Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne ognisko ptasiej grypy na Lubelszczyźnie. Znów w tej samej gminie

Ponad 30 tys. kur przeznaczono do likwidacji po tym, jak w kolejnym gospodarstwie naszego regionu ujawniono ognisko ptasiej grypy. Wszystko wskazuje na to, iż źródłem choroby może być dzikie ptactwo.

Kolejne, trzecie już w ostatnim czasie ognisko ptasiej grypy odkryto w województwie lubelskim. Tak jak poprzednie, jest ono zlokalizowane w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim. Tym razem w gospodarstwie w miejscowości Głębokie, w którym utrzymywano 31 tys. sztuk kurzych brojlerów. Całe stado przeznaczone zostało do likwidacji. Wcześniejsze ogniska obejmowały fermy kaczek i indyków. Tych pierwszych było blisko 12 tys., drugich 18 tys. sztuk.

Okoliczni hodowcy drobiu mają obawy, aby choroba znów nie zaczęła się rozprzestrzeniać. Gmina Uścimów jest to bowiem drobiarskim zagłębiem. W wielu gospodarstwach znajdują się fermy drobiu. Mieszkańcy wskazują, że w porównaniu do ubiegłych lat, zabezpieczenia są niewielkie. Mowa tu m.in. o matach dezynfekcyjnych.

Wstępnie jednak mówi się, iż podobnie jak w poprzednich przypadkach, źródłem zakażenia może być dzikie ptactwo. Wokół znajdują się bowiem liczne jeziora oraz łąki, gdzie bytuje szereg gatunków. A z danych Głównego Lekarza Weterynarii wynika, iż w tym roku natrafiono już na kilka przypadków ptasiej grypy właśnie u dzikich ptaków. Jak nam przekazano, zimą i wiosną ubiegłego roku na Lubelszczyźnie również choroba ta licznie występowała m.in. u łabędzi, mew czy rybitw, których to setki padały w różnych częściach województwa.

41 komentarzy

 1. Czymś ludzi trzeba straszyć, jak się covidem nie da, to hifem, syfem, albo chociaż ptasią grypą.
  Pewnie zaraz przeczytamy o afrykańskim pomorze świń, i nadmiernym kopceniu z pieców.

 2. Już ryży szwab zaczął niszczyć gospodarstwo na rozkaz szwabów .

 3. Polska weterynaria w służbie koncernow hodowlanych.

 4. Nic z przypadku.
  Fabryki syntetycznego „mięsa” w ISraelu pracują już na pełnych obrotach. Udziały ma m.in. Kill-Bill Brama. Ale to tylko pacynka…

  Pamiętajmy, to ponadnarodowy gang banksterskiej oligarchii tworzył i sponsorowal socjalizm, komunizm, bolszewizm, faszym, ukromajdany, WWI, WWII, „nazi”, 9/11, i wszelakie tzw. pandemie.

  Od lat pracują nad likwidacją „normalnego” mięsa na świecie. Dla zredukowanej ludności niewolniczej tylko syntetyk i robaki. Dla elit będzie „prawdziwe” mięso.

  Nic z przypadku.

  • Potężny Wędkarz z Bystrzycy

   Taki bełkot to dawno słyszałem..

  • Większość tego nie rozumie i właściwie o to chodzi..!

   • Potężny Wędkarz z Bystrzycy

    Tak tak, ten super tajny plan zawładnięcia światem i zlikwidowania jego populacji, został akurat tutaj opublikowany na L112. Siostro, pacjent ma znowu wizję ! Pavulon Szybko !

 5. Ciekawe, czy przyczyną nie jest zła karma albo działanie środków chemicznych, stosowanych na przykład przy remontach budynków w ktorych hoduje się drób. Czy ktoś to w ogóle bada, czy objawy choroby od razu „podpina się” pod ptasią grypę?

 6. te kury i tak trafią do marketów !!!!

 7. Kurniki są odizolowane od dzikiego ptactwa więc co to za ściema a dzikie ptactwo ma się dobrze.

Dodaj komentarz