Poniedziałek, 17 czerwca 202417/06/2024
690 680 960
690 680 960

Kontrakt na ponad 8 mld zł podpisany. PZL-Świdnik dostarczy polskiej armii 32-śmigłowce AW149 (zdjęcia)

Podpisany dzisiaj kontrakt na zakup 32 śmigłowców AW149, które mają być produkowane w Świdniku, wynosi dokładnie 8 mld 250 mln zł. Dostawy maszyn będą realizowane w latach 2023-2029, przy czym pierwsze trafią już za rok.

W piątek w zakładach PZL-Świdnik podpisana została umowa na dostawę wielozadaniowych śmigłowców dla Lotnictwa Wojsk Lądowych. W wydarzeniu, o którym w jego trakcie wielokrotnie nazywano historycznym, wzięli udział m.in. szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, wiceminister finansów Artur Soboń, oraz prezes PZL- Świdnik Jacek Libucha.

Dokument przewiduje dostawę 32 śmigłowców AW149 wraz z pakietem logistycznym. Chodzi o zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzętu na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Do tego dochodzi również pakiet szkoleniowo-symulatorowy w skład którego wchodzi kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostawa zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego.

Szef MON Mariusz Błaszczak nie ukrywał, że decyzja o szybkim zakupie maszyn została podjęta z uwagi na sytuację za naszą wschodnią granicą. Podkreślił, że jest to ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej. Po tym, jak Rosja napadła na Ukrainę, a po sąsiedzku toczy się wojna, przyspieszony został proces modernizacji wojska polskiego, a tym samym polskich sił powietrznych. Śmigłowce te mają być jednym z elementów obrony polskiego nieba przed potencjalnym rosyjskim agresorem.

-Podjęliśmy decyzję, żeby skokowo przyspieszyć proces modernizacji Wojska Polskiego a tym samym jego wyposażenia w nowoczesną broń. Przykładem właśnie tych działań jest śmigłowiec AW 149, który służy i służyć będzie w Wojsku Polskim do transportu żołnierzy jak i wsparcia pododdziałów z powietrza. Wyposażenie umożliwi również zastosowanie ich do prowadzenia operacji ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych oraz transportu towarów i zaopatrzenia. Będzie on również wyposażony w kierowane pociski przeciwpancerne.

Jak wskazywano, maszyny mają być jednym z elementów bezpieczeństwa nie tylko dla naszego kraju, lecz również Europy. Śmigłowce AW149, w konfiguracji odpowiadającej potrzebom Sił Zbrojnych RP, zostaną wyposażone m.in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Uzbrojenie, w zależności od wariantu wykorzystania śmigłowca, może być instalowane w kabinie lub na punktach podwieszeń śmigłowca.

Jednym z wymogów rządy było to, aby maszyny produkowano w Świdniku. Jak wyjaśniał Jacek Sasin, będzie to zastrzyk inwestycyjny dla całego regionu, zwłaszcza, że Lubelszczyzna potrzebuje inwestycji. Ta zaś została nazwana historyczną. Podobne słowa padły z ust Jacka Libuchy, który kontrakt określił jako historyczny dla całego polskiego systemu bezpieczeństwa. Dodał też, że jest to też historyczna chwila dla PZL-Świdnik oraz olbrzymi skok w przyszłość, gdyż zakład w swojej historii nigdy nie produkował tak zaawansowanego śmigłowca.

Z kolei Artur Soboń wskazał, że te 8 miliardów trafi również na rozwój najnowocześniejszych technologii i dobrze płatnych miejsc pracy w świdnickiej fabryce. Wyjaśnił również, że śmigłowce ze Świdnika zastąpią w armii śmigłowce ze Świdnika. Jednak zakład ma jeszcze jedną dużą szansę przed sobą. Chodzi o modernizację 43 Sokołów, na co niebawem ruszą negocjacje.

Kontrakt na zakup 32 śmigłowców AW149 wynosi dokładnie 8 mld 250 mln zł. Dostawy maszyn będą realizowane w latach 2023-2029, przy czym pierwsze trafią już za rok. Jednak zanim zaczną one powstawać w Świdniku, zakład musi zbudować nową linię produkcyjną. A to z pewnością zajmie trochę czasu. Dlatego najprawdopodobniej pierwsze maszyny będą składane jeszcze we Włoszech.

(fot. MON)

Autor: redakcja

27 komentarzy

 1. Gdyby nie unieważnili przetargu wygranego
  przez Airbusa na caracale,to w tym roku Polska armia otrzymałaby OSTATNIE sztuki !!!!
  A teraz są jakieś przetargi? Czy biorą według swojego uznania?

 2. I 8 mld trafi poza Polskę. Gdzie offset? Ludzie tam pracują za najniższą krajową 😀

 3. Macie mój głos.

 4. Tyle się mówi o ochronie środowiska i śladzie węglowym a oni sobie latają samolotami i to dwoma z Warszawy do Lublina a szosa jadą puste limuzyny rządowe bo przecież trzeba ich powozić po okolicy i pokazać w telewizorze ile to dobrego zrobili w regionie bo wybory już niebawem 😉

  • Wierna słuchaczka Radia Ma wieprzową twarz

   A nam, zwykłym zjadaczom chleba naszego powszedniego, pieca każe się wymieniać

 5. No jednak biskup z Watykanu osiągnął cel brawo korupcja i kolesiosteo pisuarów brawo

 6. Dżesica (koleżanka Brajanka)

  Pisze się, mówi i pokazuje ile dobrego potrafią zrobić tureckie Baykatar”y, a grube miliardy topi się w przestarzałych konstrukcjach makaroniarzy,

 7. Komuś prądu zbrakło w kaklulatorze.
  8mld / 32 szt = ponad 250 mln za jedną sztukę.
  To jakby 3 x więcej jak za BlackHawk’a.
  Mają rozmach s……..y

 8. Jakiego offsetu? Przecież podano do wierzenia, że będą „produkowane w Świdniku”?

 9. wymierne efekty

  Bardzo dobry kontrakt a POlityczni wykolejeńcy niech dalej broni karakanów co nie mogą opuścić swoich hangarów.
  Niech również razem ze słońcem peru opowiadają takie głupoty jak obecnie to ich los polityczny jest już skończony, szkoda tylko że na ich działalności zdradzieckiej musimy tyle tracić.

 10. Jak trzeba miec w głowie przewrocone zeby kupic ten chlam mam nadzieję że to ostatni raz są przy władzy pis go home bye bye