690 680 960

Jest decyzja o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych w kraju. „Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich”

– Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku, ale już od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego – poinformował w środę rano premier Mateusz Morawiecki.

– Chcemy spowolnić możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Potrzebujemy zdeterminowanych działań, które doprowadzą do zmiany nawyków. Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich – to również placówki oświatowe – zaapelował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że działania prewencyjne zostały określone jako słuszne.

– Dzisiaj widzimy sytuację u naszych sąsiadów, we Włoszech, która jest niezwykle ciężka. Również w Niemczech ponad 1500 przypadków. Koronawirus rozprzestrzenił się na bardzo wiele obszarów. Jest dla nas jasne, że koronawirus może stać się bardzo groźny. Według może stać się to globalną pandemią. Trzeba działać szybko i z wyprzedzeniem. Wczoraj brałem udział w telekonferencji Rady Europejskiej. Polska stosuje bardzo dobrą strategię – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

W chwili obecnej w kraju mamy potwierdzonych 25. przypadków zakażenia koronawirusem i prawdopodobne 26. zakażenie. W środę rano Ministerstwo Zdrowia przekazało, że nowe przypadki dotyczą młodego mężczyzny z woj. mazowieckiego (Warszawa), kobiety z woj. podkarpackiego (Łańcut) w sile wieku oraz kobiety z woj. lubelskiego (Janów Lubelski) także w sile wieku.

– Najlepszym wyjściem dla naszych dzieci jest niewychodzenie z domu, ponieważ dzieci w bardzo łatwy sposób mogą zarażać innych; to zachowanie bardzo odpowiedzialne, ponieważ dzieci w sposób nieświadomy mogą zarazić swoich dziadków – mówił Morawiecki.

Służby sanitarne apelują o zachowanie przede wszystkim spokoju oraz stosowanie wzmożonej ostrożności higienicznej, a także zwrócenie uwagi na objawy związane z temperaturą powyżej 38 stopni C, bólami mięśni i trudnościami w oddychaniu.

Komunikat Rektora UMCS przesłany do mediów w sprawie sytuacji epidemiologicznej

Informuję, że dzisiaj (11.03.2020 r.) Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski podjął decyzję o zawieszeniu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w trybie natychmiastowym, wszystkich zajęć dydaktycznych. Zajęcia zostają zawieszone do odwołania, jednak nie krócej niż do 15 kwietnia br.

Jednocześnie na UMCS zostają odwołane wszystkie zagraniczne wyjazdy służbowe, przyjazdy gości zagranicznych, studentów i doktorantów oraz udział pracowników, studentów i doktorantów w konferencjach i szkoleniach krajowych.

Odwołuje się wszelkie konferencje i wydarzenia organizowane przez Uniwersytet oraz konferencje i wydarzenia zewnętrzne organizowane przez jednostki organizacyjne Uniwersytetu.

Wstrzymuje się zakwaterowanie nowych osób w domach studenckich, jak również wprowadza się zakaz odwiedzin przez osoby niezakwaterowane w domach studenckich.

Dalsze decyzje będą wynikały z rekomendacji wydawanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewodę Lubelskiego oraz rozwoju sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem.

Z poważaniem
Aneta Adamska

(fot. KPRM)

39 komentarzy

  1. Za komuny w jeden dzień odcieli Polskę od świata ,Nieudańcy.

  2. najwięcej miał do powiedzenia ten wyrośnięty od braku kultury. Zamiast opowiadać brednie namówiłby elektorat
    swój i kaczki do podstaw higieny

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin