Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Jest apel do księży po spotkaniu ministra zdrowia z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski

Minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. We wspólnym stanowisku wystosowano apel do kapłanów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych.

– Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa – podkreślili minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński we wspólnym komunikacie po spotkaniu, które odbyło się 24 marca b.r. w Warszawie.

Wspólny komunikat ministra zdrowia dr. Adama Niedzielskiego i sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski biskupa Artura Mizińskiego

Trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków. Wobec rosnącej liczby zakażeń nie można pozostawać obojętnym. Dziś potrzeba nam odpowiedzialności, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej. Obok szczepionki jest to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią. Dlatego o tę odpowiedzialność apeluje zarówno władza świecka jak i duchowna. Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych. Przestrzegając ich wykazujemy się troską o naszych rodaków. Najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie. Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego.

Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.

Apel ten zostanie poparty pismem, skierowanym przez księży biskupów do wszystkich parafii z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych. Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa.

Warszawa, 24 marca 2021 r.

Zgodnie z obostrzeniami w kościołach obowiązuje limit wiernych – maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

(fot. pixabay.com)

45 komentarzy

 1. Myśliciel czy tam Myśliwy...

  A u nas w Tworkach nikt się nas nie pyta Można ? Można

 2. Antoni Komisarz Sowiecki

  Dlaczego przed wejściem nie stoi policjant i nie zlicza wiernych, którzy wchodzą do kościoła?
  Odpowiedz: bo policjant pilnuje domu Kaczyńskiego

 3. Myśliciel czy tam Myśliwy...

  kopaczka popodniosła stawkę lewackim trolom taki wysyp muchomorów

 4. Boją się komuchy kościoła jak diabeł święconej wody.

 5. gorzej jak za komuny. propaganda i kolesiostwo.

  • W poważaniu mam chodzących do kościoła.
   niech sobie chodzą i się zarażają.
   Problem zaczyna się gdy taki „ludź” pójdzie potem do sklepu, spotka się z rodziną, rodzina z pójdzie do pracy zarazi innych itp….
   Taki człowiek naraża ludzi którzy, mogą ciężej przejść Covid
   PS.
   Jak to się ma do przykazania ” nie zabijaj” ?

   • Boisz się to siedź w 4 ścianach i nigdzie nie wychodź- zakupy tez przywożą do domu. Taka sama „transmisja” wira w sklepach jak i kościołach więc … Nie stwarzaj zagrożenia dla innych, zostań w domu.

 6. Nie jestem komuchem i nie lubię kościoła więc nie uogólniaj.

  • Tak się składa że pracuje w sklepie . Jak i przez takich mogę się zarazić. Przecież można wyeliminować jedno ze źrodeł….
   Jak chodzisz do kościoła i stoisz godzinę to siedź w domu i nie zabijaj.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo