690 680 960

Kolejna niespodzianka archeologiczna w centrum Lublina

Podczas remontu lubelskiego deptaka zostały odsłonięte pozostałości po średniowiecznym barbakanie. Obiekt w tej chwili badają archeolodzy.

Jest to jedno z najciekawszych odkryć w Lublinie w ostatnim czasie. Archeolodzy pracujący w rejonie remontowanego deptaka, znajdującego się w ciągu Krakowskiego Przedmieścia, odsłaniają pozostałości po średniowiecznym barbakanie.

Obiekt znajdował się przed Bramą Krakowską i miał bronić przed agresorami dostępu do głównych wrót miasta. Po przebadaniu resztek budowli przez archeologów zarys murów będzie upamiętniony w nowej nawierzchni.

2018-05-30 18:17:50
(fot. Urząd Miasta Lublin)

22 komentarze

  1. Bynajmniej dziwne. Nie jestem historykiem, lecz na tyle znam historię Lublina by wiedzieć, że w średniowieczu Lublin był raczej osadą a terenie zamku, wzgórza Czwartek i starego miasta mniej więcej do placu po farze. Nie sięgał do bramy krakowskiej… dookoła były bagna, więc co oni plotą?

  2. Jak to nie odkryli? Wiadomo było, że tam są pozostałości barbakanu. Jednak wiedzieć, a mieć możliwości i fundusze, to dwie różne sprawy. Nie mogli sobie ot tak rozkopać kawałka ulicy, a teraz przy okazji mogą wszystko posprawdzać, choć kasy nadal na ti bardzo nie ma…

  3. To samo bylo w Warszawie jak robiono bulwary wislane. Wszystko wyrzucano do wisly do po co to przesiewac itp Hanna GRONKOWIEC Waltz nie widziala sensu marnowania pieniedzy podatnikow na archeologow…wiecej dla swoich bylo…

  4. Tak czytam i nie wierzę- dla ludzi ważniejsza impreza, jazda autem po deptaku (notabene przeznaczonym dla pieszych) niż historia… Jednak człowiek nie pochodzi od małpy- on nią ciągle jest… Takimi komentarzami schodzicie do poziomu tego bydła co wysadzają i niszczą zabytki na wschodzie. Brawo. To efekt „gim bazy”, dziedziczenia po rodzicach czy ułomności? Nie ważne, że można przekuć to chociażby w atrakcję turystyczną- ważne, że pić nie będzie gdzie. Co za ludzie…

    • Tobie Jarząbek to chyba przekuli zwoje mózgowe na proste. Jaka to niby atrakcja turystyczna? Kolejny, co z Lublina chce skansen zrobić. Drugi Rzym mu się marzy i życie z turystów.

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!