Jest decyzja o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych w kraju. „Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich”

– Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku, ale już od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego – poinformował w środę rano premier Mateusz Morawiecki.

– Chcemy spowolnić możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Potrzebujemy zdeterminowanych działań, które doprowadzą do zmiany nawyków. Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich – to również placówki oświatowe – zaapelował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że działania prewencyjne zostały określone jako słuszne.

– Dzisiaj widzimy sytuację u naszych sąsiadów, we Włoszech, która jest niezwykle ciężka. Również w Niemczech ponad 1500 przypadków. Koronawirus rozprzestrzenił się na bardzo wiele obszarów. Jest dla nas jasne, że koronawirus może stać się bardzo groźny. Według może stać się to globalną pandemią. Trzeba działać szybko i z wyprzedzeniem. Wczoraj brałem udział w telekonferencji Rady Europejskiej. Polska stosuje bardzo dobrą strategię – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

W chwili obecnej w kraju mamy potwierdzonych 25. przypadków zakażenia koronawirusem i prawdopodobne 26. zakażenie. W środę rano Ministerstwo Zdrowia przekazało, że nowe przypadki dotyczą młodego mężczyzny z woj. mazowieckiego (Warszawa), kobiety z woj. podkarpackiego (Łańcut) w sile wieku oraz kobiety z woj. lubelskiego (Janów Lubelski) także w sile wieku.

– Najlepszym wyjściem dla naszych dzieci jest niewychodzenie z domu, ponieważ dzieci w bardzo łatwy sposób mogą zarażać innych; to zachowanie bardzo odpowiedzialne, ponieważ dzieci w sposób nieświadomy mogą zarazić swoich dziadków – mówił Morawiecki.

Służby sanitarne apelują o zachowanie przede wszystkim spokoju oraz stosowanie wzmożonej ostrożności higienicznej, a także zwrócenie uwagi na objawy związane z temperaturą powyżej 38 stopni C, bólami mięśni i trudnościami w oddychaniu.

Komunikat Rektora UMCS przesłany do mediów w sprawie sytuacji epidemiologicznej

Informuję, że dzisiaj (11.03.2020 r.) Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski podjął decyzję o zawieszeniu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w trybie natychmiastowym, wszystkich zajęć dydaktycznych. Zajęcia zostają zawieszone do odwołania, jednak nie krócej niż do 15 kwietnia br.

Jednocześnie na UMCS zostają odwołane wszystkie zagraniczne wyjazdy służbowe, przyjazdy gości zagranicznych, studentów i doktorantów oraz udział pracowników, studentów i doktorantów w konferencjach i szkoleniach krajowych.

Odwołuje się wszelkie konferencje i wydarzenia organizowane przez Uniwersytet oraz konferencje i wydarzenia zewnętrzne organizowane przez jednostki organizacyjne Uniwersytetu.

Wstrzymuje się zakwaterowanie nowych osób w domach studenckich, jak również wprowadza się zakaz odwiedzin przez osoby niezakwaterowane w domach studenckich.

Dalsze decyzje będą wynikały z rekomendacji wydawanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewodę Lubelskiego oraz rozwoju sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem.

Z poważaniem
Aneta Adamska

(fot. KPRM)

39 komentarzy

 1. Na co czekał Sprawka w nocy?
  Aż go Żuk i premier rano wyreczy ?

 2. Kiedy zamkną Kościoły, galerie i targowiska? Unikać dużych skupisk ludzi….

  • Targowisko w Konopnicy jutro nieczynne – do odwołania.

  • Wszystkie imprezy/zgromadzenia ponad 1000 osób są zabronione. Więc także imprezy w dużych kościołach. Swoją drogą to ja bym próg 1000 znacznie obniżył.

   • Imprezy, zgromadzenia?
    Zastanówcie się co się w autobusach dzieje…

    • Nie wiem, bo ja dzisiaj rowerem.
     Ale na forach często piszą, że należy likwidować buspasy, bo są niepotrzebne, bo autobusami i tak nikt nie jeździ, że podobno puste jeżdżą.

     • Gdyby tak wszyscy jeździli autobusami to nie było by problemów ze źle zaparkowanymi autami Panie Piotrze, życie straciło by sens.

    • A co się dzieje w metrach, tramwajach, kolejach dojazdowych?
     Większość ludności dużych rozwiniętych miast przemieszcza się w ten sposób. I nie ma innej, ani nigdy nie będzie innego wydajnego sposobu do przemieszczania się po mieście, poza transportem zbiorowym.
     Na małe odległości, w europejskich miastach jeszcze się rowery, skutery sprawdzają.

     • Cywilizowany człowiek jeździ własnym samochodem, co zmniejsza ryzyko złapania wirusa. I nie pieprz głupot, że tak nie jest, nie jedną horobę można złapać w komunikacji miejskiej. O ile metro bylo i jest sprzątane i czyszczone, to autobusy w Lublinie zaczeli dezynfekować dopiero jak pojawił sie problem, a wcześniej można było tam nabyć wiele innych ciekawych wirusów i wylądować na zakaźnym.

 3. Zacząć trzeba od zamknięcia granic kraju, żeby już nikt tego więcej nie „sprowadził” do kraju. Czy premier z ministrami, rządem tego nie rozumiej ? Zawsze zaczynają od dołu. Masakra.

  • Tak!
   A tych wracających do domu trzeba rozstrzeliwać na granicach i ścierwo spalać.

 4. Placówki oświatowe zamknięte. Ludzie nie będą musieli już rozwozić samochodami dzieci po przedszkolach i szkołach samochodami. Wybiorą rower albo autobus. Powinno zrobić się luźniej na ulicach.

  • Sranie w banie, rano trochę deszczem pokropiło i już każdy wybrał samochód jako środek transportu. Trzeba było lepiej się rozglądać jak jechałeś swoim trójkołowym rowerkiem na plastikowych kółkach.

 5. świetny pomysł – niech dzieci mają wolne, niech rodzice wezmą sobie urlop, bo trzeba pilnować dzieci i w świat!
  ktoś na serio wierzy, że taka przerwa nie będzie potraktowana jako dodatkowe ferie? ilu rodziców przestraszy się „wirusa z telewizji”? zaczną się wyjazdy w góry, wyjścia do kina, na lodowisko itp itd. o ile jeszcze zarażone dziecko w szkole można jakoś wyłapać i odseparować ludzi, z którym miało styczność, to spróbujcie to zrobić gdy wszyscy chodzą wszędzie…

 6. „Trzeba działać szybko i z wyprzedzeniem. ” – no w ch…j z wyprzedzeniem…
  To gowno już jest wszędzie, a dopiero 14 do odbioru będzie pierwsze 100000 litrów środków dezynfekujących z zamówionego miliona litrów z przeznaczenie do szkół. Tych teraz zamkniętych szkół…

 7. Swoją drogą to jak chorować to teraz. Jest jeszcze trochę personelu w szpitalach, znajdą się też wolne respiratory. Co będzie za dwa trzy tygodnie można się domyślić. Nawet tu wśród komentujących są osoby manifestujące swoją nieodpowiedzialność i głupotę. No to czego mamy się spodziewać.

 8. a co z takimi instytucjami jak urzedy skarbowe, agencje celne, biura róznego typu, które muszą pilnować aby przedsiebiorcy złozyli wszystkie dokumenty w oznaczonych terminach jak np. VAT do 25-go, dochodowy do 20-go, ZUSy opłacili itd? Czy rząd zatrzyma terminy? Czy przełozy je na nastepny miesiąć?

  • Czy rząd zatrzyma terminy? Ja się zastanawiam kiedy rząd wprowadzi 13-stkę, 14-stkę, 15-stkę itp. odpowiednik dla opłacających składki ZUS.

   • Czy kolejną „daninę solidarnościową”. Teraz, tylko chwilowo, wyjątkowo po to, żeby skuteczniej walczyć z epidemią neogrypy.

   • 🙂 no tak

    • Prowadzący działalność nie mają 26-dni wolnego, więc mogą pracować o ponad miesiąc więcej niż etatowcy. Skoro mogą pracować „13-miesięcy” w roku, czyli więcej, to niech się podzielą tym zyskiem.

 9. Rychło w czas.

 10. ZAMKNAC SKLEPY NAJWIEKSZE SKUPISKA LUDZI

 11. Zamknąć galerię handlowe dzieci ze szkół idą do galerii fajnie że tam nie ma skupisk ludzi

 12. Kosciołów nie mogą zamknąc ,to jedyna ostoja i nadzieja żebyśmy się wspólną modlitwą obronili przed koronowirusem .Wchodząc do koscioła i robiąc znak krzyżą wodą świeconą jesteśmy bezpieczni ,A wyziewy z wirusami kasłajacych , są neutralizowane przez modlitwę

 13. Czyżby kolejna choroba na którą nie będzie leku,to już trwa tak długo i jest wszędzie. Czemu to tak długo trwa? W jaki sposób oni działają? Jak tylko pojawił się wirus i zobaczyli jak szybko się on rozprzestrzenia powinni od razu pozamykać wszystko, żadnych podróży a nie latają w jedną i drugą stronę i roznoszą dalej. Szczerze powiedziawszy lepsza byłaby wojna ,pier…..li by bombą i po zawodach,a nie złapiesz wirusa i wykanczaj się powoli z tą świadomością, że może kogoś zaraziłeś.

 14. Bądźmy poważni

  A co z kościołami? Tam się ludzie nie zarażą? Trzeba być konsekwentnym… Ale ciekawe jakby to ojciec dyrektor przyjął… boją się…

 15. Szkoly jak szkoly ale policja straz pozarna czy tez wojska obrony przeciwchemicznej I bakteriologicznej sa bezuzyteczne Bo nie maja ani srodkow ani sprzetu ani wyszkolenia by z czyms takim walczyc pozamykanie szkol itd jest o wiele zapozno powinni to zrobic gdy wlochy zaczely mowic o epidemi a nie teraz .Tego wirusa nie da sie zatrzymac Bo nikt nie wie ile w kraju jest osob zaraxonych bezobjawowo a ci robia najlepsza robote

 16. kasa kasa kasa kasa bo to kur...a najważniejsze

  Polak ,masz słuszną rację ,zamiast po wykryciu pierwszego przypadku uziemić samoloty ,to dopiero jak rozwlekli zarazę to „wstrzymujemy loty na tydzień” a du….ę sobie wsadzcie takie „wstrzymywanie” jak już rozniesliscie zaraze po swiecie .Kasa najwązniejsza ,co tam jakiś śmiertelny wirus

 17. rece precz od kosciołów tam wirus nie działa

  Koscioły zamykać ? nigdy w życiu ,to jedyne miejsce gdzie wirus jest neutralizowany przy pomocy wody „świeconej ” i modlitwy

 18. W 2019 też wszystkie placówki oświatowe w kwietniu były zamknięte i zabrali nam część zarobków.To w czym problem.

 19. Ludzie są nie odpowiedzialni, znajoma poleciała sobie klika dni temu do Włoch i dzisiaj miała wrócić do pracy (nie widząc w tym problemu). Wszyscy pracownicy podnieśli bunt i skończyło się na zakazie przyjścia do pracy zgodnie z wytycznymi rządu.
  Słyszałem przypadkach osób, które wykupiły sobie wyjazdy do Włoch (jak jeszcze nie zamknęli granic) bo teraz jest tanio.
  Czy naprawdę mamy odpowiedzialne społeczeństwo ???

  • Masz rację mamy bardzo nieodpowiedzialne społeczeństwo – wybieramy sobie sami za rządzących socjalistycznych kacyków, którzy nas grabią ze wszystkich praw naturalnych, olewają Konstytucję, chcą sprawować nad nami kontrolę w każdej dziedzinie życia a do tego mamią nas obietnicami i lepszym jutrem, które nigdy nie nadejdzie.
   a COVID-19 to kolejny element gry gospodarczo-politycznej, aby dalej siac strach i panikę wśród ogłupiałej ludzkości tylko po to, aby była poddana „wszechwładnej i nieomylnej” władzy…

 20. Czyli co, po ptokach, wyborów w maju nie będzie?

 21. Za komuny w jeden dzień odcieli Polskę od świata ,Nieudańcy.

 22. najwięcej miał do powiedzenia ten wyrośnięty od braku kultury. Zamiast opowiadać brednie namówiłby elektorat
  swój i kaczki do podstaw higieny

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online