Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jest nowy zastępca komendanta wojewódzkiego straży pożarnej. Ma się zajmować współpracą z jednostkami OSP

Powołany został koordynator ds. współpracy Państwowej Straży Pożarnej z jednostkami OSP. Jest to jedno z postanowień zawartych w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych.

Dotychczasowy Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju, st. bryg. Mirosław Bury został powołany na stanowisko zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP. Będzie on pełnił rolę koordynatora ds. współpracy z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej. Powołanie otrzymał w Warszawie z rąk wiceministra Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Macieja Wąsika. Podobnych koordynatorów ustanowiono w każdym z województw.

Decyzja ta jest realizacją zapisu ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Ujęto w niej zapis, że Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej ma zapewnić wsparcie Ochotniczym Strażom Pożarnym w celu realizacji zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Do tego dochodzi współdziałanie ze związkami i stowarzyszeniami zrzeszającymi jednostki OSP.

-Realizujemy uchwaloną pół roku temu ustawę o ochotniczych strażach pożarnych, która w jednym z postanowień utworzyła nowe funkcje. W każdym województwie będzie zastępca komendanta, który będzie dbał o współpracę PSP z OSP ale będzie także dbał o to, żeby sprzęt, który kupujemy, który przekazujemy do OSP, trafiał w jak najlepsze ręce, który będzie dbał o to, żeby straże pożarne ochotnicze rozwijały się. Ta współpraca to jest wielka sprawa – mówił podczas uroczystości minister Maciej Wąsik.

Jak podkreślił komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, jest to niezwykle ważny dzień, zwłaszcza, że ustawa powstawała w ogromnych trudach, a jaj stworzenie wymagało wielu wyzwań. Jednak obecnie można śmiało powiedzieć, że ta ciężka praca przełożyła się na wielki sukces, gdyż ustawa o ochotniczych strażach pożarnych jest ziszczeniem marzeń wielu pokoleń strażackich.

(fot. PSP)

5 komentarzy

 1. Audyt przejezdności/dostępności dróg pożarowych proponowałbym nowemu Panu Komendantowi zrobić.
  Albo od razu wymienić pojazdy straży pożarnej na pojazdy strażackie wielkości samochodów osobowych. Bo po większości dróg pożarowych nie da się przejechać niczym większym niż osobówka.

 2. ach ta inflacja

  Wiadomość wprawdzie z Lublina ale faktycznie to zostali powołani nowi zastępcy w 16 województwach.
  Bo przecież aby koordynować współpracę z OSP potrzeba funkcjonariusza na stanowisku zastępcy komendanta wojewódzkiego.
  W przypadku Lublina to będzie już trzeci zastępca.
  Taniej pewnie się nie da 🙂

 3. To ile jest tych zastępców- trzech czterech czy więcej?

  • „Oton” zadajesz głupie (żartuję oczywiście) pytanie a sprawa jest bardzo poważna.
   W skali całego kraju zwiększa się ilość zastępców komendantów wojewódzkich i konieczne się wydaje powołanie kolejnego zastępcy komendanta głównego, który będzie to wszystko koordynował 🙂

 4. Swój swego ciągnie i tak administracja rozrasta się do granic absurdów. Za chwilę będą stanowiska w powiatach i tak na końcu OSP wykona połowę roboty za darmo na rzecz PSP. Myślę że przy następnych wyborach podsunę zapytanie kandydatom jak zamierzają rozwiązać ten problem czynnych wyjazdów JRG do działań, czy nadal mają wyręczać niedoszacowane jednostki PSP o tak za darmochę.

Wiadomości z info112