Koniec z wizami do USA. Za kilka dni zostaną one zniesione

Na dzień 11 listopada, czyli Święto Niepodległości, zaplanowano zniesienie wiz do USA dla Polaków, którzy jadą tam w celach turystycznych lub biznesowych. Dotychczasowe zasady będą obowiązywały osoby, które wybierają się do Stanów Zjednoczonych do pracy lub na studia.

Wizy do USA dla Polaków zostaną zniesione już od 11 listopada, a więc znacznie wcześniej niż podejrzewano. Tym samym Polska stanie się kolejnym krajem, który zostanie włączony do Programu Ruchu Bezwizowego.

To oznacza, że obywatele naszego kraju będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wizy. Dotyczy to jedynie celów turystycznych lub wyjazdów służbowych, na okres nie dłuższy niż 90 dni. Konieczne będzie jedynie posiadanie paszportu z chipem do odczytu komputerowego oraz rejestracja w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Informację o dacie zniesienia wiz przekazał dzisiaj prezydent Andrzej Duda.

– Pani Ambasador poinformowała mnie, że dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalnie komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego. Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni – powiedział Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Prezydent podziękował Donaldowi Trumpowi, który rok temu obiecał, że Polska zostanie przyjęta do programu bezwizowego na pewno przed końcem jego pierwszej kadencji, a także Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher za zaangażowanie i za bardzo poważne potraktowanie tej sprawy. Szczególne podziękowania przekazał również rodakom, którzy się w tę sprawę zaangażowali. Konieczne bowiem było uzyskanie odpowiedniego odsetka odmów wizowych.

Program Ruchu Bezwizowego zawiera jednak wiele wyjątków, co do osób, które nie mają szans na dostanie się na terytorium USA. Dotyczy to m.in. tych, którzy 1 marca 2011 lub później podróżowali lub przebywali w Iraku, Iranie, Syrii, Sudanie, Libii lub Jemenie, osób karanych za przestępstwa kryminalne a nawet tych, które były tymczasowo aresztowane, nawet jeżeli nie zapadł wyrok skazujący. Do tego z programu nie będą mogły skorzystać osoby z poważną chorobą zakaźną a także ci, których wydalono ze Stanów Zjednoczonych lub też w przeszłości odmówiono im wjazdu. Z kolei z wiz wciąż będą musiały korzystać osoby, które wybierają się do USA na dłużej niż 90 dni bądź też zamierzają tam pracować lub studiować.

(fot. Kancelaria Prezydenta)

Zobacz również

30 komentarzy

 1. A jak dostanę mandat za parkowanie, to mogę jechać bez wizy czy nie? 😉

  • Zważywszy na treść pytania… mandat nie będzie przeszkodą ale.. myślę że oficer imigracyjny Cię zawróci 😉

 2. Adrian załatwił. Z kulą u nogi zwaną PO tkwili byśmy w tym wizowym absurdzie kolejne dziesięciolecia.

  • nooo….jakby nadal Polacy jeździli do pracy…to nadal by były wizy…a jak już sie nie opłaca, to nikt nie jeździ….więc znieśli…

   • Droga Małgosiu do Stanów nie opłaca się jeździć do pracy od dobrych 10-15 lat, chyba że wszyscy poprzednicy bardzo się starali ale jak to się mówiło – poczta u nas powolna i dopiero zaskoczyło.

    • To ciekawe o czym mówisz! Bo ja znam wielu ludzi, którzy są zachwyceni życiem w U.S.A. a szczególnie buraki z prowincji, którzy w d.pie byli i g.wno widzieli.

 3. Franiu- masz okazję pojechać i uświadamiać w USA , to bynajmniej odpoczniemy od twoich wypocin.

 4. I oczywiście obecny rzad a nawet prezydent przypisze sobie te zasługi.

  • I dobrze zrobi. Tego zasługi, kto umie doprowadzić sprawę do końca. Tym bardziej sprawę załatwianą przez dziesięciolecia.

  • Już zaczynają mnie drażnić ludzie nie mający o niczym pojęcia a udzielający się publicznie. Tak to zasługa PiS i Prezydenta! Niby prawo wizowe traktuje o niewielkim odsetku odmów ale… do tej pory służby konsularne USA miały odgórnie nakazane aby Polakom wiz zasadniczo odmawiać -stąd i wysoki odsetek odmów i brak możliwości uzyskania zgody na ruch bezwizowy. Dzięki staraniom Rządu i Prezydenta odgórne polecenie się zmieniło i ambasada kładła nacisk na jak największy odsetek przyznawanych wiz ( o czym sama wielokrotnie informowała), co skutkuje przyznaniem nam przez Kongres tego prawa -pojąłeś? czy nadal będziesz coś bredził pływając w oparach absurdu???

   • „Tak to zasługa PiS i Prezydenta!”
    Zupełnie poważnie pytam – skąd ta pewność w Twojej wypowiedzi?

    • Widocznie jest inteligentnym i rozumnym facetem, no i bardziej zorientowany w tym temacie niż ty.

     • Tak samo „yntelygentnym” jak ty? Niech ci ta „yntelygencja” czegoś nie rozerwie, bo cię szkoda będzie…

 5. Łatwiej uciekać z tego chorego kraju.

 6. Ja nie wiem,co te Pisiory w ogóle robią,skandal 😉

 7. ….ale po co tam jechać????

 8. Coś mi się zdaje, że na Podkarpaciu i Podhalu skokowo przybędzie turystów 🤣

 9. wizy srizy, Smoleńsk kux…..a , oddajcie wraka

 10. Fakt koniec błagania o stepelek i płaszczenia sie ale nadal czy zostaniecie wpuszczeni do USA bedzie decydował urzędnik imigracyjny który powita Was na lotnisku. Wystarczy że się nie spodoba mu cuś i wracasz na własny koszt najbliższym samolotem. Buhahahahahahaha tyle ułatwień a rzeczywistości nic się nie zmieniło może kilka dolarów za wizę w kieszeni zostanie.

  • Ale oni „tacy specyficzni” są już od dawna.
   Za to ja się do Stanów w końcu wybiorę.
   Jak nie muszę udowadniać, że nie jestem wielbłądem w upokarzającym postępowaniu wizowym, to mogę, z łaski swojej, ich odwiedzić (od dawna mi się marzy wycieczka po pierwszych 13 stanach).

  • To prawda Gelu! Ale przypomnij sobie jak byli traktowani Polacy przy wjeździe do UK około 2000 r.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska