Koniecznie spójrzcie dzisiaj w niebo!

We wtorek warto spojrzeć w niebo, aby zobaczyć największą w tym roku pełnię Księżyca. Dokładnie o godzinie 16:53 Srebrny Glob znajdzie się naprzeciwko Słońca.

Nasz naturalny satelita będzie się wydawał większy niż zwykle. Wszystko za sprawą położenia Księżyca względem Ziemi oraz tego, że będzie on w pełni i w maksymalnym zbliżeniu do naszej planety.

Księżyc znajdzie się w perygeum, czyli niemal 50 tys. kilometrów bliżej Ziemi niż ma to miejsce w jego apogeum, czyli najodleglejszym punkcie.

Superksiężyc – potoczna i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni, znajdującego w syzygijnym perygeum swojej orbity. Księżyc osiąga wówczas najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i świeci do 30% jaśniej niż w apogeum.

Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok.

(fot. archiwum)

Zobacz również

11 komentarzy

 1. księżyc świeci.. a to dobre

 2. „Dokładnie o godzinie 16:53 Srebrny Glob znajdzie się naprzeciwko Słońca.” – że co?

  • No brednie, ale co poradzić jak się redaguje mając małą wiedzę o kosmosie i astronomii. Nie jeden serwis już to udowodnił. Nie ma co się irytować, plaskoziemcy i tak nie uwierzą, mniej wykształceni uwierzą ale mało ich to obejdzie, a reszta kumatych i tak więc że Księżyc zawsze jest na przeciwko słońca tak jak Ziemia, Merkury, Wenus itd, a na odwrót też to działa. Więc i tak o tej 16:53 będzie i się zgadza.

 3. .......................

  O jak miło- akurat w moje 19 urodziny -idę popatrzeć 😉

 4. Kojoty będą wyli do księźyca.Większy , mniejszy co za różnica , gdyby dało się zobaczyć ślad Amstronga to bym patrzył, a tak jedni mówią że byli Amerykanie , drudzy że to pic na wodę.

 5. Tylko 384 400 km, a człowiek do tej pory nie wylądował na nim. Niejeden szejk miliardy by chętnie dał za taką wycieczkę ale widać się nie da…

 6. Dobrze że nie dodali artykułu o 16:40.

 7. ku chwale Kopernika, dziś przypadają jego urodziny. podobnie jak jak braci klon, solistów Golec u Orkiestry.

 8. Dlaczego na dole księżyca jest kółko (pępek) i od niego odchodzą linie?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew