Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kilkanaście osób poszkodowanych w zakładzie przetwórstwa drobiu. – Wyciek amoniaku wstępnie wykluczono

Trwa ustalanie przyczyn złego samopoczucia pracowników międzyrzeckiego zakładu przetwórstwa drobiu. Zarząd firmy przesłał do nas oświadczenie, w którym informuje, że kolejny wyciek amoniaku został wstępnie wykluczony.

Cały czas prowadzone są czynności mające na celu ustalenie, co wydarzyło się dzisiaj rano na terenie zakładu przetwórstwa drobiu Sedar w Międzyrzecu Podlaskim. Jak już informowaliśmy, pracujące tam osoby zaczęły się uskarżać na złe samopoczucie,miały problemy z oddychaniem, niektórzy mdleli. Jedna osoba miała też stracić przytomność. Natychmiast powiadomione zostały służby ratunkowe.

Na miejscu interweniowali strażacy, zespoły ratownictwa medycznego a także specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego i ekologicznego z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Kilkunastu osobom udzielono pomocy medycznej, do szpitala przetransportowano siedmioro poszkodowanych. Z kolei z terenu zakładu ewakuowanych zostało około 150 osób.

Jak nas wcześniej poinformowano, na terenie zakładu miało dojść do kolejnego już w ostatnich dniach wycieku amoniaku. Jako miejsce wskazywano instalację pomiędzy halami produkcyjnymi. Tymczasem po południu otrzymaliśmy oświadczenie zarządu firmy Sedar, na temat tego zdarzenia. Dyrektor generalny Grażyna Prokopiuk przyznaje, ze w niedzielę miało miejsce rozszczelnienie instalacji. Dzisiaj jednak miało to zostać wstępnie wykluczone.

– W dniu 22 kwietnia miała miejsce awaria w zakładzie w Międzyrzecu Podlaskim z udziałem amoniaku. W czasie zdarzenia nie byty prowadzone procesy produkcyjne. Najprawdopodobniej nastąpiło rozszczelnienie części instalacji chłodniczej. Jedna osoba, została poszkodowana i objęta fachową opieką medyczną. Nie nastąpiło zagrożenie dla produktów i otoczenia zakładu. Natychmiast wszczęto akcję naprawczą z udziałem służb i inspekcji zewnętrznych.

Dwa dni potniej w dniu 24 kwietnia, po zakończeniu procedur naprawczych upewnieniu się że nie ma zagrożenia, produkcję wznowiono. Po ok 2 godzinach pracy dwóch pracowników zgłosiło złe samopoczucie. Wezwano służby medyczne i przeprowadzono ewakuację pracowników zakładu. Udzielono fachowej opieki medycznej, osoby Poszkodowane przewieziono do szpitala. Inspekcje I służby zewnętrzne wyjaśniają Przyczyny zdarzenia. Wstępnie ustalono, że nie doszło do kolejnego wycieku amoniaku.

Obecnie trwa procedura wyjaśniająca. Nie występuje zagrożenia dla zdrowia i życia prawników zakładu Sedar S.A., a także okolicznych mieszkańców. Oprócz procedur zabezpieczających wdrożone zostały procedury wyjaśniające przyczyny zaistniałej sytuacji w zakładzie w Międzyrzecu Podlaskim – wyjaśnia Grażyna Prokopiuk.

71

72

(fot. nadesłane)
2018-04-24 14:38:47

11 komentarzy

  1. A trzeźwożć sprawdzilista?

  2. to ten co Matełusz wmurowywał kamień?

  3. wg.firmy amoniak wykluczono ,to w grę wchodzą KGB,służby rosyjskie,które już truły Juszczękę Litwinienkę Skripola i otruli tych pracowników radioaktywną toksyną,dioksyną i potężnym opiodem , pytam co robiły i robią na miejscu nasze niedouczone służby ????

  4. nowiczok użyto?

  5. to co to miasteczko nawiedziło trzęsienie ziemi. tsunami jak w Fukushima w 2011 ,że wszyscy chodzą w białych”kapotach”??

  6. to pracownicy oderwani od kurczaqw,haccap i te sprawy,musi być sterylnie zanim go w sklepie 3 razy ludwikiem umyją .

  7. od tej chwili będę jadł tylko kurczaki bez skóry jak wybrany naród ?!!

  8. To nowy dodatek do pasztetu

  9. po pierwsze.. niech mi ktoś wyjaśni.. po kiego w przetwórstwie drobiu amoniak?? po drugie.. prację ponad 10 lat w chemii.. amoniak czuje się na odległość.. nawet niewielkie stężenia w powietrzu.. przy większych.. zagrażających życiu.. organizm sam się broni.. blokada oddechu!! I UCIEKAJ JAK NAJSZBCIEJ!!

  10. @vdr „po kiego w przetwórstwie drobiu amoniak?” – czytaj ze zrozumieniem, cyt,: „W dniu 22 kwietnia miała miejsce awaria w zakładzie w Międzyrzecu Podlaskim z udziałem amoniaku. W czasie zdarzenia nie byty prowadzone procesy produkcyjne. Najprawdopodobniej nastąpiło rozszczelnienie części instalacji chłodniczej.”. Amoniaku używa się zamiast freonu w instalacjach przemysłowych, jak na kogoś z branży chemicznej żenująco niski poziom wiedzy.

Z kraju