Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie. Baza Lotnictwa Szkolnego ma już 10 tego typu maszyn (zdjęcia)

W ostatnich dniach dwa nowe samoloty M-346 Bielik wylądowały na lotnisku 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Docelowo polskie lotnictwo ma posiadać 16 maszyn tego typu.

Dwa kolejne nowoczesne samoloty szkoleniowe M-346 Bielik zostały dostarczone do 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego. We wtorek na dęblińskim lotnisku wylądował Bielik o numerze bocznym 7710, kilka dni wcześniej z numerem 7709. Oznacza to, że piloci z Dęblina dysponują już dziesięcioma tego typu maszynami. Wielozadaniowe odrzutowce M-346 zastąpiły mocno już wysłużone samoloty TS-11 Iskra, na których przez ostatnie lata szkolili się polscy piloci.

Na tych maszynach szkolą m.in. przyszli piloci F-16. Umowę na zakup ośmiu samolotów M-346 Bielik Polska podpisała w lutym 2014 roku. Po ich dostarczeniu zapadła decyzja o zakupie kolejnych maszyn. Docelowo polskie lotnictwo ma posiadać 16 maszyn tego typu. Samoloty wyprodukowała włoska firma Leonardo. Odrzutowce szkolne tego koncernu są używane przez siły powietrzne Włoch, Izraela, Singapuru i Polski.

W związku z ich zakupem, konieczne było również dostosowywanie infrastruktury. Samo lotnisko przeszło gruntowną przebudowę. Powstał nowoczesny, czterokondygnacyjny port lotniczy z wieżą kontroli lotów, strażnica lotniskowej straży pożarnej z nowymi wozami bojowymi oraz wyremontowano drogi kołowania, miejsca postojowe oraz drogę startową. Rozbudowano też nowoczesne centrum symulatorowe.

Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie. Baza Lotnictwa Szkolnego ma już 10 tego typu maszyn (zdjęcia)

Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie. Baza Lotnictwa Szkolnego ma już 10 tego typu maszyn (zdjęcia)

(fot. MON)

5 komentarzy

  1. Już dawno mielibyśmy taki samolot szkoleniowy, gdyby tylko nasi potrafili latać Irydą. A tak musimy kupować.

  2. To nie zaden wloski.samolot to ruski JAK 130 tylko z awionika zachodnia I po malym modelingu

  3. Ten znaczek ”szachownica” na ogonie, to jakby ktoś z Was Polaków nie wiedział to podpowiadam. Pierwszy taki powstał wynikiem kradzieży, kiedy Polak ukradł/zdobył Niemiecki samolot i zamalował farbą Niemieckie emblematy..

    • A moze MY Polacy wymienilismy ten samolot za te wszystkie dziela sztuki (podpowiem ci idioto chodzi przede wszystkim o obrazy), ktore niemcy ukradli i wywiezli z Polski w czasie WWII i po jej zakonczeniu….

  4. Powiem ci ciekawostkę, pierwsza taka szachownica miała odwrócone kolory

Z kraju