Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne kamery pojawią się w Świdniku. Będą też odczytywać tablice rejestracyjne

W Świdniku ruszył montaż kolejnych kamer miejskiego monitoringu. Do końca grudnia na ulicach przybędzie 25 nowych urządzeń. Miejsca pod ich lokalizację wskazali sami mieszkańcy.

Niebawem w Świdniku jeszcze bardziej wzrośnie bezpieczeństwo. Ruszył bowiem montaż kolejnych kamer miejskiego monitoringu. Ulokowane zostaną w miejscach, które wskazali sami mieszkańcy. Specjalnie w tym celu wypełniana była ankieta zorganizowana przez Straż Miejską.

Kamery znajdą się m. in. przy starym skate parku przy ul. Piłsudskiego, na bloku przy ul. Wyspiańskiego, obok barów przy ul. Bankowej, na ulicach Głowackiego: w pobliżu placu zabaw i zewnętrznej siłowni, Sportowej i Szkolnej w okolicach stadionu, oraz na rondzie al. Lotników Polskich i ul. Racławickiej. Prace związane z ich montażem potrwają do końca grudnia.

– Otrzymaliśmy kilkaset wypełnionych formularzy, zainteresowanie mieszkańców było bardzo duże. Na podstawie ankiety wytypowaliśmy miejsca, w których powinny znaleźć się kamery – tłumaczy Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku.

Część z kamer będzie posiadała funkcję rozpoznawania tablic rejestracyjnych. O tego typu rozwiązanie wnioskowali policjanci. Pięć tego typu urządzeń zostanie ulokowanych przy drogach wyjazdowych ze Świdnika. Dostęp do nich będą też mieli policjanci.

Dzięki kamerom strażnicy miejscy wyśledzili wandali niszczących choinkę na placu Konstytucji 3 Maja, przyłapali też handlarzy narkotyków. Urządzenia zostały zakupione w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”. O dofinansowanie – oprócz świdnickiej Straży Miejskiej – ubiegali się przedstawiciele 240 innych samorządów. Projekt strażników „Widzę i reaguję” dostał ponad 100 tys. zł dotacji. Resztę, do wartego ok. 175 tys. zł przedsięwzięcia, dołożyło miasto.

(fot. nadesłane)
2017-11-24 19:15:06

21 komentarzy

 1. Zdecydujcie się czy „Miejsca pod ich lokalizację wskazali sami mieszkańcy.” czy może jednak „Na podstawie ankiety wytypowaliśmy miejsca, w których powinny znaleźć się kamery – tłumaczy Janusz Wójtowicz” ?? bo to że mieszkańcy wskazali możliwe lokalizacje, nie oznacza, że wskazali ich lokalizację do montażu. Redagujcie dokładniej swoje teksty. Pozdrawiam

 2. brawo, oby Lublin wziął przykład. Sami widzimy jak kamery poprawiają bezpieczeństwo i pomagają wyjaśniać sprawy a ci co protestują zazwyczaj mają coś na sumieniu,

  • Uuuu Hamburg górom , w końcu cos tam się dzieje Buhehehe

  • Dziwne to czasu, kiedy nierozumni ludzie oddają dobrowolnie resztki prywatności za złudne poczucie bezpieczeństwa. Jeszcze to głupie gadanie, że jak komuś nie podoba się powszechna inwigilacja, to na pewno ma coś na sumieniu… ehhh. A może dla przykładu pozdejmuj firanki/zasłony/rolety z okien, skoro nie masz nic do ukrycia? Nie? No to pewnie masz coś na sumieniu.
   B. Franklin powiedział kiedyś: „Ludzie, którzy dla tymczasowego bezpieczeństwa rezygnują z podstawowej wolności, nie zasługują ani na bezpieczeństwo, ani na wolność.”

   • To bezpieczeństwo jeszcze ci się czkawka odbije. Jak kiedyś ktoś ci puści dzień będąc np.podejrzanym dzień każda chwilę z twojego życia.

 3. Swidnik to jednak stan umyslu … bardziej popapranych ludzi trudno spotkac w takim natezeniu. To taki odpad czlowieczy. Miasto absurdow, masto uposledzonych umyslowo. Postawic mur i zamknac jak w gettcie.

 4. Oby nie. Dosyć ciągłego śledzenia inwigilacji. A bzdur typu poprawi się bezpieczeństwo nikt normalny nielyka. Ktoś bierze już ciężkie pieniądze za nasze tzw.bezpieczenstwo.

  • Dobrze mówisz. Niestety jesteśmy co raz bardziej obdzierani z prywatności, już mało jej zostało… a lemingi jeszcze przyklaskują temu, bo dla nich to świetna sprawa.

   • @Janko ze młyna: A co ty chciałbyś robić na ulicach, że brakuje ci na nich prywatności? Nawet gdyby kamer nie było. Mylisz podstawowe pojęcia, a próbujesz udawać mądrego.

    • Następny. Zmienisz totalnie zdanie jak kiedyś obejrzysz samego siebie każda minute.. Włącznie z tym jak się było w kiblu.

     • To montują kamery gdzieś w kiblach? A jak chcesz podyskutować merytorycznie zamiast roztaczać swoje wizje to odpowiedz najpierw na moje pytanie zadane dwa posty wyżej.

 5. Totalna inwigilacja!!!! To taką mamy wolność?!!!!

 6. Pampalini łowca zwierząt

  nie mogę leżeć a nie mogę wstać

 7. Świdniczanin mieszkający w Lublinie

  ….a co z przepisami mówiącymi o maksymalnej wysokości na jakiej można montować kamery???
  Przecież ta kamera ze zdjęcia (dach nowego UM) może zaglądać do okien mieszkań nawet tych na 4pietrze…
  Kamery są potrzebne ale jeśli działają i ktoś inteligentny je obsługuje…

 8. bylem inwigilowany

  No tak „nowy” Komendant SM i nowa INWIGILACJA ,dobrze ,ze mam zaluzje w oknach wychodzacych na ta kamere?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo