Kierowcy wnioskują o wyłączenie sygnalizacji świetlnych. Miasto przychyliło się do propozycji

Lubelscy urzędnicy opracowują listę skrzyżowań na terenie miasta, gdzie będzie możliwe przełączenie sygnalizacji świetlnych w tryb awaryjny. Wcześniej jednak odpowiednie opinie w tej sprawie wydadzą policjanci.

Służby miejskie przygotowują się do przełączenia części sygnalizacji świetlnych na terenie Lublina w tryb awaryjny, czyli pulsującego żółtego światła. Wnioskują o to kierowcy, którzy wskazują, że ruch na ulicach zmniejszył się przynajmniej o połowę. Z kolei na wielu skrzyżowaniach uruchamia się czerwone światło, pomimo że z bocznych ulic nie wyjeżdżają żadne pojazdy, lub są to pojedyncze auta.

Jak wyjaśniał w środę prezydent Lublina Krzysztof Żuk, miasto przygotowuje obecnie wykaz skrzyżowań, na których wyłączenie sygnalizacji świetlnej nie będzie stwarzało niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podkreślił jednocześnie, że nie wszędzie istnieje możliwość wyłączenia świateł. Chodzi o skrzyżowania, gdzie często dochodzi do zdarzeń drogowych, lub też występuje spory ruch pojazdów.

Urzędnicy tłumaczą jednocześnie, że wszystkie tego typu działania muszą być skonsultowane z policją. To funkcjonariusze drogówki ocenią, czy wyłączenie sygnalizacji świetlnej na danym skrzyżowaniu nie doprowadzi do stworzenia zagrożenia zarówno dla kierowców jak też dla pieszych. W miejscach, gdzie będzie to możliwe, sygnalizacje mają zostać wyłączone.

(fot. lublin112)

Zobacz również

49 komentarzy

 1. Tera najmundrzejszy @Franio komenduje,cicho tam

  Łojojoj bedzie sie działo,oj bedzie.

  • JAK ŚWIATŁĄ DZIAŁAJĄ TO INDIANIE Z PODLUBELSKICH REZERWATÓW TRZASKAJĄ SIĘ RAZ PO RAZIE. KOBITY TO ZUPEŁNIE ZGŁUPIEJĄ.

 2. Ale się będą tłukli…

 3. Będzie grubo .
  Na czerwonym jadą a migające pomarańczowe to takie późne zielone.

 4. W wielu miastach się okazywało że wyłączenie świateł powodowało mniejszą ilość kolizji. Zresztą ruch w Lublinie prawie zamarł 🙂 co mnie akurat cieszy.

 5. Lepiej niech ktoś mi logicznie wytłumaczy dlaczego niema zielonej strzałki w prawo na ul. Jerzego de Tramecuorta? Nikt z prawej nie nadjedzie bo zaczyna się jednokierunkowa Wieniawska. Jakieś 85% jedzie w prawo w Lubomelską. Jaki wzorcowy pacan to wymyślił?

  • Wymyślił to głupi z natury urzędas Miasta Lublin.

  • Kiedyś były na znakach stałe zielone strzałki ale po wejściu do EUrokołozu UE zakazała ale kto to pamięta ?

   • Ja pamiętam a po otrzymaniu dotacji UE Łysy napikował wiekszośc skrzyżowań w sygnalizacje świetlną czy trzeba czy nie trzeba. Nie zrozumiałe są światła na Mełgiewskiej k. Castoramy, DMM to juz dyskoteka, Dywizjonu to samo.

    • Naszpikowanie miasta światłami to jedno..ale..może ktoś zapyta ile razy miasto płaciło za ustawianie „zielonej fali” etc..? :)) Badania firmy – chyba córki Francuskiej, robiły kilkukrotnie. Najzabawniejsze, że na ulicach w trakcie remontów i przebudów :)) gdzie z góry było wiadomo, że trzeba będzie to zrobić ponownie…

    • przecież na Dywizjonu 303 światła są tylko na jej końcach, czyli przy Długiej i przy Kunickiego – to za dużo ?

   • Ale UE nic nie nakazała. W Niemczech są obecne i rozładowują ruch na bocznych ulicach

  • Ja ci logicznie wytłumaczę. Powodem jest czyjeś urojenie w komendzie głównej policji że niby strzałki są niebezpieczne bo kierowcy nie umieją jeździć. Wydali oni nakaz likwidacji owych strzałek. Na starych skrzyżowaniach ratusz zwleka a na nowych już nie uwidzisz.

   • Możesz przytoczyć sygnaturę aktu prawnego, na podstawie którego jest to robione?

   • A mówisz o zielonych strzałkach warunkowych czy kierunkowych bo z tego co czytam to nikt tu nie róznicuje i pada tylko sttwierdzenie- zielona strzałka. Jest miedzy nimi kolosalna różnica , tak a kierowcy przeważnie „nie potrafią” prawidłowo zachowac sie przy strzałkach warunkowych i to jest problem bo stwarzają zagrożenie NIE tylko dla innych kierowców ale PRZEDE WSZYSTKIM dla pieszych na PDP i rowerzystów na wielu nowo powstałych DDR. Tak wiem wielu z was kierowców nie rozumie tego o czym piszę . Dobrze że Policja to rozumie i zna z doswiadczenia.

  • Jak lewactwo rządzi to rządzi po lewemu czyli na opak. Co ma pomagać zakazują. Bo uważają ludzi za bezmyślne bydło które sami wychowują

   • Wolnościowiec w gułagu

    Polscy kierowcy sami dają się poznać jako bezmyślne bydło. Duża część z nich z kursu na PJ jest w stanie zrozumieć tylko „zielone – jedź, czerwone – stój”.

   • chyba coś ci się pomyliło, bo to jednak prawactwo teraz rządzi.

    • W Lublinie? ciekawa sugestia..czyżby deweloperzy i sympatycy zmienili barwy klubowe? przyznam- nie wiedziałem :))

  • @ Ja
   Logicznie chyba się nie da 🙂

   Z tego co pamiętam to oficjalnie chodzi o bezpieczeństwo rowerzystów jadących Wieniawską w stronę Solidarności.

  • A kto tak głupio nazwał ulicę. Współczuję wam mieszkańcy jak musicie podawać na jakiej ulicy mieszkacie.

 6. Oj z lewej nie nadjedzie. Pomyłka.

 7. Będzie się działo, ale dopiero wtedy gdy ruch powróci do normalnego natężenia, a radni będą się naradzać i analizować czy na powrót włączyć powyłączane sygnalizacje, czy jeszcze nie… 🙂

 8. Przecież deweloŻuk zapłacił paręnaście milionów za system sterowania światłami – a taki miał być inteligentny. I co nie działa? Panie Żuk jak to z tym systemem jest. Okazał się inteligentny inaczej?

  • Olgierd Jedlina

   „Z kolei na wielu skrzyżowaniach uruchamia się czerwone światło, pomimo że z bocznych ulic nie wyjeżdżają żadne pojazdy…” Zemborzycka-Budowlana, Orkana- Zwycięska, Orkana-Poznańska, Droga Męczenników Majdanka-Wrońska-Garbarska, Droga Męczenników Majdanka-Startowa, na odcinku Mełgiewskiej od Projektowej do Grygowej to jedna wielka kpina, na całym odcinku Wrotkowskiej i Wyścigowej, Kraśnicka-Roztocze, Kraśnicka-Raszyńska. Kraśnicka-Jana Pawła II.
   Szybciej można wymienić skrzyżowania, na których sygnalizacja działa prawidłowo, np. skrzyżowanie Głęboka- Wileńska. Nie pchajcie tam łap, bo zepsujecie coś co jest dobre.

 9. za czym urzędnicy podejdą do tego tematu to przynajmniej minie z pół roku

 10. No i słusznie. Plebs siedzi w domu a a BMW X6 i Porsche Macan i tak sygnalizacja nie obowiązuje…

  • Wolnościowiec w gułagu

   Koronawirusa guzik obchodzi czyjś status społeczny 🙂 Wyłażenie z domu w takich warunkach, to postępowanie wg klasycznej reguły „na złość babci odmrożę sobie uszy”.

 11. Co się czepiliscie „inteligentnego systemu ” ,nikt nie powiedzial że od razu bedzie inteligentny ,on się caly czas uczy ,jak się nauczy to bedzie inteligentny ,trochę cierpliwosci

 12. Ja mam zagwostkę:Sp.Pracy w stronę Elizówki,skrzyżowanie z Węglarza,później Dożynkowa,wydzielone pasy do skrętu w prawo,strzała kierunkowa z sygnalizatorem.Zapala się zielone i w tym samym czasie tam zielone na przejściu.Czy to jakiś test na kierowców i pieszych?Może inteligentny by to zmienił.

  • A nie jest to przypadkiem strzałka warunkowa zielona, bo z zasady strzałki kierunkowe nie powinny kolidować z innymi uczestnikami ruchu tzn również pieszymi. Jesli świeci się zielona strzałka i czerwony sygnalizator tzn ze to warunkowe skręcanie cZyli uwazasz na pieszych i innych którzy mają zielone i masz OBOWIĄZEK zatrzymania samochodu przed sygnalizatorem co najczęsciej niestety polaczek cwaniaczek ignoruje i dlatego własnie wiele strzałek warunkowych zniknie – tak tak to wasza kierowców zasługa, to dlatego że ignorujecie zasady i stwarzacie zagrozenie dla pieszych i rowerzystów

   • Chyba nie rozumiesz Alek.Wydzielony pas do skrętu,oddzielny sygnalizator i znak taki niebieski ze strzałą w prawo.PROŚCIEJ SIĘ NIE DA WYTŁUMACZYĆ.Nie wyjeżdżaj tu ze strzałką warunkową,bo jak dla mnie to jakiś inteligentny inaczej coś spier….ł.

    • Sprawdzone na STREET VIEW, tam jest sygnalizator typu S-2 czyli WARUNKOWA !!!!! A te niebieskie blachy to tylko znaki uzupełniające informujące w jakim kierunku z tego pasa mozesz jechać pod warunkiem respektowania sygnalizacji swietlnej
     S-2
     WYGOGLOWANE:

     S-2 sygnalizator z sygnałem dopuszczającym skręcanie w kierunku wskazanym strzałką

     Taki sygnał: światło czerwone wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki nadawane przez sygnalizator oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu. Wolno, ale pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem (bo przecież pali się czerwone światło) i ustąpi pierwszeństwa jadącym drogą poprzeczną. Inaczej mówiąc – nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

     • Ty się lepiej przejedź,bo pindolisz.Zapala się zielone na wprost i też zielone do skrętu w prawo.Nie ma tam żadnych strzałek warunkowych za to piesi mają zielone.Masz sygnalizację przy tych Twoich tabliczkach.Rozumiesz?Może pomyliłeś ruch z Węglarza lub Bursaki,bo tak chyba wygląda.Jadąc Sp.Pracy w stronę wylotówki.

 13. oj ,ja bym nie był takim entuzjastą w sprawie wyłaczania sygnalizacji .Duża grupa posiadaczy prawa jazdy , która tylko dzieki szczesliwiemu zrzadzeniu losu ,zdała egzamin na kierowcę ,moze nie dać rady ogarnąć kto ,gdzie i kiedy ma pierszeństwo gdy miga tylko pomarańczowe .Prawda prosze pań ?

 14. To może testowo wyłączyć światła na rondzie pod zamkiem. Jak mnie redakcja poprze to będziecie mieli o czym pisać.

 15. Później jak uruchomią to będzie armagedon system będzie się uczył od nowa. Proponuję włączyć sygnalizację na rondzie stulecia KUL-u bo znów się dziś zderzyli.

 16. A to można zdać egzamin na prawko inaczej niż dzięki szczęśliwemu zrządzeniu losu? Zjeździłem pół świata różnymi samochodami – osobowymi , busami i ciężarowymi , z przyczepami , lawetami itp. Przed UE jeździło się wszystkim i nie były to takie samochody jak teraz.Nigdy nie przekroczyłem limitu punktów i nigdy nie miałem wypadku. Teraz jak naszło mnie na uprawnienia na autobus to instruktor na pierwszej lekcji jazdy mówi tak:
  Jeździć cię nie będę uczył bo to już umiesz. Ja cię będę uczył jak zdać egzamin bo jak będziesz jeździł tak jak się jeździ normalnie to nigdy nie zdasz…

 17. dodam jeszcze na Muzycznej , gdzie oprócz przejścia na przycisk łysol zafundował dla rodzicieli talentów możliwośc jazdy we wszystkie strony świata. Skrzyżowanie ze Szczerbowskiego stwarza kłopoty strażakom jadącym z koszar do akcji. Ale podwładni łysola wiedza lepiej

 18. to wyciągnął z opakowania czipsów

 19. Ale przecież ten system na światłach jest inteligentny. Ileś milionów złotych kosztował. Codziennie wieczorem po 21 jadąc do pracy stoję na Mełgiewskiej koło Castoramy i jest zielone światło na przejściu dla pieszych i na serwisówce chociaż zero pieszych nawet w oddali , a jedyne auta są na głównej drodze. Jednak okazuje się, że nie są inteligentne. 🙂 i kamerki też chyba wyłączone

  • Olgierd Jedlina

   Na tej ulicy na każdym skrzyżowaniu stoi się ok. 1 minutę i 30 sekund. Czy to jest 7 rano czy 21. Pora dnia nie ma znaczenia.

 20. To na jakiej zasadzie działa ynteligentny system zarządzania ruchem za grube miliony?

 21. Ten system to jeden z przypadków czegoś co jest, ale tylko na fakturze 😉 Gdyby system działał dostosowałby się do natężenia ruchu samoczynnie, o czym przecież wszyscy wiemy. Jak jest widzimy. Mnie fascynują np. skrzyżowania typu T jak wyjazd z Filaretów w lewo w Głęboką lub spod szpitala w al. Kraśnicką również w lewo, pojawia się zielona strzałka na skręt w lewo (czyli bezkolizyjny), a piesi na przejściu też dostają zielone (na ubicie) -po zgłoszeniach dołożyli migające żółte. Nie ma czegoś takiego jak warunkowy skręt w lewo przy zielonej strzałce na lewoskręt. Tak jak nie ma w Lublinie systemu sztucznej inteligencji sterowania sygnalizacją. Miasto inspiracji!

  • może coś się zmieniło, ale na obu ww skrzyżowaniach stoją sygnalizatory S1, więc o jakich strzałkach piszesz i dlaczego piesi mieliby nie mieć zielonego w tym samym czasie ?

 22. Wyłączyć światła? To baby mają zakaz jazdy samochodami? Bo jak nie to lublin112 będzie miał o czym pisać 🙂🙂🙂

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online