Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Silny mróz wystąpi w woj. lubelskim. Temperatura spadnie poniżej -15°C, potem nadejdzie odwilż

Najbliższa noc zapowiada się mroźnie. W najchłodniejszej części nocy będzie od -17°C do -9°C. Przy gruncie nad pokrywą śnieżną możliwe spadki temperatury poniżej -20°C.

W poniedziałek nad Polską dominuje układ wyżowy o imieniu Dunja znad Rumuni, obejmujący swoim zasięgiem nasz kraj i przynoszący rozpogodzenia, które sprzyjać mają silnej radiacji ciepła do atmosfery, szczególnie po zachodzie słońca i nad ranem. Początkowo na wschodzie kraju zaznaczyły się chmury, z których przelotnie spadł śnieg, ale potem przed południem rozpogodziło się w wielu regionach. Wieczorem od zachodu zacznie postępować zmiana pogody, gdzie nasuną się chmury związane z niżem znad Europy Zachodniej.

Będzie mroźno

Dziś po południu i wieczorem zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami postępującymi od południa regionu w woj. lubelskim. Zaczęły stopniowo zanikać słabe opady śniegu. W najcieplejszym momencie dnia od -4°C do -2°C. Wiatr jest przeważnie słaby i umiarkowany, zachodni skręcający w godzinach wieczornych na południowy.

Noc z poniedziałku na wtorek zapowiada się z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym. Miejscami w regionie większe przejaśnienia i dłuższe rozpogodzenia. W tych miejscach spadki temperatury okażą się największe, cieplej będzie tam, gdzie utrzymają się chmury. Najniższe poza aglomeracjami miejskimi, głównie w obniżeniach terenu i tzw. mrozowiskach. Szczególnie na północy województwa lubelskiego początkowo możliwe słabe opady śniegu. Gdzieniegdzie prawdopodobne wystąpią marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m.

W najchłodniejszej części nocy od -17°C do -9°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy. Przy gruncie nad pokrywą śnieżną możliwe spadki temperatury poniżej -20°C w obszarach dłuższych rozpogodzeń i większych przejaśnień. Pogorszyć może się jakość powietrza, powodując pojawienie się smogu.

W ciągu dnia na minusie

We wtorek Polska ma znajdować się pomiędzy układami wysokiego ciśnienia stacjonującymi na wschodzie Starego Kontynentu, a nasuwającym się od zachodu rozległym niżem barycznym z rodowodem atlantyckim. Przeważający obszar Polski znajdzie się w masie pochodzenia arktycznego, natomiast na zachodzie kraju nieco cieplejszej polarno morskiej.

Wtorek przyniesie w woj. lubelskim zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Lokalnie możliwe słabe opady śniegu. Gdzieniegdzie rano powinny wystąpi też marznące mgły i osadzające szadź oraz ograniczające widzialność do 300 m. W najcieplejszym momencie dnia od -5°C lokalnie na wschodzie i północy do -1°C w centrum i na zachodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

Kolejna noc z dwucyfrowym mrozem

Noc z 5 na 6 grudnia przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami i gdzieniegdzie duże. Natomiast w drugiej połowie nocy miejscami możliwe słabe, przelotne opady śniegu. Gdzieniegdzie możliwe też marznące mgły ograniczające widzialność do 100-200 m, głównie w południowej i centralnej części regionu. Temperatura minimalna od -16°C do -8°C, lokalnie do -7°C. Przy gruncie nad pokrywą śnieżną poniżej -20°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. Pogorszeniu ulec może jakość powietrza z uwagi na niewielką prędkość wiatru.

Środa przyniesie zachmurzenie duże. Prognozowane są w regionie słabe opady śniegu. W najcieplejszym momencie od -3°C do 0°C, lokalnie do 1°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Pierwsza dekada grudnia zimna

Pierwsza dekada grudnia 2023 r. w woj. lubelskim zapisze się jako bardzo zimna z temperaturą 3 stopnie poniżej normy z lat 1991-2020 r. Do weekendu powszechny okaże się mróz także utrzymujący się przez całą dobę na przeważającym obszarze Lubelszczyzny z nielicznymi wyjątkami. Wraz z początkiem drugiej dekady miesiąca zacznie postępować silna odwilż od dzielnic zachodnich i ocieplenie sięgnie potem woj. lubelskiego. Wkrótce podamy kolejne informacje.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów nad krajem

23 komentarze

 1. Aktywistka klimatyczna

  Za wolno niestety zachodzi dekarbonizacja Europy. Ludzie wreszcie muszą zrozumieć że min. ten ogromny opad śniegu był wywołany globalnym ociepleniem! Czym szybciej zrezygnujemy z mięsa, samochodów napędzanych ropą, kupowania nowych ubrań co roku tym szybciej uratujemy ziemię!!!

  PS. Pozdrawiam wszystkich EKO COP28 z DUBAJU 🙂 Poleciałam tam samolotem bo niestety pociąg utknął w zaspie przez globalne ocieplenie 🙁

  • Tomi- Psychiatra

   Yhm, yhm… Jak się Pani czuje teraz, po tym wszystkim? Czy ma Pani traumę po tej decyzji, żeby się jednak przesiąść z pociągu do tego obrzydliwego samolotu spalającego 2000 l/100 km? Zabolało to Panią z pewnością, to pogwałcenie własnych zasad. Czy Pilot Boening’a lądował za zaspą, aczkolwiek na torach? Czy wylądował troszkę dalej i jeszcze kazał do siebie „dojść” tłumacząc się głupio, że niby stracił biegi i wsteczny nie działa? Jest Pani strasznie rozchwiana emocjonalnie, buzia w górę, zaraz buzia w dół… „min” zamiast „m.in.”… Martwię się o Pani zdrowie i samopoczucie. Miałem kontakt z Pani ostatnim terapeutą, z którym Pani zerwała kontakt od roku i również się martwi. Powinna Pani przyjmować leki, ale nie realizowała Pani nigdy recept. Czy możemy się spotkać i o tym porozmawiać? Może się Pani u mnie zaaklimatyzuje poczuje się Pani na pewno lepiej i zastanowimy się co dalej robić, z tym światem

  • Pan Sołtys z Lublina

   Rozmarzyłaś się dziecko, pomad możliwości finansowe twojej biednej mamusi. Gdyby kupiła ci bilet sama nawet do Biedronki nie miałaby z czym iść.

  • Można się śmiać z plastikowych słomek, ale na świecie nie ma wielu większych głupot niż ta, że do przemieszczenie się jednego człowieka (przeciętnie o kilka kilometrów i ważącego przeciętnie 80kg) potrzeba 1500kg samochodu. A do tego: 4>pasmowej drogi, hektarów parkingów, wiadukty, odśnieżarki, sprzęt utrzymania dróg itp.
   A co jeszcze równie absurdalne, to te 1500kg złomu jeździ przeciętnie przez 1 godzinę na dobę, a przez pozostałe 23h stoi i zajmuje miejsce. I tu następstwa tego – wszędzie parkingi, a i tak ludzie biadolą, że nie ma gdzie zaparkować. Na nowych osiedlach nie ma nic poza miejscami dla samochodów.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo