Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jednak udało się! Polski dąb „Dunin” zwyciężył w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku.

Strażnik Puszczy Białowieskiej – jednego z najbardziej znanych lasów niżowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie, – dąb, który rośnie na skraju tego kompleksu w Przybudkach w gminie Narew w woj. podlaskim, nie dał szans swoim rywalom, pozostawiając ich daleko w tyle. Nie tylko wywalczył dla Polski prestiżowy tytuł, ale sukces ten osiągnął, uzyskując rekordowy wynik – 179317 głosów. Zagwarantował więc sobie miano Europejskiego Drzewa Roku 2022!

Całe tegoroczne podium należało do roślin tego samego gatunku. Drugie miejsce zajęło drzewo z Hiszpanii – dąb z Lasu Bankietowego, zdobywając jednak o ponad 11 tysięcy głosów mniej – 168234. Natomiast trzecim okazał się Wielki dąb korkowy z Portugalii. W tym wypadku różnica w stosunku do polskiego dębu „Dunin” wyniosła aż ponad 100 tysięcy głosów (70563). Celem trwającego od 2011 roku konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które wszędzie powinny być cenione i chronione.

Dąb Dunin wygrał w 2021 roku polską edycję konkursu Drzewo Roku zorganizowanego przez Klub Gaja i tym samym zapewnił sobie udział w konkursie europejskim. Organizatorem zaś konkursu Europejskie Drzewo Roku był Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli, zaś jego przebieg w Polsce koordynowali ekolodzy z Klubu Gaja. Dziś dziękują oni wszystkim internautom za zaangażowanie i możliwość wspólnego udziału w tym wspaniałym święcie polskiej i europejskiej przyrody!

Wyniki głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2022 ogłoszono 22 marca br. w Brukseli. Zwyciężył 400-letni dąb Dunin, który od wieków otaczany jest szczególnym szacunkiem i podziwem przez miejscową ludność, ale także przez rzesze turystów odwiedzających ten region Polski i zarazem Europejską Krainę Żubra. Drzewo stanowi inspirację dla wielu artystów, zachwyca o każdej porze roku. W imieniu Klubu Gaja statuetkę Europejskiego Drzewa Roku 2022 dla Dunina odebrała w stolicy Belgii wolontariuszka Agnieszka Przygocka.

– To wielki sukces polskiej przyrody i ludzi zaangażowanych w konkurs – zauważył założyciel i szef Klubu Gaja Jacek Bożek. – Mogę jedynie gorąco podziękować Agnieszce Aleksiejczuk i Tomaszowi Niechodzie, którzy zgłosili Dunina do konkursu, a także wszystkim tym, którzy oddali na niego swój głos. W taki właśnie sposób budujemy wspólnie kapitał społeczny wokół drzew i przypominamy o wartościach jakie niosą ze sobą drzewa. Przyrodniczych, kulturowych czy historycznych. Szczególnie te wiekowe. To one przypominają nam kim jesteśmy i o co powinniśmy dbać.

Ceremonię rozdania nagród Europejskiego Drzewa Roku 2022 poprzedziła konferencja robocza Planting4Future, która dotyczyła planu Komisji Europejskiej posadzenia 3 miliardów dodatkowych drzew do 2030 roku. Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, ministerstw, sektora przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych z całej Europy, podzielili się swoimi doświadczeniami i przedstawili zalecenia jak maksymalnie zaangażować Europejczyków w ten ambitny plan.

– W tegorocznym konkursie wzięło udział 16 najciekawszych drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych – czytamy w materiałach Klubu Gaja. – Wszystkie je łączą niezwykłe historie i fakt, że są ważną częścią lokalnej społeczności. Podczas tegorocznego plebiscytu, który trwał przez cały luty, internauci oddali łącznie 769 212 głosów, ustanawiając tym samym kolejny rekord głosowania na Europejskie Drzewo Roku. Niestety w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, która zbiegła się z ostatnim tygodniem głosowania, organizatorzy konkursu postanowili wykluczyć z udziału kandydata Rosji i nie liczyć głosów nadesłanych na to drzewo. To była bardzo trudna, ale potrzebna decyzja, aby w tym czasie wesprzeć międzynarodowe wysiłki w odizolowaniu Rosji nawet od wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Ostateczną kolejność wszystkich drzew biorących udział w konkursie oraz film z ogłoszeniem wyników można znaleźć na stronie https://www.treeoftheyear.org/Results

Każdy z nas może pomóc sadzić i chronić drzewa przekazując 1% podatku dla Klubu Gaja. Wystarczy w deklaracji podatkowej PIT wpisać KRS: 0000120069.

(fot. Tomasz Kamiński – Klub Gaja, tekst Leszek Mikrut)

12 komentarzy

 1. Teraz trzeba go jakoś zabezpieczyć, żeby onuca tego nie zniszczyła.

 2. Jednak udało się! Polski dąb „Dunin” zwyciężył w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku – cieszę się jak nie wiem co (albo nawet bardziej).
  Tylko co z tego wynika… z tego powodu ani ceny nie zaczną maleć, ani wojna na Ukrainie nagle nie wygaśnie… traw też nie przestaną wypalać…

 3. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  Polski dąb „Dunin” zwyciężył w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku – żeby on jeszcze zrozumiał jaki go zaszczyt spotkał…

 4. widziałem ptaka cień

  no i jest, europa wsparła polskię. idę robić kanapki z margaryną i solą, położę na przystanku, może skapnie groszem praworządność.

 5. Potrafią Polacy się spiąć gdy trzeba , oby tak w wszystkim było , bardzo bym się cieszył .

 6. Jasny Gwint !!!

  To zwycięstwo w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku, tyle dla tego drzewa znaczy, co dla umarłego kadzidło.
  Ale cieszmy się i z tego, bo coraz mniej mamy z czego…

  • Jasny Gwint !!!

   A sorry głupio wyszło bo sam klaskałem jak Światek wygrała Indian Wells. Niby bez znaczenia, ale klaskałem.