Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jutro kolejny protest w naszym regionie. Mieszkańcy zablokują trasę Lublin – Zamość

Walczą o swoje domy, posesje, gospodarstwa i firmy, które znajdują się na szlaku planowanej szprychy nr 5 CPK. Nie zgadzają się, aby przez gęsto zabudowane tereny przeprowadzono linię kolejową. Jutro po raz kolejny zablokują drogę krajową nr 17.

W niedzielę odbędzie się kolejny protest mieszkańców powiatu krasnostawskiego, którzy sprzeciwiają się budowie szlaku kolejowego w zaproponowanej formie. Chodzi o planowaną szprychę CPK, czyli linię z Trawnik przez Krasnystaw, Tomaszów Lubelski, Bełżec do granicy z Ukrainą. Inwestycja zakłada budowę w sumie ok. 100 km nowych torów. Będą to odcinki od Trawnik do Krasnegostawu i z Wólki Orłowskiej przez Zamość i Tomaszów Lubelski do granicy kraju.

Jak wskazują mieszkańcy, każda z zaproponowanych tras głęboko ingeruje w zabudowę i społeczną własność. Burzone będą nie tylko domy, ale też prowadzone od pokoleń firmy. Na liście obiektów do rozbiórki są też nowo wybudowane i aktualnie powstające budynki mieszkalne. Do tego dochodzą miejsca mające duże znaczenie dla lokalnej społeczności. Dlatego też stworzyli własny wariant, jednak nie został on wzięty pod uwagę.

W związku z tym zorganizowali kolejną akcję protestacyjną. Jak wskazuje Społeczny Komitet przeciwników Budowy Torowiska w Powiecie Krasnostawskim mieszkańcy nie zezwolą na ich wywłaszczenie pod nieuzasadnione projekty związane z inwestycją Centralnego Portu Komunikacyjnego. Będą też do skutku bronić swoich domów, gospodarstw i przedsiębiorstw.

W związku z tym spotkają się o godzinie 13:30 w miejscowości Wólka Orłowska, a następnie, około godziny 15:00 zamierzają przechodzić po przejściu dla pieszych na wysokości jednostki OSP. Organizatorzy podkreślają, że podobnie jak poprzednie akcje, protest ma charakter pokojowy.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

46 komentarzy

  1. Ciemnota ludzi z tego regionu Polski mnie przeraża. Konie wam dać i do miasta jak Lublin bryczkami jeździć. Cały świat idzie z postępem a te ciemniaki protestują bo im kurniki wyburzą. Nikt was nie wywali pod mosty przecież. Szkoda sobie język strzelić .

    • Pod którym mostem taki się ulung.

    • Jak by ciebie mieli wywalić z własnego domu , w którym się wychowałeś ,gdzie mieszkali twoi dziadkowie, rodzice ,rodzina , i skąd wywodzą się twoje wspaniałe wspomnienia lub usuwali ciebie z nowowybudowanego domu , to też byś protestował. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Z kraju