690 680 960

Kolejne odkrycie archeologiczne w centrum Lublina. Natrafiono na dawną bramę wjazdową do miasta (wideo)

Podczas wykonywania robót budowlanych powiązanych z wymianą nawierzchni na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia, z ul. Lipową i Al. Racławickimi natrafiono na dawne mury. Okazało się, że to relikt dawnej bramy wjazdowej do miasta.

W trakcie prac związanych z przebudową Al. Racławickich natrafiono na stare mury. Znaleziskiem od razu zajęli się archeolodzy. Były to dwa uszkodzone wapienne odcinki muru. Ustalono, że jeden z nich był częściowo oblicowany i posiadał niewielkich rozmiarów przyporę lub ryzalit. Jak się okazało, naukowcy wstępnie zidentyfikowali je jako relikt dawnej bramy wjazdowej do miasta.

Jak wyjaśnia Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, o przebiegu miejskich obwałowań, w skład której wchodziła brama „na szańcach” wiedziano już wcześniej, głównie dzięki źródłom ikonograficznym. Jednak nieznana była dokładana lokalizacja bramy. Archeolodzy domniemywali, że znajdowała się ona bliżej wylotu Krakowskiego Przedmieścia.

– Wskazywały na to rezultaty poprzednio przeprowadzonych nadzorów archeologicznych w trakcie, których uchwycono fragment narożnika niezidentyfikowanego budynku. Teraz domyślamy się, że wystawiona na początku XVII w. brama usytuowana był bliżej Al. Racławickich – tłumaczy Dariusz Kopciowski.

Ze względu na wyjątkową rangę dokonanego odkrycia, wszczęte zostało postępowanie konserwatorskie. Jego celem jest dokładne rozpoznania zabytku archeologicznego. Co więcej, w najbliższej przyszłości planowane jest przeprowadzenie interwencyjnych badań wykopaliskowych, które pozwolą dokładnie ustalić funkcję, konstrukcję i chronologię odkrytej budowli.

(fot. LWKZ)

10 komentarzy

  1. Czyli remont potrwa 5 lat. Jak Diamentowa. Takie małe wyjaśnienie dla kowidian bo oni mało rozgarnięci są.

    • Remont Diamentowej jest dawno zakończony. Utrudnienia związane są z przebudową wiaduktów kolejowych nad ul. Diamentową, których to budowa opóźniła się przez zejście z budowy firmy Astaldi. Takie tam wytłumaczonko dla bardziej rozgarniętego.

  2. i relikt z ratusza znów nie wiedział . Kolesie dostaną kolejne wspomozenie

  3. Odbudować i myto pobierać zamiast kasy za parkingi .

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie do udziału w VII Biegu „Biegam Bo Lubię Lasy”
Obieraczki kapuściane w lubelskim skansenie
Zaproszenie na uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców wsi Obrocz
Akcja pomocy zwierzętom Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom TULIMY
Konkurs Etiud Cyrkulacje dostarczy wielu emocji i zachwytów w ten weekend