Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Jak skutecznie odwołać się od decyzji ubezpieczyciela?

Zawsze warto mieć wzór odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Dlaczego? Ponieważ w razie kolizji i otrzymania zaniżonego odszkodowania z OC sprawcy, należy koniecznie złożyć reklamację, aby otrzymać należne pieniądze na pokrycie kosztów związanych ze szkodą. Jednakże wzór wzorem – bardzo ważne jest również to, co napiszemy w uzasadnieniu odwołania oraz jakie załączniki zawrzemy. W poniższym artykule znajdziesz garść informacji na temat tego, jak skutecznie odwołać się od decyzji ubezpieczyciela oraz jak powinna wyglądać pisemna reklamacja.

 

Wzór odwołania od decyzji ubezpieczyciela

Na początek przyjrzyjmy się, jak wygląda od strony formalnej wzór odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Znajdziesz go co prawda na naszej stronie internetowej w zakładce Strefa wiedzy, jednak warto wiedzieć, z czego się składa, aby w razie czego móc napisać taką reklamację samodzielnie. Jest to ważne, ponieważ dobrze napisane odwołanie to jeden z istotnych czynników wpływających na pozytywne rozpatrzenie Twojej sprawy. Powinno więc mieć określoną formułę, czyli:

  • w prawym górnym rogu należy umieścić miejscowość i datę sporządzenia odwołania; 
  • niżej, od lewego akapitu trzeba zawrzeć swoje imię i nazwisko, adres oraz numer polisy; 
  • jeszcze niżej po prawej stronie powinno znaleźć się oznaczenie ubezpieczyciela, czyli jego nazwa i adres; 
  • następnie na środku umieszcza się tytuł pisma – w tym wypadku będzie to Odwołanie od decyzji; 
  • w dalszej części muszą znaleźć się informacje takie jak: data decyzji, numer szkody, przyznana kwota odszkodowania oraz kwota, jaką chcesz uzyskać. 
  • w dalszej kolejności, musi być najważniejszy element odwołania, czyli rzeczowe i wyczerpujące uzasadnienie, którego treść omówimy w dalszej części artykułu;
  • całość powinien zakończyć własnoręczny podpis. 

 

Skutecznie uzasadnienie reklamacji

Skoro wiesz już, jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela od strony formalnej, czas przejść do omówienia samego uzasadnienia – niebagatelnej części każdej reklamacji. Przede wszystkim uzasadnienie musi być konkretne oraz z jednej strony zwięzłe, a z drugiej wyczerpujące. Chodzi oto, aby podać wyłącznie rzeczowe argumenty bez zbędnych opisów. Muszą być jednak poparte dowodami Twojej racji, o czym szerzej napiszemy później. W uzasadnieniu możesz zawrzeć również opinię rzeczoznawcy. Nie jest dla ubezpieczyciela wiążąca, niemniej pokaże, że zgłębiłeś temat i jesteś zdeterminowany walczyć o należne Ci świadczenie. Dobrym posunięciem jest też podanie podstawy prawnej, na mocy której się odwołujesz. Nie zapomnij podać kwoty, jakiej żądasz. Pamiętaj, że im bardziej rzeczowo i konkretnie napiszesz uzasadnienie, tym większe szanse, że ubezpieczyciel pozytywnie rozpatrzy Twoją reklamację.

 

Załączniki

Jak wspominaliśmy, wzór odwołania od decyzji ubezpieczyciela w formacie PDF możesz pobrać z naszej strony, niemniej aby to, co napisałeś w odwołaniu, przyniosło spodziewane rezultaty, musi być poparte konkretnymi dowodami. Z tego powodu dobrze skonstruowana reklamacja powinna zawierać stosowne załączniki, czyli:

  • rachunki i faktury, których nie jesteś w stanie opłacić z pieniędzy zaoferowanych przez ubezpieczyciela;
  • cennik części zamiennych (dostaniesz go w Autoryzowanej Stacji Obsługi Pojazdów);
  • ekspertyzę rzeczoznawcy, o której była mowa wyżej’
  • linki do aukcji lub komisów internetowych, które potwierdzą rzeczywistą wartość rynkową Twojego samochodu.

 

Termin na złożenie odwołania

Aby Twoja reklamacja do ubezpieczyciela w ogóle została przyjęta, musi zostać złożona w konkretnym terminie. Jest on tożsamy z terminem przedawnienia się roszczeń i wynosi 3 lata. Jeśli jednak szkoda powstała na skutek przestępstwa, może zostać wydłużony nawet do lat 20. Z kolei ubezpieczyciel, po otrzymaniu Twojego odwołania, ma 30 lub 60 (jeśli sprawa jest wyjątkowo trudna) dni na odpowiedź. W przypadku braku informacji zwrotnej w wyznaczonym czasie, decyzja zostaje rozpatrzona na Twoją korzyść. 

Jak widzisz na skuteczność odwołania składa się kilka czynników. Są to: określona formuła reklamacji, wyczerpujące uzasadnienie, dowody Twojej racji w postaci załączników oraz przestrzeganie terminu na złożenie reklamacji. Pamiętaj jednak, że równocześnie ze złożeniem odwołania możesz zgłosić się do nas po dopłatę do odszkodowania. Otworzysz sobie w ten sposób alternatywną drogę do uzyskania potrzebnych pieniędzy.