690 680 960

Klęczące drzewo z Krasnegostawu na szóstym miejscu w europejskim konkursie

Ponad 16 tys. osób zagłosowało na krasnostawskie klęczące drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019. Pozwoliło to zająć szóste miejsce.

Podsumowany został plebiscyt Europejskie Drzewo Roku 2019. Polski przedstawiciel, czyli mający ok. 65 lat klon jesionolistny o charakterystycznym pniu który rośnie na rynku w Krasnymstawie otrzymał 16 856 głosów. To pozwoliło klęczącemu drzewu, gdyż tak jest ono nazywane, uplasować się na szóstym miejscu. Konkurs wygrało drzewo migdałowe Śnieżnego Wzgórza w Peczu na Węgrzech uzyskując 45 132 głosów, na drugim miejscu znalazł się dąb Abramtsewo z Rosji na który głosowało 39 538 osób, zaś trzecie miejsce zajął świecki dąb ostrolistny z Monte Barbeiro w Portugalii, otrzymując 32 630 głosów.

Wcześniej klęczące drzewo z Krasnegostawu wygrało krajowy konkurs uzyskując poparcie 4131 internautów. Dzięki temu statuetka Drzewo Roku 2018 trafiła do przedstawicieli Krasnostawskiego Ruchu Ekologicznego „Viridis”, którzy zgłosili je do plebiscytu, a także do przedstawicieli Miasta Krasnystaw.

Konkurs organizowany był przez klub Gaja. Nie chodziło w nim o wyłonienie drzewa najstarszego, najwyższego, najgrubszego, najpiękniejszego, czy też najrzadszego, lecz takiego, które dużo znaczy dla mieszkańców. Co więcej mogącego poszczycić się wyjątkową historią. Celem plebiscytu, oprócz wyłonienia najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa, było również zwrócenie uwagi na rolę drzew w życiu człowieka oraz wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska.

Z kolei celem Konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy, które powinniśmy cenić i chronić. W odróżnieniu od innych konkursów, decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Poszukiwane są drzewa, które stały się integralną częścią społeczności.

(fot. nadesłane)

3 komentarze

  1. Byłem widziałem. Bardzo ciekawy efekt wizualny, podobno ostatnio był tam ostatnio reporter z Discovery kręcił video.

  2. Pewnie bedzie nosiło nazwę im. prezydenta Dudy .

  3. Powstań z kolan!

Kursy walut

  • USD 4.5111zł 0.02%
  • GBP 5.4497zł -0.08%
  • EUR 4.6884zł -0.23%
  • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…