690 680 960

Kolejne okno życia uruchomiono w Lublinie. Znajduje się na Tatarach (zdjęcia)

Trzecie okno życia od dzisiaj działa w Lublinie. Powstało w siedzibie Centrum Wolontariatu przy ul. Gospodarczej. Napisy umieszczono w dwóch językach: polskim i ukraińskim.

W czwartek w siedzibie Centrum Wolontariatu przy ul. Gospodarczej w Lublinie otwarte zostało kolejne na terenie miasta okno życia. Jego poświęcenia dokonali ks. Mitrat Stefan Batruch oraz ks. Mieczysław Puzewicz. Data uruchomienia okna nie jest przypadkowa. To właśnie 24 marca 1942 r., na terenie dzielnicy Tatary, w pobliżu siedziby stowarzyszenia, odbyła się egzekucja 100 dzieci z żydowskiej ochronki. Była to część szeroko zakrojonej akcji Reinhardt zorganizowanej przez hitlerowskie Niemcy.

Oknu życia nadano imię „Donia”, od imienia jedynego dziecka, które przeżyło tamte tragiczne wydarzenia. Dodatkowo, z uwagi na obecną sytuację związaną z wojną na Ukrainie, a tym samym dużą liczbą uchodźców, napisy na oknie życia są w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Jak jednak podkreślają członkowie Centrum Wolontariatu, nie oznacza to, że miejsce przeznaczone jest tylko dla tych dwóch narodowości. Może z niego skorzystać obywatel każdego kraju.

– Okno Życia to inicjatywa mająca na celu ochronę życia. Nasze okno życia, drugie w Lublinie po uruchomionym przez Hospicjum Małego Księcia, daje możliwość bezpośredniej ochrony życia dzieci. Jest też symbolem ochrony życia w szerszym kontekście. Za jego pośrednictwem chcemy wyrazić myśl, że każde życie jest ważne, a jego ochrona jest powinnością każdego człowieka – wyjaśniają członkowie Centrum Wolontariatu.

Samo okno życia zostało pomalowane w beżowe barwy, w środku umieszczono koc oraz pluszowe zabawki. Kiedy tylko okno zostanie otwarte, dyżurujące osoby z Centrum Wolontariatu otrzymają powiadomienia na swoje telefony. Jednocześnie, aby zapobiec sytuacjom, kiedy ktoś otworzy okno, aby np. sprawdzić co tam jest, lub dla żartu, wewnątrz umieszczono kamerę nakierowaną na miejsce dla dziecka.

Choć Centrum Wolontariatu wskazuje, że jest to drugie w Lublinie okno życia, to w rzeczywistości tego typu miejsca są trzy. Kolejne znajdują się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Kraśnickiej oraz właśnie w Hospicjum Małego Księcia przy ul. Lędzian.

 

Kolejne okno życia uruchomiono w Lublinie. Znajduje się na Tatarach (zdjęcia)

Kolejne okno życia uruchomiono w Lublinie. Znajduje się na Tatarach (zdjęcia)

(fot. Centrum Wolontariatu)

21 komentarzy

  1. Po polsku i po ukraińsku. Czy to wskazanie na najgorsze narody? Po angielsku napisu już być nie mogło. Co za region, co za kraj. Puzewicz chociaż chce dobrze ciągle to podkreśla, ciekawe co mu się teraz śniło.

  2. Ukraincy są w Polsce niech się uczą polskiego języka a nie Polacy ukrainskiego

Kursy walut

  • USD 3.9769zł -0.83%
  • GBP 5.0142zł -0.36%
  • EUR 4.3543zł -0.41%
  • CHF 4.512zł -0.5%

Polub nas