Jeden stracił pieniądze, drugi nie dał się oszukać

Kolejna osoba padła ofiarą oszustów internetowych. Jeden z mieszkańców gminy Radecznica stracił blisko 3 tys. złotych, po wykonaniu transakcji za pośrednictwem Internetu.

Do zamojskich policjantów zgłaszają się osoby oszukane podczas transakcji wykonywanych w Internecie. W większości przypadków schemat działania oszustów jest podobny.

Wszystko zaczyna się od niewinnie wyglądającego SMS-a, maila lub atrakcyjnej oferty sprzedaży. W dwóch pierwszych przypadkach oszuści informują o niewielkiej zaległości, którą należy opłacić poprzez dołączony do wiadomości link, który ma ułatwić spłatę zadłużenia. W rzeczywistości link prowadzi do fałszywej strony pośrednika, a następnie na fałszywą stronę banku i ma na celu wyłudzenie poufnych danych do bankowości elektronicznej oraz kodu z narzędzia autoryzacyjnego.

W taki sposób niemal 3 tys. złotych stracił 29-letni mieszkaniec gminy Radecznica. Mężczyzna otrzymał SMS-a z informacją, że nie otrzyma przesyłki z uwagi na niedopłatę w wysokości 0,88 zł. Po zalogowaniu się przez fałszywy link otrzymał SMS-a z kodem transakcji na kwotę blisko 3 tys. zł.

Nieco czujniejszy był 54-latek z Zamościa, który otrzymał maila z informacją o zadłużeniu w wysokości 1,98 zł, z jednego z portali aukcyjnych. Żeby uniknąć ewentualnego zablokowania konta oraz przekazania sprawy do windykacji, należało uregulować płatność za pomocą dołączonego linku. Kiedy kwota wskazana w SMS-ie autoryzacyjnym znacznie przewyższała wskazaną wcześniej wysokość zadłużenia mężczyzna zorientował się, że może paść ofiarą oszustwa i przerwał transakcję, a następnie powiadomił bank i policję.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

4 komentarze

 1. Przynajmniej jeden się trafił co czyta SMS-y ze zrozumieniem 🙂

  • Co tam jest do zrozumienia . Ze zrozumieniem to trzeba czytać komunikaty . Chodzi o to że firmy kurierskiej nigdy nie żądają żadnych opłat . O tym już od dawna trąbią w internecie .

 2. Dobre to jest ,niech dalej klikają jak te dzieciaki w kazdy podesłany link .Dzieciakom się nie dziwię ale dorosłym? wstyd ,Idę o zakład że znalazło by się wiele osob które kliknęło by w link o tresci „kliknij tu ,a zostaniesz wydymany „

 3. wczoraj mi się to przytrafiło ale nie uległem pokusie uregulowania zaległości w kwocie 0,94zł

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.1428zł -0.18%
  • GBP 5.046zł -0.15%
  • EUR 4.5111zł -0.27%
  • CHF 4.26zł -0.21%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online
   Pilecki.Raport