690 680 960

Jest 500 plus, będzie 1000 plus. PiS zapowiada kolejne świadczenie dla rodzin z dziećmi

Do wprowadzonego kilka lat temu programu 500 plus rząd zamierza dołączyć kolejne świadczenie, tym razem 1000 plus. Środki te trafią na drugie i każde kolejne dziecko. Jak zapowiedziano, wypłaty mają ruszyć od początku 2023 roku.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Przewiduje on wprowadzenie kolejnego, po 500 plus świadczenia, kierowanego do rodzin z dziećmi. Ma to być część zapowiadanego przez PiS „Polskiego Ładu”. Jak wyjaśnia minister Marlena Maląg, celem programu ma być głównie łagodzenie niekorzystnych trendów demograficznych. Do tego dochodzi redukcja wskaźnika ubóstwa rodzin z dziećmi oraz wzmocnienie społecznego kapitału ludzkiego.

Z projektu przepisów wynika, iż środki będą przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, będące w wieku od 12 do 36 miesiąca życia. Na każde dziecko trafi 12 tys. złotych, kwota ta ma być wypłacana po 1 tys. zł. miesięcznie. Jednak rodzice będą mogli złożyć wniosek, aby pobierać środki przez dwa lata. Wówczas co miesiąc otrzymają 500 zł.

– To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę – mówi minister Marlena Maląg.

Przedstawiciele resortu zapowiedzieli, że program ruszy od początku przyszłego roku. Świadczenie będzie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych bez względu na dochody rodziny. Szacuje się, że już w pierwszym roku jej obowiązywania wsparciem zostanie objętych około 410 tysięcy dzieci.

(fot. pixabay)

61 komentarzy

 1. super pieniądze mi się przydadzą , w końcu mamy normalny rząd a nie złodziei

  • A dlaczego nie możesz ich normalnie zarobić? te 500 zł więcej można bez probelmu wypracować w 2-3 dni robocze. Gorzej tylko jak przychodzi do płacenia podatku, tutaj się zgodzę, wtedy lepiej wziąć te nieopodatkowane 500 zł, ale niestety dopiero za półtora roku i tylko przez 3 lata.

 2. Są jakieś wymagania, co mogę zrobić z 36 miesięcznym „towarem”?
  Mogę spokojnie naprodukować i po 3 latach zwrot do domu dziecka?

 3. Brawo już czekam z niecierpliwością na 1000plus brawo PIS

 4. Szykują się już na wybory. Gdyby tak dali te 1000 do 18 roku życia to by było coś, 18 lat utrzymania dziecka to koszt (minimalny) 250 tys zł, a tutaj by wyszło 216 tysm czyli nie wiele mniej, tylko 34 tysiące.

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin