Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Lubartowie powstanie farma fotowoltaiczna. Wybuduje ją miejska spółka

Do końca 2021 roku w Lubartowie zbudowana zostanie farma fotowoltaiczna. Uzyskana z niej energia elektryczna ma być przeznaczona na potrzeby Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Przy ul. Mucharskiego w Lubartowie, w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków, powstanie farma fotowoltaiczna wraz z infrastrukturą techniczną. Jej budowę zaplanowano na działce wydzierżawionej przez miasto. Farma ma mieć moc 0,98 MW a za jej stworzenie odpowiada Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Lubartowie. Zgodnie z założeniami, uzyskana energia elektryczna, ma pokryć 60 proc. zapotrzebowania miejskiej spółki.

Zgodnie z założeniami projekt musi być zrealizowany do końca 2021 roku. PGK Lubartów uzyskało na ten cel 1,6 mln dofinansowania ze środków unijnych. Całkowity koszt budowy wyniesie 4,5 mln złotych.

– Budowa farmy fotowoltaicznej i uprzednio uruchomiona produkcja energii elektrycznej z biogazu wpisują się w naszą strategię dążenie do bycia firma ekologiczną – zaznacza prezes PGK w Lubartowie Sławomir Czerniak.

Miejska spółka nie była jedynym podmiotem z Lubartowa, który starał się o unijne pieniądze na fotowoltaikę. Fundusze próbowała pozyskać również Spółdzielnia Mieszkaniowa. Jej projekt zdobył jednak zbyt mało punktów, żeby znaleźć się na liście do dofinansowania. Ostatecznie uplasował się o prawie dwieście pozycji niżej niż projekt Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

12 komentarzy

 1. Ściema 🙂 Zanim inwestycja zacznie się zwracać to ogniwa trzeba będzie wymieniać, zarobi jedynie koleżka króliczka Ot całą „ekologia”

  • Dobrze, że tak niektórzy myślą jak ty i nie założą sobie paneli słonecznych. I ktoś inny na tym zarobi. Wiecie o tym że zbyt dużo instalacji fotowoltaicznych w okolicy i bardzo piękny słoneczny dzień może podnieść napięcie na transformatorze do takiego stopnia, że część tych instalacji fotowoltaicznych przydomowych się wyłączy 😉

 2. Ile czekaliście na umowę z PGE po podłączeniu instalacji fotowoltaicznej ?

  • Na wymianę licznika mają 30 dni od zgłoszenia i wymieniają zwykle w 28-29 dniu.
   Umowa kompleksowa z PGE Obrót przyjdzie pocztą po ok 3-4 tygodniach od wymiany licznika.

   A Ci wszyscy co marudzą, że się nie opłaca niech dalej płacą za prąd i nic z tego nie mają.

   Kto ma 10-20 tyś. zł to niech się nie zastanawia.
   Na koncie w banku jest 200 zł rocznie z tego a z paneli masz 200 zł miesięcznie.

   Uwaga ! W grudniu kończy się zwrot 5.000 zł. Tak, że radzę się spieszyć.

 3. A gdzie będą składowane zużyte ogniwa za 10lat? Chińczycy je sobie zabiorą?

 4. Płaskie solarne po 10 latach do wymiany ? A kto Ci takich bzdur naopowiadał ? Tam się nie ma co zepsuć ,rurka i blacha .Próżniowe to się zgodze ale nie płaskie

 5. Płaskie kolektory do wymiany po 10 latach ? Bzdura .Ja mam zalożone jakieś używki ,gdzie jak zakladałem to miały z 7 lat ,u mnie już siedzą drugie 7 lat i jakoś nic się z nimi nie dzieje ,bo niby co się ma dziać jak to rurka i blacha zamkniete za szybą ? Znajomy ma próżniowe 6 rok i juz ze dwa czy trzy musiał wymieniać ,to jest porazka ,a nie plaskie

  • Ja mam próżniowe Ulrich już 12 lat grzeją wodę jak w dniu instalacji, co za bzdury opowiadasz

   • Grzeją wodę, czy wytwarzają prąd?
    Ogniwa – akurat te od prądu – po 10 latach tracą średnio 40% sprawności w wytwarzaniu prądu.

 6. A gdzie jakieś badania nad szkodliwością promieniowania UV na mieszkańców? Wszędzie te panele teraz w Polsce a nikt nie zbadał jaki to ma wpływ na zdrowie. Znowu jesteśmy szczurem doświadczalnym. Wykończą nas tym 5G i fotowlotakiką.

 7. Działka z urzędu miasta czyli podatników a po 10latach dzierżawy oddadzą ja pgk za darmo. Pytam w takim razie o ile mniejsze rachunki będą mieć mieszkańcy z tytułu tej darowizny?