Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejny krok do budowy obwodnicy Chełma wykonany

Przy drodze krajowej nr 12, w pobliżu miejsca gdzie będzie swój początek będzie miała nowa trasa, podpisano umowę na opracowanie koncepcji programowej obwodnicy Chełma. Choć nie oznacza to jeszcze początku prac, jednak kolejny krok dla tej ważnej dla kierowców i mieszkańców inwestycji został wykonany.

W piątek w miejscowości Stołpie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z firmą Mosty Katowice na opracowanie koncepcji programowej obwodnicy Chełma. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, gdyż to właśnie w Tytusinie przed Stołpiem trasa będzie miała swój początek. Następnie z uwagi na zabytkową wieżę oraz zabudowę miejscowości Kolonia Nowosiółki, odejdzie łukiem na południe od istniejącej drogi krajowej nr 12. Potem na węźle Janów przetnie obecną drogę a miasto ominie od północy.

Teraz zadaniem katowickiej firmy będzie opracowanie analiz i prognozy ruchu, dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej dla celów projektowania dróg, a także dokumentacji geologiczno–inżynierskiej, hydrogeologicznej, geotechnicznej i hydrologiczno-hydraulicznej. To pozwoli zaprojektować ostateczny techniczny wariant realizacji inwestycji i przeprowadzić rozpoznanie podłoża gruntowego. Całość ma być gotowe za niecałe dwa lata.

Efekty pracy projektantów posłużą do opracowania dokumentacji przetargowej na wyłonienie wykonawcy inwestycji w trybie projektuj i buduj. Sam przebieg obwodnicy Chełma, która będzie miała długość ok. 17 km, jest już ustalony decyzją środowiskową i nie podlega zmianie. Powstaną jeszcze trzy węzły: Chełm Północ, Chełm Okszów i Chełm Wschód na wysokości cementowni gdzie obwodnica wepnie się do obecnego przebiegu drogi krajowej nr 12. Obwodnica Chełma ujęta jest w Planie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 a realizacja przewidziana w latach 2021-2025.

102

(fot. Krzysztof Nalewajko)
2018-09-02 12:09:51

9 komentarzy

 1. dzięki propagandzie Pissu będzie droga do dalszej biedy w Polsce kat „”B””

  • Gnidom wiecznie niedogoda. Nie marudź tylko weź się solidnie do roboty, to będzie mniej biedy.

   • Jak w kabarecie w Opolu, weź się nierobie do roboty – zrób czwórkę bachorów i już masz 2 tys. a jak trochę więcej się postarasz to za bezcen dostaniesz mieszkanie, które za rok zacznie się rozpadać ale jak powiesisz zdjęcie Jarsoława zawsze dziewicy to jest szansa, że sciany działowe się ostaną.

 2. kolejna propaganda Pissu .a bieda aż piszczy w Polsce kat.B”

  • O ile wsystkim wiadomo, e Pani Przezydent startowała z listy SLD to zawsze trafi się mymłon i wyjedzie z PiS

 3. Apostazy Pierdółko, brat Eustachego (też Pierdółki i mąż starej Pierdółkowej

  Kolejny krok do budowy obwodnicy Chełma wykonany – następny wykona sie za rok i jak dobrze pójdzie za pięć lat obwodnica będzie mogła być poświęcona ( anty wypadkowo poświęcona).
  Oby tylko temu arcy szamanowi co będzie poświęcał, ktoś nie zamienił „prawdziwej” wody święconej, na jakąś chińska podróbę.

 4. Nooooo następny krok będzie w 2025 ///i tak po kroczku do celu aby do 2030..i będzie na prostej obwodnica Chełma …morze.

 5. Widze że kodziarze i inne komunistyczne parchy uaktywnili się na forum …

 6. Przeanalizowałem na mapie ten projekt i jestem zawiedziony. Byłem przekonany, że chodzi tutaj o obwodnicę miasta Chełm taką jaką dostał np. Lublin czy Biała Podlaska. Owszem jest to obwodnica ale trasy Lublin –Dorohusk. Często jeżdżę z Włodawy do Hrubieszowa i liczyłem na szybszą przeprawę obwodnicą omijając całe miasto ale nadal trzeba będzie jeździć jak dotychczas. Inne miasta mają obwodnice w kształcie pierścienia łączącego wszystkie większe trasy przechodzące przez miasto, tak aby nie zajeżdżać do samego centrum, tu wyraźnie pieniędzy nie starczyło. Szkoda że często na wschodnie rejony pieniędzy nie starcza. I pewnie i na taki fragment by też nie starczyło gdyby nie pani Mazurek.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo