Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Kiedy twoje oczy kwalifikują się do operacji zaćmy?

Światowa Organizacja Zdrowia wymienia niezoperowaną zaćmę jako przyczynę 35% wszystkich przypadków odwracalnej ślepoty na świecie. Panujący jeszcze do niedawna pogląd, jakoby nie należało operować zaćmy we wczesnym stadium, bo konieczne jest czekanie aż zaćma dojrzeje został przez naukę zdyskwalifikowany i całkowicie odrzucony.

Współczesne zalecenia są następujące: zaćmę należy operować, kiedy tylko upośledzenie widzenia zaczyna nam utrudniać codzienne funkcjonowanie. W praktyce oznacza to, że operację zaćmy można przeprowadzić także w początkowym stadium jej rozwoju, a jeśli ostrość widzenia spada do 30-40% to już naprawdę ostatni dzwonek!

Doświadczonemu lekarzowi podczas diagnozowania zaćmy wystarczy, że obejrzy zmętniałą soczewkę przy poszerzonych źrenicach. Badania poprzedzające operację zaćmy obejmują:

  • autorefraktometrię,
  • biometrię,
  • badanie dna oka,
  • badanie OCT plamki.

Dlaczego to ważne, żeby przeprowadzić operację zaćmy jak najszybciej

Należy pamiętać, że zaćmy nie można wyleczyć farmakologicznie. Nie pomogą żadne leki ani suplementy. Krople na zaćmę mogą jedynie nieznacznie, chwilowo poprawić ostrość widzenia w początkowym stadium choroby oraz działać jako środek nawilżający i ochronny, który będzie zapobiegał uszkodzeniom oka i urazom soczewki w oczekiwaniu na zabieg jej usunięcia – bo kolejna sprawa, o którą trzeba mieć na uwadze to fakt, że operacja zaćmy to po prostu usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie nowej. Tak jak nie ma leków na zaćmę, tak nie ma innej metody operacji.

To ważne, żeby operację usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej nową sztuczną soczewką wszczepialną przeprowadzić jak najszybciej, ponieważ:

  • Zaćma dojrzała (cataracta matura) to stan, w którym zmętniała soczewka jest już na tyle gruba i sztywna, że może powodować wzrost ciśnienia śródgałkowego oraz prowadzić do zamknięcia kąta rogówkowo-tęczówkowego, co może skutkować jaskrą.
  • Usunięcie twardej, grubej i sztywnej soczewki nie jest łatwe i nie pozostaje obojętne dla całej gałki ocznej.
  • Jeśli odkłada się operację zaćmy na bliżej nieokreśloną przyszłość, można przegapić stosowny do operacji moment i dotrwać do chwili, w której zaćma przechodzi już w stadium przejrzałe, a wtedy włókna soczewki ulegają stopniowemu upłynnianiu, powodując przesunięcie się jądra soczewki w dół, co w dalszej kolejności może prowadzić do nieodwracalnej ślepoty.

Należy wiedzieć, że usunięta soczewka własna nie odrasta, nie ma więc ryzyka, że zaćma powróci.

– Zwlekanie z operacją zaćmy jest więc działaniem na swoją niekorzyść – tłumaczy dr Victor Derhartunian, właściciel Kliniki SwissLaser w Warszawie. – Działaniem całkowicie nieracjonalnym, bowiem zabieg usunięcia zaćmy jest szybki, bezbolesny i niemal w 100% kończy się sukcesem, a wybór nowoczesnych sztucznych soczewek wszczepialnych klasy PREMIUM dostępnych w prywatnych klinikach jest tak duży, że każdy pacjent znajdzie takie, które zaspokoją wszystkie jego indywidualne potrzeby.

Co równie ważne, podczas operacji zaćmy można skorygować krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność. Jeśli więc od lat zmagasz się z wadą wzroku, a teraz z uwagi na swój wiek doświadczasz także problemów związanych ze starczowzrocznością i na dodatek zdiagnozowano u Ciebie początek zaćmy, wszystkich tych kłopotów możesz pozbyć się podczas jednej operacji!

Pierwszych objawów zaćmy nie sposób nie zauważyć. Są to:

  • pogorszenie widzenia na odległość
  • problem z postrzeganiem oraz rozróżnianiem barw
  • lepsze widzenie w pochmurne dni
  • widzenie przedmiotów „jak przez brudną szybę”
  • pogorszenie się samoobsługi w związku z zaburzeniami widzenia

 

W przypadku wszczepienia soczewek PREMIUM oprócz usunięcia zaćmy pacjent może liczyć na bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży (35-40 cm) oraz odległości pośredniej (60-90 cm). Ma więc szanse na pozbycie się okularów i uzyskanie takiej ostrości widzenia, o jakiej nigdy nawet nie marzył! Wprawdzie NFZ refunduje zabieg usunięcia zaćmy, ale pacjent ma do dyspozycji wyłącznie najprostsze soczewki jednoogniskowe, które nie korygują starczowzroczności, co sprawia, że nadal musi używać okularów do czytania.

Laserowe usunięcie zaćmy

Metoda usunięcia zaćmy wysokoprecyzyjnym laserem femtosekundowym polega na wykonaniu mikronacięć (tzw. portów) w rogówce i usunięciu przez nie zmętniałej soczewki a następnie wprowadzeniu nowej sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Operację za pomocą lasera femtosekundowego można porównać do chirurgii robotycznej – jej znaczna część zostaje wykonana w sposób automatyczny, bez udziału chirurga, któremu pozostaje tylko usunąć fragmenty jądra i wszczepić sztuczną soczewkę. Zabieg trwa 10-15 minut, gwarantując precyzyjne ułożenie wewnątrz oka sztucznej soczewki i jej precyzyjną centrację, szybki proces gojenia i szybką poprawę ostrości wzroku.

Najwyższa precyzja lasera femtosekundowego, np. FEMTO LDV Z8, pozwala na osiąganie doskonałych efektów operacji wzroku w sposób całkowicie bezpieczny i bezbolesny dla pacjentów, a dobre rezultaty zabiegów są widoczne bez względu na to w jak zaawansowanym stadium zaćmy się znajdują.