Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Jaka będzie przyszłość Zalewu Zemborzyckiego? Powstały wstępne koncepcje

Wykonawca koncepcji programowo-przestrzennej dotyczącej rewitalizacji i przebudowy Zalewu Zemborzyckiego, zaprezentował rozwiązania wariantowe przebudowy czaszy i budowli hydrotechnicznych zbiornika z uwzględnieniem jego funkcji i obszaru oddziaływania. Dyskutowano też na temat problemów, jakie trapią ten akwen.

W poniedziałek w Lublinie odbyły się konsultacje społeczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy. Spotkania te zorganizowano w 15 największych polskich miastach. Skierowane są one do wszystkich zainteresowanych problematyką suszy, zarówno przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, jak i do mieszkańców miast oraz gmin. Plan przeciwdziałania skutkom suszy ma być najważniejszym efektem projektu Stop suszy!, który wraz z planami gospodarowania wodami i planami zarządzania ryzykiem powodziowym ma przyczynić się do poprawy stanu gospodarki wodnej w Polsce.

W trakcie konsultacji sporo czasu poświęcono dyskusji nad przyszłością Zalewu Zemborzyckiego. Jak przedstawiali przedstawiciele Wód Polskich, aktualnie stan zbiornika wodnego ma wskazywać na jego znaczną degradację i dlatego też konieczne jest podjęcie określonych działań, gdyż w innym przypadku proces ten będzie wciąż postępował. Jako największe potrzeby wskazywano na prace w obrębie zapory czołowej oraz czaszy zbiornika. Kolejnym problemem Zalewu Zemborzyckiego ma być postępujące wypłycanie zbiornika, znaczny dopływ biogenów ze źródeł rolniczych, czy też sinicowe zakwity wód zbiornika, którym sprzyjają istniejące uwarunkowania termiczne i troficzne.

Jako kluczowe funkcje dla zbiornika określono zagwarantowanie w korycie rzeki Bystrzycy przepływu nienaruszalnego, gwarantującego retencję wody, zasilanie podziemnego zbiornika wody pitnej, pobór wody na potrzeby Elektrociepłowni Wrotków a także zapewniające zmniejszenie zagrożenia powodziowego dla miasta Lublina. Dodatkowo ważne jest utrzymanie miejsc rekreacyjno-sportowych czy też gospodarki rybackiej. Zaprezentowano także rozwiązania wariantowe przebudowy czaszy i budowli hydrotechnicznych zbiornika z uwzględnieniem jego funkcji i obszaru oddziaływania.

Koncepcja programowo-przestrzenna rewitalizacji i odbudowy zbiornika obejmuje działania naprawcze w formie wariantowej, których celem jest zwiększenie głębokości i objętości zbiornika, usunięcie osadów zbiornikowych, stanowiących jedno z potencjalnych źródeł biogenów, zmniejszenie ryzyka potencjalnych zakwitów sinicowych wód, poprawa bezpieczeństwa pracy zbiornika. W celu umożliwienia migracji ryb wybudowana ma także zostać seminaturalna przepławka. Planowana przebudowa Zalewu Zemborzyckiego zaplanowana jest na okres czterech lata, zaś jej koszt oszacowano na kwotę od 200 do 600 mln zł.

Jaka będzie przyszłość Zalewu Zemborzyckiego? Powstały wstępne koncepcje

Jaka będzie przyszłość Zalewu Zemborzyckiego? Powstały wstępne koncepcje

Jaka będzie przyszłość Zalewu Zemborzyckiego? Powstały wstępne koncepcje

(fot. Wody Polskie)

27 komentarzy

  1. Ano prawda taka ze jak by straż miejska więcej tam nockami chodziła to szybko doszli kto miedza szambo spuszcza w zalew albo sąsiednie pola. Kto na ryby jeździł od strony Zemborzyc to wie o czym mowa 😀

  2. A czy daloby sie tak iz na tamie postawic turbiny niech generuja prad, ktory podlaczony byl do trakcji trolejbusowej zmniejszyc ceny biletow i moze by ludzie przesiedli sie do autobusow?

  3. Byla jesien 1974 rok, klasa maturalna. wywieziono nas tam busem I zbieralismy galezie po wycince lasu, bylo to przygotowywanie/ ocyszczanie podloza przed zalaniem woda, wow bedzie zalew!!! podloze torfowe, niemcy chcieli zabrac torf, oczyscic dno I nawisc piasku. Nie polska prl-owska polityka nie zgozila sie. jak to niemcy maja wywiesc nasz torf? lepiej zalac to woda, a teraz sa efekty……!!!! Zaszczekal tu pies ogrodnika…………. pozdrawiam

  4. Przyrodnik Lubelski

    Brawo za przepławke zdecydowanie ! Ale powinniscie tez pamietac o innych spietrzeniach jak te kolo cukrowni lub kolejne na tatarach i tam tez pobudowac przeplawki bo ryby sie w okresie tarla o beton rozbijaja chcąc migrować! Nastepna sprawa to bio degradacja zbiornika. Proponuje osobom odpowiedzialnym za projekt rewitalizacji zalewu odbyc wycieczke w gore rzeki bystrzycy i sprawdzic co sie do niej wlewa np osmolicach jest tam dziki zrzut sciekow takich miejs na rzece jest kilka…. Wszystko splywa do zalewu.

  5. Pogłębić, pobudowac Mariny i wpuścić motorówki które będą mieszać wode. Skończy się problem z sinicami i innymi bo woda będzie sztucznie napowietrzana i mieszana

  6. Moim skromnym zdaniem zalew powinien stanowić perełkę Lubelszczyzny zatem warto inwestować,odległość do innych akwenów jest znaczna, zatem logika podpowiada by użyć max starań by ktoś ambitny ,ujął się i rewitalizował to pragnienie Lublinian oraz regionu

Z kraju