Koło Zamościa powstanie jednostka wojskowa. Żołnierze wracają też do Białej Podlaskiej

Nowy kompleks koszarowy zostanie zbudowany na poligonie w Sitańcu. Stacjonować tam będzie kilkuset żołnierzy. W czerwcu pierwsi żołnierze mają się pojawić również w Białej Podlaskiej.

Na poligonie wojskowym w Sitańcu Wolicy powstanie baza pułku przeciwlotniczego formowanego w ramach 18. Dywizji Zmechanizowanej „Żelazny”. Jego dowódcą został pułkownik Radosław Kudraj, który w czwartek w Siedlcach odebrał nominacje na to stanowisko z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Jednostka ta będzie formowana od podstaw, powstanie też nowy kompleks koszarowy.

Nowy pułk ma stanowić ważny element 18 Dywizji Zmechanizowanej. Liczył będzie kilkuset żołnierzy. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. Jak podkreślano, teraz niezwykle istotne jest, aby jednostka w jak najszybszym tempie uzyskała gotowość bojową. Ma to być jeden z priorytetów rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

– To także istotne wzmocnienie wschodniej flanki NATO. 18 Dywizja Zmechanizowana rozrasta się stanowiąc o bezpieczeństwie wschodu Polski. Stanowiąc o bezpieczeństwie również wschodniej flanki NATO. Stanowi ona bardzo ważny element w systemie obronnym naszego państwa – mówił Mariusz Błaszczak.

Jednocześnie trwają też przygotowania do powrotu wojska do Białej Podlaskiej. Rozpoczyna się bowiem formowanie pierwszego batalionu zmechanizowanego, który będzie stacjonował w tym mieście. Ma on podlegać 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej. Obecnie na terenach po byłym lotnisku wojskowym budowany jest kompleks kontenerowy. Pierwsi żołnierze mają się tam pojawić już w czerwcu. Dodatkowo w przyszłym roku zaplanowano formowanie drugiego batalionu, zaś docelowo w Białej Podlaskiej ma stacjonować do 2,5 tys. żołnierzy.

(fot. MON)

Zobacz również

19 komentarzy

 1. putin w myślach robi w pory ze strachu przed kaczą nawałą

 2. Pomijając stan i uzbrojenie, do tej pory to było dość kuriozalne – wróg na wschodzie, sojusznicy na zachodzie a nasze wojsko na zachodzie. Nie wiem kogo oni mieli bronić czy napadać…?

 3. Widzę to tak. Wojna będzie na Bliskim Wschodzie, ruskie to wykorzystają i odetną całkiem Krym od ukrainy. Dlatego teraz pośpiesznie nato ustawia nasze wojo na wschodniej granicy. To na wypadek jakby ruskie chciały dojść do Bugu lub łukaszenka zrobiłby myk.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7288zł -0.23%
  • GBP 5.2602zł 0.06%
  • EUR 4.5298zł -0.04%
  • CHF 4.1347zł -0.16%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Start Moto Sezonu w Lubartowie
  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej