Środa, 04 grudnia 202404/12/2024
690 680 960
690 680 960

Kocie łby zostają na miejscu. Mieszkańcy nie kryją zadowolenia, choć pragną wyrównania drogi

Nie będzie wymiany starej, ułożonej z tzw. „kocich łbów” nawierzchni ul. Lubelskiej w Janowcu. Po protestach mieszkańców gmina podjęła decyzję, że remont drogi zostanie wykreślony z listy inwestycji.

Władze gminy Janowiec podjęły decyzję o wycofaniu się z projektu zastąpienia tzw. kocich łbów, którymi pokryta jest ul. Lubelska, nawierzchnią bitumiczną lub brukową. Wszystko z powodu kontrowersji, jakie wywołał ten pomysł u części mieszkańców. Jest to jedna z 10 inwestycji, jakie samorząd chciał wykonać za środki otrzymane z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Ostatecznie powstanie jedynie szeroki na 2 metry chodnik wraz z murem oporowym.

Jak już informowaliśmy, mieszkańcy zaczęli zbierać podpisy pod petycją, w której sprzeciwiali się wymianie nawierzchni w tym miejscu. Odzew był ogromny. W liczącej tysiąc mieszkańców miejscowości, w kilka dni uzbierano ponad 600 podpisów. Jak podkreślano, kocie łby ułożono w 1959 roku, a uliczka jest częścią chronionego historycznego układu urbanistycznego. Stanowi ona również znak tożsamości miasteczka, podobnie jak ma to miejsce w leżącym na drugim brzegu Wisły Kazimierzu Dolnym.

– Ulica Lubelska jest wizytówką miasteczka, ten trakt przemierzają liczni turyści przemieszczający się pomiędzy rynkiem a zamkiem będącym główną atrakcją turystyczną Janowca. Można zaryzykować stwierdzenie, że to reprezentacyjna aleja Janowca. Od ponad półwiecza funkcjonuje w nawierzchni bruku. Każda inna nawierzchnia oddala nas od utwierdzonej tradycją estetyki. Obniża także kapitał turystyczny miejscowości – wskazywali mieszkańcy.

W sprawie wypowiedział się również Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, którego stanowisko również mówi o pozostawieniu dotychczasowej nawierzchni. Jednak z uwagi, że ta jest pełna nierówności, pomysł mieszkańców jest taki, aby „kocie łby” ułożyć na nowo. Dzięki temu droga będzie równa i stabilna. Gmina wskazuje, że remont ul. Lubelskiej jest potrzebny, jednak do tematu inwestycji będzie można wrócić w przyszłości.

(fot. Janowiec n/Wisłą – nadesłane)

11 komentarzy

  1. Wieśniak (dawniej: chłop małorolny)
    Ocena: 0

    I dobrze pomyśleli… po jaki „cha” lać tam asfalt jak tu gdzie są dołki, wyjąć kocie łby, podsypać trochę tłucznia i ułożyć je na powrót.
    Szybciej, taniej, ekologiczniej…

    • Dziadek ze Slamsowa
      Ocena: 0

      To dobra myśl, ale nie należy płacić robotnikom dniówką, bo będą się z tym babrać do jesieni…
      Niech ktoś policzy owe dołki, oznakuje je, a potem wyznaczy stawkę za skasowany dołek… uwiną się w tydzień.

  2. Jechałem tamtędy niedawno. TRAGEDIA !!

    • Ocena: 0

      Zgaduję, że wypadków tam jest bardzo mało właśnie z tego powodu

    • Ocena: 0

      Jeżeli piszesz, że tragedia tamtędy przejechać (jak zakładam) samochodem, to rowerem spróbuj.
      Wiesz jaka jest najczęstsza rada na tym forum, w sytuacji w którejś nie da się, lub nie można przejechać?
      Podpowiem Ci, że brzmi ona: należy zsiąść/wysiąść pojazd należy przeprowadzić. I po tym nie ma żadnego „ale”. Grzecznie przeprowadzać i tyle – po problemie.

  3. Ocena: 0

    Ludzie wiedzą co robią co zabytkowe i nieruchomość będzie droższa 2 lub 3 razy tyle

  4. Ocena: 0

    A po co mają wyrównywać bruk? Przecież im bardziej wystają kamienie, tym droga jest bardziej kocia 😉

  5. Krzysztof,, Ochota,,
    Ocena: 0

    Moim zdaniem niech kocie łby pozostaną. Tam jest ogromne nachylenie i zimą przy lodowatej nawierzchni asfaltowej każdy samochód zjedzie jak na sankach. Trzy metry od jezdni już są budynki mieszkalne. Jak komu nie pasuje ten zjazd to spokojnie może to pominąć,, niby obwodnicą,, Janowca.

  6. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji
    Ocena: 0

    Mają rację… po co im płacić za gładziutki asfalt, a potem progi zwalniające budować.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia