Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Już jutro ruszają wypożyczalnie rowerów. Trwają ostatnie przygotowania

Praktycznie wszystko jest już gotowe, żeby w sobotę miłośnicy dwóch kółek znów mieli możliwość korzystania z wypożyczalni rowerów. Ostatnie jednoślady zostaną dostarczone z samego rana.

Od kilku dni trwają przygotowania do uruchomienia drugiego sezonu działania lubelskich wypożyczalni rowerów. Wszystkie urządzenia zostały sprawdzone a w piątek rozpoczęło się ustawianie jednośladów w wypożyczalniach. Początkowo system miał ruszyć od 1 kwietnia, lecz ratusz po apelach rowerzystów zdecydowano się na jego szybsze uruchomienie. Duży wpływ miało na to także olbrzymie zainteresowanie mieszkańców rowerami w poprzednim sezonie. Jak zapewniają pracownicy firmy obsługującej wypożyczalnie, mają jeszcze całą noc na przygotowanie wszystkiego, tak by z samego rana w sobotę każdy chętny mógł bez problemu wypożyczyć rower.

Ich liczba pozostanie bez zmian, będzie to 400 jednośladów znajdujących się w 40 stacjach zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Jednak ze względu na olbrzymie zainteresowanie mieszkańców Lublina rowerem miejskim, planowana jest rozbudowa stacji. W poprzednim sezonie, który trwał tylko 2,5 miesiąca, w systemie zarejestrowało się ponad 22 218 osób. Rowery zaś wypożyczane były aż 128 664 razy. Oznacza to, ze średnio co 47 sekund ktoś wypożyczał rower.

Mająca się rozpocząć najprawdopodobniej w czerwcu rozbudowa sprawi, że do dyspozycji rowerzystów będzie 800 rowerów i 80 wypożyczalni. Oprócz nowych stacji, których część zostanie sfinansowana przez sponsorów, te najbardziej oblegane zostaną rozbudowane. Jest już wstępna lista miejsc, gdzie mają się one pojawić, jednak wciąż trwa sprawdzanie możliwości technicznych, aby mieć pewność że mogą być one tam ulokowane. Pięć nowych stacji zostanie stworzonych w ramach budżetu obywatelskiego.

Co ważne, system ma się także rozszerzyć na sąsiadujący z Lublinem Świdnik. Władze tego miasta prowadzą już rozmowy na ten temat z lubelskimi urzędnikami, odpowiedzialnymi za rozwój systemu roweru miejskiego. Obecnie trwają analizy, ile stacji może zostać zbudowanych w Świdniku oraz które lokalizacje będą najbardziej korzystne dla mieszkańców. Początkowo planowana jest budowa od 3 do 5 stacji, na których znajdzie się łącznie do 50 rowerów. Pod uwagę mają zostać wzięte propozycje świdnickich rowerzystów.

(fot. lublin112)
2015-03-20 18:46:04

6 komentarzy

 1. Wprowadzić obowiązek kamizelek odblaskowych dla korzystających. Większość nie potrafi poruszać się z buta po ulicach a co powiedzieć o jeżdzie. Dodatkowo kontrole z alkomatami w okolicy Miasteczka i trasie nad zalew.Karać za przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych (rower należ przeprowadzać w gwoli informacji) a sezon może upłynie bez większych strat w zasobach ludzkich i materialnych. Pamiętaj jeden z drugim MYŚLENIE NIE BOLI !!! A tak przy okazji czy miasto odświeżyło oznaczenie poziome ścieżek rowerowych?

  • Nie jeżdżę rowerem tylko samochodem ale gdybym jeździł to też bym nie przeprowadzał przez przejście tylko BEZPIECZNIE przejeżdżał. To jest idiotyczny przepis dla baranów, którzy nie potrafią sami zadbać o swoje bezpieczeństwo

   • zgadza się, ale ten przepis jest tylko dlatego idiotyczny, ze wymyśliły go barany

 2. Dokładnie, co za kretyni wymyślili przepis o przeprowadzaniu rowerów. Chyba szybciej będzie gdy się przejedzie wolno przez przejście, niż zejść z roweru przed przejściem i przeprowadzać go 30 sekund przez przejście, widać jaki z ciebie kierowca Bob, skoro ci to przeszkadza. Naucz się jeździć samochodem, a nie wyruszasz co niedzielę na miasto samochodem, siedząc jednocześnie na kierownicy. A alkomat to sobie w dupę wsadź Januszu i zmierz stężenie…

  • Jeżdzłem już samochodem zanim twój ojciec wyprodukował plemniki na ciebie. Alkomatu się boisz – ja nie. A w niedziele jeżdzę dla przyjemności rowerem. Skoro przeprowadzanie roweru zajmuje ci tyle czasu to musisz być zdrowo nagrzany.

  • Jeśli jest dobry kierowca, a nie obsrany ze strachu tj Bob to ludzie przejeżdżający z głową przez przejście nikomu nie przeszkadzają. Gdyby był przepis że przed przejściem należy odkręcić koła z roweru to Bob by odkręcał bo taki jest przepis więc szkoda gadać 😀