Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kancelaria Premiera. Przez OLX i Allegro nie będzie można sprzedawać artykułów związanych z koronawirusem

Kancelaria Premiera wydała komunikat dotyczący zakazu sprzedaży artykułów związanych z koronawirusem za pośrednictwem platform OLX i Allegro. Chodzi tu głównie o maseczki, żele antybakteryjne i środki do dezynfekcji.

Popularne platformy sprzedaży internetowej nie wystawią już na swoich aukcjach maseczek, żelów antybakteryjnych i środków do dezynfekcji – postanowił Premier Mateusz Morawiecki. Dotyczy to sprzedaży tych produktów na platformach Allegro i OLX.

Z kolei Minister Łukasz Szumowski zakazał wywozu produktów leczniczych za granicę bez zgody Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Wszystko po to, by ograniczyć sprzedaż artykułów z niepewnych źródeł i zapewnić Polakom odpowiednią ilość leków.

– Wraz ze wzrostem zachorowań w Europie ceny maseczek ochronnych i żeli antybakteryjnych na internetowych platformach sprzedażowych poszybowały w górę. Wiele z nich jest niewiadomego pochodzenia. Właśnie dlatego Mateusz Morawiecki zdecydował ukrócić ten proceder – czytamy w komunikacie Kancelarii Premiera.

Możliwości takie daje specustawa w sprawie koronawirusa. Zgodnie z nowymi przepisami Prezes Rady Ministrów może nałożyć na przedsiębiorstwa polecenia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Są one wydawane w drodze decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

Zakaz sprzedaży i zmiany w regulaminie dla OLX i Allegro

Mateusz Morawiecki nałożył na OLX i Allegro trzy postanowienia:

– zablokowanie aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych
– zakaz umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów
– wpisanie do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

Pełna lista towarów, które nie będą mogły być wystawiane w serwisach OLX i Allegro, znajduje się w załączniku.

Zakaz wywozu produktów leczniczych

Minister Zdrowia wprowadził również zakaz wywozu poza granicę kraju bez zgody GIF produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych.

Na liście produktów z zakazem wywozu znalazły się m.in.

– produkty przeciwgorączkowe
– produkty przeciwbólowe,
– produkty przeciwzapalne,
– środki do dezynfekcji zarejestrowane jako produkty lecznicze
– maseczki,
– fartuchy,
– odzież operacyjna,
– rękawice chirurgiczne i zabiegowe,
– termometry elektroniczne.

(fot. KPRM)

17 komentarzy

  1. Bandyckie państwo i bandycka władza.