Kibice piłkarskiego Motoru Lublin przeciwni przenoszeniu żużla na Arenę Lublin. Napisali list do prezydenta

Przeniesienie rozgrywek żużlowych na Arenę Lublin, nie dość że spowoduje wielomilionowe koszty, pozbawi piłkarzy możliwości występowania na tym stadionie, to jeszcze może mieć wpływ na konstrukcję obiektu. Piłkarscy kibice sprzeciwiają się tego typu pomysłowi.

W środę kibice piłkarskiego klubu Motor Lublin, zrzeszeni w stowarzyszeniu „Motorowcy”, skierowali do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka oraz do Rady Miasta Lublin list otwarty. Chodzi o możliwość przeniesienia meczów żużlowych na Arenę Lublin, w czasie przebudowy obecnego stadionu żużlowego przy Al. Zygmuntowskich. Jak twierdzą autorzy listu, nowoczesny stadion, który kosztował 136 milionów złotych, jest obiektem typowo piłkarskim z odpowiednią infrastrukturą, wentylacją oraz podłożem. Rozgrywanie na nim meczów żużlowych ma spowodować nie tylko wielomilionowe koszty dla miasta, lecz także pozbawić piłkarski klub możliwości rozgrywania tam spotkań. Sugerują również, że regularne rozgrywki żużlowe będą powodować zwiększone drgania, emisję spalin i gazów oraz hałas, to zaś może mieć wpływ na konstrukcję stadionu piłkarskiego.

Poniżej pełna treść listu:

Szanowny Panie Prezydencie, Szanowni Przedstawiciele Rady Miasta Lublin,

występując w imieniu społeczności kibiców skupionych wokół klubu piłkarskiego Motor Lublin pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie w związku z sytuacją sportową jaka panuje w Klubie przez ostatnie lata oraz pojawiającymi się w mediach wypowiedziami Pana Prezydenta i osób blisko z Panem współpracujących, takich jak radna Marta Wcisło, sugerującymi przeniesienie meczów żużlowych rozgrywanych przez klub Speed Car Motor Lublin na stadion Arena Lublin, co uniemożliwiłoby dalsze funkcjonowanie na nim drużyny piłkarskiej.

Sytuacja ta budzi olbrzymie rozgoryczenie w licznym środowisku Lublinian związanych z Motorem, pamiętających czasy świetności tego Klubu. Co więcej, szczególne zaniepokojenie budzi również roztaczana ostatnio wizja utraty możliwości rozgrywania meczów piłkarskich na stadionie piłkarskim Arena Lublin, która do tej pory stanowiła jeden z niewielu atutów, jakimi mógł legitymować się Klub przy prowadzeniu rozmów z podmiotami zainteresowanymi nawiązaniem z nim współpracy. W opinii Stowarzyszenia takie działanie doprowadzi do dalszej marginalizacji Motoru Lublin i może nieuchronnie przyczynić się do całkowitego sportowego upadku silnej i wciąż rozpoznawalnej w całym kraju marki, zaś licznych kibiców tej dyscypliny sportu skaże na długoletnie oglądanie gry ukochanej drużyny w warunkach nieprzystających współczesnym standardom.

Arena Lublin powstała z myślą o rozgrywaniu meczów piłkarskich. Wielokrotnie odkładana w czasie inwestycja, kilkukrotnie zmieniające się koncepcje lokalizacji stadionu piłkarskiego, znalazły w końcu swój długo wyczekiwany finał w postaci obecnej piłkarskiej Areny Lublin. Docelowo miała stanowić dom dla Motoru Lublin oraz gościć większe imprezy piłkarskie stanowiące promocję dla naszego Miasta (m.in. Mistrzostwa Europy U-21, Mistrzostwa Świata U-20). To dlatego obiekt, który kosztował 136 milionów złotych, jest typowo piłkarski z odpowiednią infrastrukturą, wentylacją oraz podłożem. Przebudowa tego stadionu na obiekt żużlowy poniesie za sobą wielomilionowe koszty a przy tym pozbawi nasz klub rozgrywania tam spotkań. Nie jest również możliwe stwierdzenie, że eksploatacja żużlowa Areny Lublin pozwoliłaby na szybki powrót drużyny piłkarskiej na murawę stadionu. Istnieje obawa, że decyzję taką podjęto bez przeprowadzenia ekspertyz lub badań, które odpowiedziałyby, jaki wpływ na konstrukcję stadionu piłkarskiego będą miały regularne rozgrywki żużlowe, zwiększone drgania, emisja spalin i gazów oraz hałas.

Jak trudna do zaakceptowania jest ewentualna decyzja o przeniesieniu meczów żużlowych na Arenę Lublin kosztem drużyny piłkarskiej, tak kompletnie niezrozumiałym jest fakt pomijania kibiców Motoru w dyskusji związanej z taką koncepcją. Jako stowarzyszenie reprezentujące fanów najbardziej utytułowanego lubelskiego klubu piłkarskiego chcemy stanowczo zaprotestować przeciwko wszelkim nieprzemyślanym działaniom podyktowanym impulsem aktualnych sukcesów sportowych klubu żużlowego, które mogłyby być krzywdzące dla rozwoju innych dyscyplin sportowych i stwarzać potencjalny konflikt pomiędzy ich kibicami.

Kierując się troską o przyszłość Motoru oraz mając na uwadze dobro całego lubelskiego sportu uprzejmie prosimy więc Pana o niezwłoczne ustosunkowanie się do następujących kwestii:

Czy prawdą jest, że przewiduje Pan możliwość przeniesienia rozgrywek żużlowych na stadion Arena Lublin przy ul. Stadionowej 1 w Lublinie?

Czy podjęcie tej decyzji zostało poprzedzone badaniami i/lub ekspertyzami jaki wpływ na stadion piłkarski wybudowany za 136 milionów złotych będą miały regularne rozgrywki ligi żużlowej?

W przypadku przeniesienia drużyny Speed Car Motor Lublin na Arenę Lublin, na jakim wówczas obiekcie swoje mecze piłkarskie będzie rozgrywać drużyna piłkarska Motoru Lublin?
Jakie plany ma Miasto Lublin wobec dalszej przyszłości klubu Motor Lublin S.A.?

Z poważaniem

Stowarzyszenie Kibiców Motoru Lublin „Motorowcy”

(fot. lublin112)

Zobacz również

47 komentarzy

 1. W jednym momencie popyrkolą 4 motorki i obiekt się rozsypie, widać sami inżynierowie to pisali. A jak mordę drze kilka tysięcy osób to nic się nie dzieje.

 2. Po pierwsze – to stadion miejski, a nie Motoru. Może warto motorowcom o tym przypomnieć.
  Po drugie – jak na to, co ten klub sobą reprezentuje, to powinien grać na jakiejś łące pod lasem.

 3. Przygoda przygoda każdej chwili szkoda

  Moja propozycja to rozwiązanie RKS Motor Lublin i tym samym wielomilionowe oszczędności dla miasta z tego tytułu. Po co komu potrzebny III ligowy klubik?

 4. Gratulacje jak wszyscy korzystali z jednego stadionu było ok, A dziś jak trzeba się podzielić A raczej ustąpić komuś kto przynosi sławę dla miasta to kibice podrzędnej któroś tam ligowej drużyny mają wielki problem. Trzeba było pomyśleć przy budowie Areny A nie teraz robić problemy lepszym.

 5. To niech te pierdół grać zaczną. A poza tym jest boisko dla nich:kresowa, idealne dla kibiców i pilkarzy

 6. UM i Żuk ratują się jak mogą ze swoich niestety chybionych inwestycji. Stadion – lotnisko – teraz wychodzi Aqua Lublin inwestycje przeinwestowane – nie skalkulowane – słabej jakości ( basen aqua Lublin). Niedawno przecież zapłacili za wizualizacje nowego stadionu żużlowego to teraz już zmienili decyzje i będą modernizować nowy obiekt piłkarski ? To się nadaje tylko do komedii Barei.

  • Po pierwsze nikt się nie ratuje budowa nowego stadionu żużlowego potrwa przynajmniej jakieś dwa lata minimum a modernizacja areny jakieś 6 miesięcy i to akurat chodzi o czas. Niestety żużlową ekstraliga ma swoje wymogi co do stadionów. A te pajace z motoru nie zasługują na arenę to była wielka porażka przerobić to na stadion żużlowy przynajmniej wtedy zacznie na siebie rarabiac bo i kibiców będzie więcej a tych patalachow na zygmuntowskie niech nauczą się grać i dopiero wtedy prezydent żył niech pomyśli o nowej murawie bo na stadion prędko się nie doczekaja .

  • Stadion na ulicy Kresowej nie jest własnością RKS MOTOR LUBLIN.

 7. Może zrobić w tej kwestii referendum, niech się ludzie wypowiedzą. Chcą piłkę – będą mieli piłkę, chcą żużel – będą mieli żużel.

  • ostatnie referendum kosztowało 500tys i dotyczyło prywatnej działki do developera – myślisz że taka sprawa jak stadion jest ważny dla UM ? nie sądzę !

  • po co ci referendum ?
   wystarczy spojrzeć ilu kibiców i jakich przychodzi na piłkę i żużel i masz odpowiedź czego chcą ludzie.

  • Zamiast wydawać kasę na referendum to lepiej w żużlowców i sam klub zainwestować. Kuba ma głowę na karku także wie jak taką kasą rozporządzać i dobrze zainwestować.

 8. To są PseudoKibice!!!! Jaki klub taki Kibice. . . 😂

 9. Rozwiązać to zarząd Motoru prawdziwy beton powiazany z ukladem w miescie,a tą wiejska dyscyplinę żużel przeniesc na wioskę jakąś może do Niedrzwicy Kościelnej

 10. Stadion zrobić płatny i zobaczymy czy te pseudo trampkarzyki będą w stanie zapłacić nawet z WC Haha ja to nawet Orlika bym im nie udostępnił. Klubiku ca gra z jakąś psia Wólka albo koczonow Ryki hehe

 11. to ta sama grupa co przepędziła przedszkolaków ?

 12. Do roboty kopacze, a nie jęczeć tylko potraficie. Prężnie rozwijające się duże miasto, dodam stolica województwa, potężny nowy stadion i mnóstwo kasy dla klubu z miasta, a tu jak była nędza tak i jest. Nie dość że wiecznie grzeją III ligę to i kibiców na meczach tylu że na obsługę organizacyjną nawet nie starcza. Bierzcie przykład z naszych żużlowców i do roboty żeby miastu wstydu nie przynosić.!

 13. Niech ci pseudokopacze w końcu znikną z Lublina. Nic sobą nie reprezentują i nic do miasta nie wnoszą i dlatego nie powinni używać nazwy naszego miasta. Niech nazywają się po prostu motor.

 14. Proponuję wygonić piłkarskich nieudaczników Motoru z Areny. Race niszczą stadion… A na poważnie – stadion jest miejski, więc niech jedne cwaniaczki się tak nie rządzą ttm, co dostali za darmo, a czego nie potrafią uszanować. Nie odnosisz sukcesów i co roku marnujesz miejską kasę? Wyjazd z Areny na boisko treningowe, do odwołania. Ale gdzież troglodyci w dresach potrafili zrozumieć sprawiedliwe traktowanie i logiczne myślenie. Wstyd na całe miasto.

 15. PRZY UL KRESOWEJ BYŁ KIEDYŚ STADION PIŁKARSKI. Chyba spełniał warunki dla obecnej ligi Motoru – czy nie. Sam tam kiedyś grałem w „trampkarzach” u FAMULSKIEGO!
  Glory, glory Alleluja. Motor wygra nie ma „wuja” – też się wydzierałem !

 16. ten stadion nie jest przystosowany do zuzla tyle w temacie ,jest to typowo pikarski stadion wiec takie brednie jak wypisujecie sie w glowie nie miesci ,trzeba bylo wczesniej myslec i zbudowac stadion odrazu z torem zuzlowym !

  • Płyta boiska to 105×68 metrów, czyli 346 metrów po obwodzie. Tor żużlowy musi mieć minimum 260 metrów (liczone metr od krawędzi wewnętrznej). Myślę, że tor się zmieści.
   Jak chcesz mieć typowo „pikarski” stadion, to spraw jeszcze, by te twoje „pikarzyki” grały choć w pierwszej lidze… a nie w tabeli tuż przy LKS Wólczanka Wólka Pełkińska występowały (nic zacnemu Ludowemu Klubowi Sportowemu przy tym nie ujmując).

 17. A może by tak rozwiązać tą ekipę kopaczy albo niech grają na kresowej jaki poziom take boisko. Przeciez oni nigdy nie wejda do II ligi

 18. Żużel – „jazda w koło komina” , toż to nudne !

 19. a kiedy remont bo Janowskiej od ronda za wiadukt ?

 20. Np pewnie stadion dla kopaczy z których śmieje się cała Polska a żużel który przynosi miastu dumę nie ma gdzie jezdzic. Haha dobre sobie. Kopaczy na Lubliniankę ! A stadion jest miejski a nie motoru !

 21. kopacze III liga, żużel – extra liga i po co ta dyskusja kto powinien użytkować

 22. Przecież piłkarski Motor może sam uciąć te spekulacje plany. Wystarczy, że awansuje i ich nikt nie ruszy, do roboty!!! Wszystko w ich nogach i nie powinien się zasłaniać protestami kibiców na ulicy.

 23. „stwarzać potencjalny konflikt pomiędzy ich kibicami” czy to groźba?

 24. Piłkarski Motor to powinien grać na podwórku, a w nagrodę za niestrzelenie sobie gola posiać im trawę. To że ktoś ich wpuszcza na Arene to już skandal.

 25. To nie ich stadion niech się n8e rządzą ! Wypad na Życie to fsioki rozdarte!

 26. Ale przecież Motor nie gra na Arenie. tylko jakiś Spartakus Szarowola. O co im więc chodzi?

 27. do kuba gdzie byles jak plany stadionu byly ?,trzeba bylo zbierac petycje na budowe stadionu z torem pikarskim ,byles na arenie widziales ile miejsca jest za bramka ?,hah napewno z Lublina nie jestes kibicu

 28. „… do dalszej marginalizacji Motoru Lublin i może nieuchronnie przyczynić się do całkowitego sportowego upadku silnej i wciąż rozpoznawalnej w całym kraju marki” ŚMIECH NA SALI… jedyną marką dla nazwy Motoru obecnie to jest żużel, tylko i wyłącznie, co do kopaczy z 16-tej ligi to każde lepsze boisko wystarczy dla ich poziomu jaki prezentują, i z pewnością gorszego poziomu to już mało kto może osiągnąć, o jakiej sile mówimy? chyba wydatków i generowanych kosztów zdecydowanie za wysokich jak na ten poziom… a kibole nie mają nic do tego by decydować o obiekcie miejskim przeznaczonym dla Miasta Lublin, nikt tu wyłączności nie ma… najpierw poziom potem wymagania!!!

 29. Piłkarze którzy grają w III lidze 25 ligi europy gdzie wyprzedza ich kazachstan i kosowo kontra żużlowcy walczący w ekstraklasie najlepszej ligi świata nadmienię ,że jedno i drugie średnio mnie obchodzi , ale sorry żużlowcy w pełni zasłużyli na Arenę Lublin ,a piłkarze to max na wyremontowane boisko na balladyny ,ale dopiero jak dzieci skończą grać(czyli może środa 22 30? ) a nie wstyd ładnemu stadionowi przynoszą razem ze swoimi „kulturalnymi” kibicami.

 30. Bardzo dobrze za taka postawe jak druzyna SPEED i awans do najwyzszej klasy rozgrywkowej gdzie przychodzi masa kibiców na mecze należy się im prawdziwy stadion na którym bedzie na pweno duzo ludzi. A te kopacze niech wracaja na Zygmuntowskie czy na stadion Lublinianki z taka grą na takim poziomie

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki