Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jak szybko wziąć kredyt na budowę domu? Oto kilka wskazówek, z których warto skorzystać!

Kredyt na budowę domu to bez wątpienia jeden z najbardziej wymagających produktów oferowanych przez banki. Procedurę można jednak ograniczyć do minimum. Receptą jest dobre przygotowanie.

Jak wziąć kredyt na budowę domu?

Gama kredytów jest bardzo rozbudowana i pozwala na uzyskanie środków pozwalających na realizację różnych potrzeb. Wśród nich szczególne miejsca zajmują kredyty hipoteczne, czyli kredyty udzielane w celu zakupu nieruchomości, której hipoteka staje się podstawowym zabezpieczeniem zobowiązania. 

Szacuje się, że łączna kwota zadłużenia z tego tytułu to ponad 500 mld złotych, a czynnych jest ponad 2,5 miliona umów. Do grona kredytów hipotecznych należy również kredyt na budowę domu. W tym przypadku procedura jest jednak nieco inna ze względu na konieczność finansowania dopiero powstającej inwestycji. Wymaga zdecydowanie lepszego przygotowania po stronie kredytobiorcy.

Poznaj warunki kredytu na budowę domu

Pod względem oferowanych warunków kredyt na budowę domu nie różni się od innych produktów hipotecznych. Klient zainteresowany uzyskaniem finansowania tego typu będzie więc korzystał z takiej samej oferty jak osoby, które planują nabycie już istniejącej nieruchomości. Szczegółowe informacje na temat kredytu na budowę domu uzyskasz w serwisie BlogKredytowy.pl

Warto podkreślić, że kredytobiorca musi być przygotowany na dostarczenie dodatkowych dokumentów, które nie są wymagane w przypadku kredytów hipotecznych przeznaczanych na zakup istniejącej nieruchomości. Jak przyspieszyć procedury? Istnieje kilka sprawdzonych metod. W każdym przypadku punktem wyjścia jest natomiast dobre przygotowanie merytoryczne i poznanie dostępnych na rynku kredytów na budowę domu.

Stwórz dobry kosztorys

O ile w przypadku standardowego kredytu o jego wysokości decyduje cena rynkowa nieruchomości, to kredyt na budowę domu wymaga samodzielnego określenia kwoty. Dla wielu kredytobiorców to duży problem: oczywiście im wyższa wartość pożyczonego kapitału, tym wyższe również koszty. Z drugiej strony pozorna oszczędność może doprowadzić do poważnych problemów: po złożeniu wniosku uzyskanie dodatkowych środków jest trudne, a często wręcz niemożliwe. 

Złe oszacowanie kwoty może więc uniemożliwić ukończenie inwestycji zgodnie z oczekiwaniami. Ile kredytu na budowę domu wziąć? Warto skonsultować się ze specjalistami, którzy mają doświadczenie zarówno w tworzeniu kosztorysów, jak i harmonogramów budowy. Dobrym rozwiązaniem jest założenie pewnego marginesu błędu. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie stracisz ciągłości finansowania i możliwe będzie ukończenie poszczególnych etapów budowy domu.

Konsultacja z doradcą kredytowym

Wnioskowanie o kredyt na budowę domu nie musi być trudne. Każdy może zrobić to samodzielnie, np. udając się do placówki banku. Warto jednak skorzystać z usług doradcy kredytowego. Ekspert przybliży warunki poszczególnych banków i zatroszczy się o poprawne wypełnienie dokumentów. Będzie również czuwał nad korespondencją z bankiem i optymalnym przebiegiem całej procedury. 

Pamiętajmy, że pośrednicy kredytowi nie pobierają od klientów żadnego wynagrodzenia. Jest ono w pełni opłacane przez bank. Będą przy tym w stanie doradzić wykorzystanie dodatkowych opcji, a także pomogą dostosować produkt do naszych oczekiwań, co jest ważne np. w przypadku kredytu na budowę domu dla młodych małżeństw. 

Jaki wkład własny przygotować?

W przypadku kredytów hipotecznych niezwykle ważną rolę pełni oczywiście wkład własny. Warunki kredytu na budowę domu pod tym względem są przy tym bardzo ciekawe. Wymagany minimalny wkład własny – w zależności od instytucji – wynosi 10 lub 20%. Może być nim jednak nie tylko gotówka, ale również wartość działki budowlanej, na której ma powstać nieruchomość. Niektóre banki pozwalają również zaliczyć inne udokumentowane koszty poniesione w celu realizacji inwestycji, np. zakupione materiały budowlane czy zlecone prace. Przygotowanie wszystkich dokumentów znacząco przyspieszy procedury i pozwoli na szybsze uzyskanie środków.

(fot. www.freepik.com)