Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kilkadziesiąt drzew zniknęło z krajobrazu ul. Żeglarskiej. Rozpoczęła się budowa węzła przesiadkowego (wideo, zdjęcia)

W środę rano przy ul. Żeglarskiej rozpoczęły się prace przy usuwaniu drzew i porządkowaniu terenu pod budowę węzła przesiadkowego. W ramach budowy do usunięcia przeznaczono m.in. 31 drzew.

W środę rano przy ul. Żeglarskiej rozpoczęło się wycinanie drzew, na odcinku przed skrzyżowaniem z ul. Krężnicką. Wykonawca prac część drzew wyciął, zaś część przewrócił koparką. O sprawę nieco nietypowego sposobu usuwania drzew zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Lublin.

– Usunięcie drzew przy ul. Krężnickiej ma związek z prowadzoną przez Zarząd Dróg i Mostów inwestycją polegającą na budowie węzła przesiadkowego park&ride przy ul. Żeglarskiej. Wycinka została przeprowadzona przez wykonawcę zgodnie z decyzją na usunięcie drzew oraz aktualną opinią ornitologiczną. Nie ma w niej wskazanych przepisów określających metody czy techniki, które powinny być stosowane przy usuwaniu drzew. Wycinka w każdym przypadku powinna być jednak dokonywana w taki sposób, aby nie uszkodzić czy zniszczyć sąsiadujących, nieprzeznaczonych do wycinki drzew oraz przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego – poinformowała nas Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Przedstawiciel firmy wykonującej prace przy ścinaniu drzew przekazał nam, że są one wykonywane zgodnie z przepisami, a firma posiada odpowiednią opinię ornitologiczną, ponieważ prace trwają w okresie lęgowym ptaków.

Z dokumentacji prac wynika, że do usunięcia przeznaczonych jest 31 drzew, 87 m2 krzewów i 95 m2 młodych drzew w wieku do 10 lat. Na czas budowy zabezpieczonych zostanie 30 drzew oraz 2 krzewy. Po zakończeniu prac pojawią się 34 nowe drzewa oraz 2676 krzewów różnych gatunków.

Zaprojektowany węzeł przesiadkowy zlokalizowany przy ul. Żeglarskiej będzie posiadał 14 miejsc postojowych dla autobusów, 8 miejsc jest dostosowanych dla autobusów 12 m i 6 miejsc dla autobusów 18 m, w tym dwa stanowiska do ładowania autobusów elektrycznych. Parking park&ride został zaprojektowany niezależnie od pętli autobusowej. Będzie posiadał około 30 miejsc postojowych w tym 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo wzdłuż ul. Żeglarskiej zaprojektowano parking z kilkoma miejscami postojowymi. W obszarze węzła zostanie zlokalizowany przystanek do wysiadania. Przystanki do wsiadania zlokalizowane będą poza pętlą autobusową, i znajdować się będą wzdłuż ul. Żeglarskiej.

Zobacz także – Ponad 63 mln złotych na rozwój komunikacji miejskiej w Lublinie. Powstaną parkingi i węzły przesiadkowe

(fot. lublin112.pl, wideo nadesłane Izabela)

12 komentarzy

 1. wiekszosc pewnei sama by sie wywrocila stare spróchniale

  • ciebie tez wyciąć, nic nie robisz tylko tlen zużywasz…

  • na Zbożowej nie ma spróchniałych drzew, na dodatek nie jest to w takim ustronnym miejscu jak Żeglarska…naokoło stoją domy a oni w środku osiedla chcą powiększyć istniejącą pętlę i wyciąć 55 zdrowych drzew !!!!!….na dodatek ktoś przeprowadzał konsultacje społeczne…ciekawe z kim, bo wszyscy mieszkańcy podpisali petycję żeby nie wycinać drzew…na dodatek już od dawna jest tu za głośno i za dużo autobusów !!!! a oni chcą dodać jeszcze jakieś linie….na dodatek w projekcie nie ma ekranów akustycznych!!! o które się upominali mieszkańcy już 3 lata temu…bo juz wtedy było za głośno….a tu nie będzie ani drzew, ani ekranów…pustynia betonowa…
   ciekawe dla kogo będzie ta pętla skoro teraz parę osób jeździ tymi autobusami…trochę młodzieży i emerytów…
   wątpię czy była też ekspertyza ornitologiczna…nikt nam nigdy nic nie pokazał….
   co to za węzeł przesiadkowy na tej Żeglarskiej z 30 miejscami parkingowym ????…za to przy Zbożowej nie ma miejsca nawet na parę samochodów…więc gdzie się podzieją ??? przed naszymi wjazdami do garaży ???
   w tym mieście nie liczą się mieszkańcy !!!! ktoś ma jakąś chorą wizje i chce ja na siłę zrealizować…aż jutro pojadę na Choiny i zobaczę ile to osób korzysta z tamtego parkingu przy tamtej pętli…
   chyba, ze szanowna rada miast zamknie calusieńkie śródmieście i nikt nie dojedzie na Lipową, Narutowicza czy Zamojską i będzie tam musiał sie autobusem dostać ???!!!!
   LUDZIE ZAINTERESUJCIE SIĘ TYM !!!! BO MOŻE CHCĄ NAM ZAMKNĄĆ MIASTO SKORO TAK TE PĘTLE CHCĄ NA SIŁĘ BUDOWAĆ !!!!

   • NO SZKODA…REDAKCJA WYKASOWAŁA MAILA KTÓRY BYŁ SKIEROWANY DO NICH

    • A BYŁA TO PETYCJA O INTERWENCJĘ….

     • Prawda jest taka, że zmierzamy do tego co jest na zachodzie. A więc mocne ograniczenia pojazdów w centrach miast. Póki co kryterium jest norma emisji spalin, ale prawdopodobnie całkiem niedługo do centrum będą mogły wjechać jedynie pojazdy elektryczne i rowery. Takie to czasy nadchodzą.

    • Szanowna Pani Małgorzato. System automatycznie odrzucił komentarz. Odnaleźliśmy go. Postaramy się zainteresować tą sprawą.

 2. same próchno zagrażające zdrowiu przechodniów i rowerzystów.

 3. Ty łysy zboku drzweny

 4. wiwat łysa pała

 5. tak żuczyna „dba” o mieszkańców