Kolejne budki dla jerzyków na terenie Lublina. Nowe domki pojawiły się na dawnej hali Ursusa (zdjęcia)

Z inicjatywy Ekopak na elewacji hali przy ul. Metalurgicznej 9B w Lublinie zawisły specjalne budki lęgowe dla jerzyków. Ptaki pojawiły się wraz z nadejściem spóźnionej wiosny zwracając uwagę pracowników spółki swoimi efektownymi lotami w sąsiedztwie budynku.

Instalację dziesięciu budek, które pomogą zadomowić się kolonii jerzyków poprzedziły konsultacje z pracownikami Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

– Cieszymy się, że możemy pomóc tym bardzo ciekawym ptakom. Mamy nadzieję, że jerzyki zagoszczą w naszym budynku na dłużej – mówi Paweł Suszek, członek zarządu Ekopak sp. z o.o.

Jerzyki to ptaki wędrowne zamieszkujące niemal całą Europę, dużą cześć Azji oraz Afrykę. Do Polski przylatują w maju, tu się rozmnażają, wychowują młode, by w sierpniu odlecieć na południe Afryki. Pierwotnie gniazdowały w szczelinach skał na stromych urwiskach, dziś czynią to w miastach korzystając z konstrukcji budynków. Często, z racji ubarwienia, mylone są z jaskółkami, choć nie są z nimi spokrewnione.

Niemal całe swoje życie jerzyk spędza w locie. W powietrzu zaspakaja głód i pragnienie, odbywa i finalizuje zaloty, a nawet śpi szybując, dlatego niektóre osobniki potrafią obywać się bez lądowania przez kilka miesięcy. Lądują przede wszystkim w okresie lęgowym budując gniazdo i karmiąc pisklęta.

(fot. Ekopak)

Zobacz również

Jeden komentarz

  1. A po co nam autostrada wygladajaca jak expresowka po to by za nia bulic ?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik – „Umami. Opowieści i przepisy”
European Teqball Tour w Chełmie (wideo)