Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Koniec z zakazami. Od dziś każdy może przebywać w rejonie granicy

Przez 10 miesięcy miejscowościach przy granicy z Białorusią mogły przebywać jedynie mieszkańcy oraz określone osoby. Właśnie przestał obowiązywać ten zakaz, z czego niezwykle cieszą się gminy i lokalni przedsiębiorcy.

O północy zniesiony został zakaz przebywania na terenie przylegającym do granicy z Białorusią. Tym samym od dziś każdy, bez żadnych ograniczeń, może zarówno podróżować wzdłuż granicy, jak też odwiedzać położone tam miejscowości. Na terenie województwa lubelskiego jest ich 68. Do tej pory w pasie o szerokości ok. 3 km od granicy, mogły przebywać tylko określone osoby.

Oprócz mieszkańców i pracowników zlokalizowanych tam firm lub prowadzących działalność gospodarczą, byli to uczniowie, rolnicy pracujący w gospodarstwach rolnych, osoby świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe, uczestniczące w praktykach kultu religijnego czyli chrzcinach, ślubach, weselach czy pogrzebach, przebywające na tym obszarze w celu załatwienia spraw administracyjnych oraz zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych.

Sytuacja taka trwała od 2 września ub. roku. Początkowo obowiązywał stan wyjątkowy, później wprowadzono zakaz przebywania. Wszystko z powodu napiętej sytuacji związanej z nielegalną migracją. Jak nam przekazano, zniesienie zakazu związane jest m.in. z zakończeniem prac przy budowie ogrodzenia wzdłuż granicy z Białorusią.

Nie oznacza to jednak, że z dnia na dzień zakończą się kontrole, a liczne służby mundurowe opuszczą te tereny. W dalszym ciągu podejmowane są bowiem próby nielegalnego przedostania się do naszego kraju. Dlatego też w sąsiednim województwie podlaskim w ma obowiązywać zakaz przebywania przy granicy, jednak tylko w odległości 200 metrów od niej. Natomiast na Lubelszczyźnie, z uwagi że granica biegnie rzeką Bug, żadnych ograniczeń nie przewidziano.

Ze zniesienia zakazu cieszą się położone przy granicy gminy. Włodawa już od kilku tygodni stara się zachęcić mieszkańców regionu i nie tylko, do odwiedzin w rozpoczynającym się sezonie urlopowym. Swoją ofertę turystyczno – kulturalną miasto prezentowało także na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie szacując, że obejrzało ją ponad 700 tys. mieszkańców stolicy oraz turystów z Polski i zagranicy. Na najbliższą niedzielę zaplanowano również uroczyste otwarcie zabytkowego centrum miasta po rewitalizacji, które zostało połączone z obchodami Dnia Włodawy. Gwiazdami wieczoru będą Cleo, Takatu i Patrycja Markowska, jednak nie zabraknie też występów lokalnych artystów i atrakcji dla dzieci.

(fot. archiwum)

3 komentarze

  1. podobno franek prostata przyjedzie z czerwoną torbą

  2. Opozycja – „Teraz to mi się nie chce tam jechac” xD

  3. Bo PO co tam teraz jechać? Franio krótkodystansowiec/kolarz reklamówki nie przerzuci, Scerba z Jońskim śpiworów, Ochojska przez szczebelki dzieci z Michałowa nie wypatrzy, Jachira, Stawska czy też Kwaśniewska z Komorowską też płotu nie zburzą.

Z kraju