Kolejne głuszce w lasach naszego regionu. Ptaki te można spotkać tylko w kilku miejscach w Polsce (zdjęcia)

Do lasów w okolicach Biłgoraja i Janowa Lubelskiego trafiły jedne z najpiękniejszych, ale również najrzadszych i najpłochliwszych polskich ptaków. Do końca przyszłego roku ma tam zamieszkać kilkadziesiąt przedstawicieli tego gatunku.

Na teren nadleśnictw Biłgoraj i Janów Lubelski zostały umieszczone pierwsze głuszce, w ramach realizowanego przez leśników projektu dotyczącego odtworzenia populacji tych ptaków na terenie Puszczy Solskiej. Młode osobniki przywieziono z Ośrodka Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk. Obecnie przebywają w wybudowanych specjalnie dla nich wolierach adaptacyjnych. Zostaną wypuszczone na wolność po około 3 – 4 tygodniowym okresie adaptacji.

W tym czasie głuszce będą się przystosowywały do nowego otoczenia. Leśnicy zadbali, aby ptaki miały zapewniony spokój oraz były bezpieczne. Dlatego też woliera została zabezpieczona przed ssakami drapieżnymi, dodatkowo zamontowano elektryzatory, odstraszacze ultradźwiękowe i fladry. Dzięki temu ptaki w pierwszych, najbardziej krytycznych tygodniach od wypuszczenia, chronione będą przed presją drapieżników oraz dokarmiane naturalnym pokarmem. Jako że głuszce są wyjątkowo płochliwe, aby je obserwować ustawiono specjalną ambonę.

– Głuszce to gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem w Polsce, a Lasy Janowskie i Puszcza Solska są jedną z ostatnich ostoi tych ptaków w naszym kraju. Głuszce żyły w tutejszych lasach od zawsze. Nie wyobrażamy sobie jako leśnicy, miłośnicy przyrody i mieszkańcy tych terenów, że mogły by zniknąć z naszego krajobrazu. Dlatego zaangażowaliśmy się w ich ochronę. Zrobimy co możemy, by im pomóc – mówi Waldemar Kuśmierczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Ostoje głuszca na Lubelszczyźnie stanowią jedną z czterech izolowanych populacji tego gatunku w Polsce. Na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski znajduje się około 20 tych pięknych ptaków. Leśnicy z Biłgoraja i Janowa Lubelskiego planują do końca 2021 roku przenieść jeszcze kilkadziesiąt młodych osobników głuszca.

(fot. RDLP)

7 komentarzy

 1. Stop ekoterrorystom. Miejsce ptactwa jest na talerzu, tak jak miejsce Audi to lewym pas drogi.

 2. Populację głuszca odtwarzano też swego czasu na terenie Poleskiego Parku Narodowego, tylko tam podobno część ptaków w celu odświeżenia krwi przywieziono z Białorusi.

 3. Głuszcze płochliwe? Najmniej płochliwe dzikie zwierzęta jakie znam

 4. Zaraz suweren połapie we wnyki i zeżre bo tak stanowi prawo boskie!

 5. Wystrzelaja je i będą twierdzić że bazanty

 6. To sa jakieś jaja! Zakrawa o kpine! Ogromny kompleks leśny Lasy Janowskie obok Puszcza Solska. A ZWIERZYNY BRAK!! Nigdy nie widziałem tam sarny, jelenia….. Raz widziałem zająca,! Gdzie zwierzyna leśna? Czy panowie DOSZCZĘTNIE TO WYTLUKLI NA POLOWANIACH? Czy jest aż takie klosownictwo??

 7. Do j24 chłopie ja nie wiem gdzie ty chodzisz,ale zwierząt jest tam duzo!!Sam osobiście widuje często sarny jelenie łosie lisy a nawet orły i wilki i to w biały dzień -pozdrawiam Janowiak

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8761zł -0.55%
  • GBP 5.0374zł -0.07%
  • EUR 4.5498zł -0.27%
  • CHF 4.2448zł -0.29%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach