Niedziela, 14 kwietnia 202414/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jeżeli dostaniesz takiego SMS-a, nie klikaj w link! To kolejna kampania oszustów

W okresie przedświątecznym oszuści jeszcze bardziej się uaktywniają. Mieszkańcy regionu otrzymują fałszywe SMS-y z linkiem służącym do wyłudzania wrażliwych danych. Zachowajcie czujność!

„Twoja paczka została wstrzymana z tytułu braku numeru ulicy na paczce. Proszę zaktualizować informacje o dostawie: https://…. com”. Otrzymałeś SMS-a o takiej treści? Bądź ostrożny! To jest oszustwo. W okresie przedświątecznym wraca popularne oszustwo „na przesyłkę”.

Schemat działania cyberoszustów opiera się na masowej wysyłce wiadomości SMS z informacją o rzekomych problemach z dostarczeniem przesyłki. W ostatnim czasie, przestępcy podszywają się pod wizerunek np. Poczty Polskiej lub firm kurierskich, aby wzbudzić w swoich potencjalnych ofiarach zaufanie. Starają się nakłonić odbiorców do uzupełnienia danych online na fałszywej stronie, do której prowadzi link zawarty w SMS-ie.

Link przenosi na fałszywą stronę!

Umieszczony w wiadomości link, może przenieść potencjalną ofiarę na stronę łudząco przypominającą prawdziwe strony firm kurierskich. Tam, pod pretekstem dopłaty za ponową dostawę, znajduje się fałszywy formularz płatności. Cyberprzestępcy nakłaniają do wpisania danych karty płatniczej, które wykorzystują do kradzieży pieniędzy z konta ofiary.

Zachowaj czujność!

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności otrzymanego SMS-a, skontaktuj się bezpośrednio z firmą lub instytucją, którą ma reprezentować nadawca. Użyj oficjalnego numeru telefonu lub adresu e-mail z ich strony internetowej, nie korzystaj z danych podanych w SMS-ie.  Jeśli podałeś\podałaś dane kart płatniczych lub bankowości internetowej na fałszywej stronie, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem.

Reaguj

Jeżeli otrzymałeś podejrzane wiadomości e-mail lub SMS – zgłoś je do CERT Polska (CSIRT NASK):

Koniecznie zgłoś oszustwo

Od 22 listopada br. działa nowy, łatwy do zapamiętania numer 8080, na który można zgłaszać do CERT Polska podejrzane wiadomości SMS.

  1. Przesłanie podejrzanego SMS-a na numer 8080 jest bezpłatne (poza granicami Polski koszt jest zgodny z taryfą operatora).
  2. Najlepiej posłużyć się poleceniem „Przekaż” (również w innych wariantach słownych, np. „Prześlij dalej”). Jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy skopiować treść wiadomości, a następnie przesłać ją na numer 8080.
  3. Można przesyłać w ten sposób zarówno wiadomości SMS, które zawierają link do potencjalnie niebezpiecznej strony internetowej, jak i wiadomości SMS bez linku.

5 komentarzy

  1. znajdą się barany ktòrzy podadzą xD

  2. Jeżeli dostaniesz takiego SMS-a, a pieniędzy masz za dużo, klikaj w link!
    Będziesz miał ich mniej, a po za tym, dobry Bóg odfajkuje ci dobry uczynek, że potrzebującemu pomogłeś.

  3. Oszust z NY, w Lublinie i w PL ulice nie są numerowane.

  4. Robota Ukraińców z wdzięczności za pomoc.

  5. wysyłaja tez smsy, że paczka wymaga cła 2,99 zł, klknij w link itd.

Dodaj komentarz

Z kraju