Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kapliczka na krańcu wsi wpisana na listę zabytków. Jest formą dziękczynienia za zakończenie zarazy (zdjęcia)

Znajdująca się w okolicach Zamościa kapliczka z XVIII wieku została wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Jej wiek, skala i forma wyróżniają się na tle innych tego typu obiektów.

Do rejestru zabytków województwa lubelskiego wpisany został kolejny obiekt z naszego regionu. Tym razem jest to kapliczka z miejscowości Lipsko koło Zamościa. Według przekazów została ona wybudowana w miejscu pochówku zmarłych mieszkańców w trakcie epidemii. Do dnia dzisiejszego jest odprawiania msza przez miejscową ludność w celu upamiętnienia tego wydarzenia. Została postawiona jako forma dziękczynienia za zakończenie zarazy.

Jak wyjaśnia lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski, wystawiona w XVIII wieku i zlokalizowana na krańcu wsi kapliczka jest wyróżniającym się elementem krajobrazu miejscowości. Co więcej, jej wiek, skala i forma wyróżniają się na tle innych tego typu obiektów znajdujących się w okolicy. Został też oznaczony na Mapie topograficznej Królestwa Galicji i Lodomerii z lat 1779–1783 austriackiego Sztabu Generalnego Kwatermistrzowskiego.

Zabytek jest przykładem kapliczki słupowej dwukondygnacyjnej, zwieńczonej latarnią. W zwieńczeniu latarni umieszczone są trzy nisze, w których znajdują się figurki świętych postawione w miejscu skradzionych ikon. Podstawa została wymurowana w kształcie regularnego wieloboku. Kapliczka przykryta jest czterospadowym daszkiem, przy użyciu dachówki karpiówki. Obiekt jest ogrodzony z czterech stron metalowym płotem.

Kapliczka na krańcu wsi wpisana na listę zabytków. Jest formą dziękczynienia za zakończenie zarazy (zdjęcia)

Kapliczka na krańcu wsi wpisana na listę zabytków. Jest formą dziękczynienia za zakończenie zarazy (zdjęcia)

16 komentarzy

 1. Umarli wrażliwi, mocniejsi zostali. Za co tu budować kapliczkę?

 2. Ja postawię taką kapliczkę jak minie zaraza w postaci PIS, PO, PSL czy SLD.

 3. Jeśli Polska się nie nawróci do Boga to zostanie zniszczona w wojnie, tak głosi przepowiednia Matki Boskiej. W obliczu tego co się dzieje na Ukrainie nie trzeba chyba nikogo przekonywać jak blisko jest do spełnienia tej przepowiedni.

  • Zachowaj swoje legendy i opowiastki dla siebie. Nie każdy wierzy w gusła.

  • nie kryty krytyk

   to mówisz że jak poświecę gromnice i postawie oknie to mi piorun w dom nie trafi.
   to mówisz że zabójstwo można wybaczyć, ale mieszkanie przed ślubem z kobietą już nie.
   to mówisz że nie można wierzyć w zabobony, ale kto w Wielkanoc najszybciej wróci na wieś do domu z kościoła, pierwszy zakończy żniwa i będzie miał urodzaj.
   to mówisz że trzeba przeczytać wademekum wyborcze katolika żeby wiedzieć jak głosować dobrze.
   Powiem ci taka fajna ta religia, nawet nie bardzo chce mi się śmiać z arabów że mają dziewice obiecane w niebie.

 4. Ciekawe czy właściciele są świadomi, że teraz są zobowiązani do dbania o tę kapliczkę zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. A w przypadku braku spełnienia tych zobowiązań konserwator może nałożyć na nich dotkliwą karę finansową. Było głośno o jednym takim przypadku w Ustce, gdzie małżeństwo dostało 20 tys kary.

  • Pierwsza kara powinna być za oszpecenie zbytku ohydnymi sztucznymi kwiatami i wstążkami.

 5. No to może czas by ow konserwator ruszył te swe 4 litery w teren i zobaczył ze takich kapliczek przydrożnych jest mnóstwo

 6. Środek Europy, XXI wiek… Szkoda słów.

  • Człowiek, który nie szanuje własnej historii, własnego regionu … jest zwykłą onucą

   • nie kryty krytyk

    przecież ty nawet nie wiesz co słowo „onuca” oznacza, więc o czym ten twój zlepek słów jest

  • jj no masz rację. Środek Europy i państwo, które ma szanse na przetrwanie. Pozostałe zostaną zniszczone przez islamskich gwałcicieli ich kobiet. A mężczyźni zostaną zabici. Pozostanie tylko Polska.

   • Ale jest jak zawsze warunek w tych przepowiedniach,. „Jeśli Polska posłuszna będzie woli mojej ” Patrząc na POgłowie współczesnych POlakow to nie ma szans na przetrwanie.

  • Masz otwarte granice Nikt cię nie trzyma Wyjedz

Dodaj komentarz

Z kraju