690 680 960

Kiedyś wieża ciśnień, obecnie obserwatorium astronomiczne. Obiekt w końcu został otwarty

Mieszkańcy mogą znów odwiedzać charakterystyczny budynek dawnej wieży ciśnień przy ul. Filtrowej w Puławach. Zmodernizowane obserwatorium astronomiczne zostało w końcu udostępnione.

W piątek w Puławach odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanego obserwatorium astronomicznego. Chodzi o charakterystyczny budynek dawnej wieży ciśnień przy ul. Filtrowej. Obserwatorium utworzono w mim w 1994 roku, a w 2020 roku zostało ono przejęte przez powiat puławski, po czym niedługo później przystąpiono do jego kompleksowej modernizacji.

Jak podkreślano w trakcie wydarzenia, obserwatorium ma się stać centrum edukacji astronomicznej, kulturalnej i artystycznej dla dzieci i młodzieży, lecz również osób dorosłych. Będą oni mogli uczestniczyć w warsztatach, prelekcjach czy też wystawach, a tym samym zgłębiać tajniki wiedzy. Jednocześnie znacznie wzbogacona będzie oferta Młodzieżowego Domu Kultury oraz Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Remont obserwatorium pochłonął milion złotych. Budynek posiada cztery kondygnacje na których zlokalizowane są m.in.: sale wykładowa i wystawowa, pracownia techniczna oraz pomieszczenie obserwacyjne i dwa tarasy widokowe. Na samej górze znajduje się kopuła z teleskopem.

Dzisiaj mieszkańcy mogli obejrzeć, jak obserwatorium prezentuje się po remoncie, zaplanowano też nocną obserwację nieba i pokaz laserów. Niebawem w budynku odbywać się będą warsztaty, wystawy oraz inne wydarzenia kulturalne.

(fot. UM Puławy)

7 komentarzy

 1. Kiedy powstała ????? W 1994 roku ????????

  • Przeczytaj kilka razy:
   „Chodzi o charakterystyczny budynek dawnej wieży ciśnień przy ul. Filtrowej. Obserwatorium utworzono w mim w 1994 roku, a w 2020 roku zostało ono przejęte przez powiat puławski, po czym niedługo później przystąpiono do jego kompleksowej modernizacji.

 2. Michał Kowalski

  W Puławach dobrze będzie obserwować niebo z uwagi na to, ze tam zarówno ulice jak i miasto są znacznie gorzej oświetlone niż Lublin (po prostu ciemno-ta(m)), zatem lepsze warunki do obserwacji.

 3. Bardzo dobry pomysł. Na pewno lepiej, że powstał taki obiekt niż gdyby go zburzono i postawiono kolejną galerię.

  • Tam jest zwarta zabudowa, dom obok domu a na przeciwko szereg garaży , raczej ciężko by było upchać tam galerie 🙂

 4. Kto wpadł na pomysł obserwatorium astronomicznego w centrum miasta? Przecież to nie ma sensu….

Kursy walut

 • USD 4.0181zł -0.04%
 • GBP 5.0458zł -0.27%
 • EUR 4.3303zł -0.07%
 • CHF 4.5913zł -0.25%

Polub nas