Lubelscy strażacy otrzymali cztery nowe samochody. Dwa z nich mają służyć do specjalistycznych zadań (zdjęcia)

Dwa samochody gaśnicze, jeden ratownictwa technicznego oraz pojazd dowodzenia i łączności zostały oficjalnie przekazane lubelskim strażakom. Dwa z nich są już wykorzystywane do codziennych działań, dwa pozostałe mają służyć do specjalistycznych zadań.

We wtorek 8 października na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 4 przy ul. Węglarza w Lublinie odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania nowych pojazdów lubelskim strażakom. Komenda Wojewódzka wzbogaciła się o średni samochód dowodzenia i łączności zaś Komenda Miejska o ciężki samochód ratownictwa drogowego i dwa samochody ratowniczo-gaśnicze: średni i ciężki.

Kluczyki do pojazdów przekazał strażakom Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew w asyście wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka. W uroczystości wzięli udział również Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie st. bryg. Grzegorz Alinowski, Komendant Placówki Straży Granicznej w Lublinie ppłk SG Dawid Krztoń, Komendant Miejski Policji w Lublinie nadkom. Sławomir Włada czy też komendanci powiatowi i miejscy Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa lubelskiego.

Samochód dowodzenia i łączności stanowi batalionowe, mobilne stanowisko kierowania. Wykorzystywany będzie jako mobilne centrum dowodzenia podczas dużych akcji ratowniczych, wymagających koordynacji pracy różnych służb. Ciężki samochód ratownictwa drogowego marki Renault służył będzie do przyciągania, podnoszenia i holowania ciężkich przedmiotów, w tym: samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Sercem układu napędowego ważącego ponad 37 ton auta jest wysokoprężny silnik o mocy 520 KM. Głównym elementem samochodu jest obrotowy wysięgnik teleskopowy o maksymalnym udźwigu 54 t.

Może on pracować w promieniu 11 m od osi obrotu. Na pojeździe zamontowanych jest siedem wciągarek o uciągach od 12 do 30 ton. Z kolei samochody ratowniczo-gaśnicze na podwoziu firmy MAN mają zbiorniki wody o pojemności odpowiednio 2,9 m3 i 5 m3 oraz autopompę. Pierwszy znajduje się na wyposażeniu JRG nr 4 drugi JRG nr 3. Pojazdy posiadają na wyposażeniu podstawowy sprzęt do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych m.in. armaturę wodno-pianową, aparaty ochrony dróg oddechowych, agregaty prądotwórcze, pilarki do drewna, piły do betonu i stali oraz sprzęt niezbędny do prowadzenia działań podczas zdarzeń drogowych: zestawy hydrauliczne firmy LUKAS oraz zestawy poduszek pneumatycznych.

W trakcie uroczystości odbyło się także przekazanie promes przedstawicielom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu lubelskiego na realizację zadań statutowych po nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Dotacje otrzymały 143 jednostki OSP na łączną kwotę 714 936 zł. W uroczystości brało udział 27 jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu działania JRG miasta Lublin.

Środki te mają zostać wykorzystane na organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej, pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanej w działaniach ratowniczych; organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych, propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej; upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej a także propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

(fot. mł. kpt. Marcin Rozwałka)

6 komentarzy

 1. Kolejny cyrk przed wyborami.
  Z tego co wiem MAN z JRG 3 (303[L]21) jest już od kilku miesięcy w podziale.

  • Przyjrzyj się uważnie na główne zdjęcie w artykule.
   Co tam widzisz?
   Również uważnie przeczytaj cały artykuł z uwzględnieniem zdania:
   (…) Kluczyki do pojazdów przekazał strażakom Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew w asyście wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka (…)

   Może i samochody były od kilku miesięcy w podziale ale widocznie bez kluczyków 🙂
   Kto by pamiętał wtedy o wyborach? 🙂

  • Tera najmundrzejszy @Franio komenduje,cicho tam

   Moim skromnym zdaniem,wybory powinny odbywać się co roku.Tyle dobra jest robione przed wyborami co przez trzy lata nie jest zrobione.Amen.

 2. Co za idiota kazał stać tym wszystkim strażakom bez kurtek na mrozie.

 3. Nawet Bolek wkleił się na imprezę (zdjęcie nr 4). To teraz poparcie dla straży spadnie.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9217zł -0.9%
  • GBP 4.9563zł 0.05%
  • EUR 4.4443zł 0.22%
  • CHF 4.0948zł -0.59%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online