Kierowca został zatrzymany za ingerencję w pracę drogomierza ciężarówki (zdjęcia)

W trakcie kontroli ciężarówki słowackiego przewoźnika wyszło na jaw, że miał on w pojeździe zainstalowany nielegalny wyłącznik tachografu. Aby kontynuować dalszy transport musi on uiścić kaucję na poczet grożącej kary pieniężnej, a także zapłacić za przywrócenie tachografu do wymagań ustawowych. Dodatkowo kierowca został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji za ingerencję w pracę drogomierza pojazdu.

W miniony piątek na drodze krajowej nr 2, na terenie powiatu bialskiego, inspektorzy transportu drogowego z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie zatrzymali do rutynowej kontroli ciągnik siodłowy z naczepą, należący do słowackiego przewoźnika.

Wstępna kontrola tachografu wykazała, że urządzenie nie działało prawidłowo. Ciężarówka została skierowana do najbliższego serwisu tachografów, gdzie dokonano szczegółowej kontroli: tachografu, nadajnika impulsów oraz okablowania.

Jak się okazało, oprogramowanie tachografu zostało zmienione w taki sposób, że kierowca wciskając odpowiednią kombinacje klawiszy blokował pracę urządzenia tzn. mógł rejestrować okres odpoczynku w czasie, gdy pojazd był w ruchu.

Dalszy przejazd będzie mógł być kontynuowany m.in. po uiszczeniu kaucji na poczet grożącej kary pieniężnej tj. 12000 złotych oraz przywróceniu tachografu do wymagań ustawowych. Dodatkowo kierowca pojazdu, obywatel Słowacji, został przekazany funkcjonariuszom Policji, z uwagi na uzasadnione podejrzenie naruszenie art. 306a kodeksu karnego tzn. ingerencję w pracę drogomierza pojazdu, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

(fot. WITD)

Zobacz również

2 komentarze

  1. Jakby złapali go jutro to dodatkowo straciłby prawo jazdy.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew