Poniedziałek, 16 czerwca 202516/06/2025
690 680 960
690 680 960

Jak skutecznie łagodzić objawy alergicznego zapalenia spojówek na co dzień?

Alergie są prawdziwą plagą XXI wieku i jednymi z najczęściej spotykanych schorzeń cywilizacyjnych. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia problem różnego rodzaju uczuleń dotyczy nawet 12 mln Polaków. Z kolei badanie, przeprowadzone w ramach programu ECAP – Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce, wskazuje, że objawy alergiczne zgłasza nawet 40% obywateli naszego kraju. Jedną z najczęściej występujących chorób o podłożu alergicznym jest zapalenie spojówek. Jeśli i Ty walczysz z tym schorzeniem, dowiedz się, jak skutecznie łagodzić jego objawy.

Czym jest alergiczne zapalenie spojówek?

Alergiczne zapalenie spojówek zaliczane jest do grupy chorób wywołanych alergenami. W wyniku kontaktu z alergenem h dochodzi do nieprawidłowej, nadmiernej reakcji organizmu pacjenta, co prowadzi do powstania stanu zapalnego w obrębie spojówki.

Najczęściej diagnozowane jest sezonowe alergiczne zapalenie spojówek w formie łagodnej, które pojawia się kilkukrotnie w ciągu roku. Bardzo często towarzyszy mu także katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa.

Przyczyną występowania alergicznego zapalenia spojówek jest uczulenie na alergeny znajdujące się w otoczeniu danej osoby. Wśród nich wymienić można:

  • pyłki drzew, krzewów i traw,
  • sierść zwierząt domowych,
  • roztocza kurzu domowego,
  • zarodniki pleśni i grzybów,
  • zanieczyszczenia powietrza, w tym smog.

Sprawdź, jakie najczęściej objawy towarzyszą temu typowi alergii.

Objawy alergicznego zapalenia spojówek

Przy alergicznym zapaleniu spojówek pacjentom dokuczają takie objawy jak:

  • łzawienie oczu,
  • świąd,
  • obrzęk powiek i spojówek,
  • łagodna nadwrażliwość na światło,
  • pieczenie oczu,
  • zaczerwienienie spojówek,
  • uczucie ciała obcego w oku.

Niektóre z nich mogą być na tyle nasilone, że utrudniają, a momentami uniemożliwiają, normalne funkcjonowanie.

Jak poradzić sobie z objawami sezonowego alergicznego zapalenia spojówek?

Głównym rozwiązaniem dla alergików, niezależnie od zgłaszanych przez nich objawów, jest unikanie ekspozycji na alergeny. Jednak w wielu przypadkach nie ma takiej możliwości, ponieważ wiosną, kiedy pylą trawy i różne rośliny, trzeba by spędzać czas wyłącznie w domu. Znane są jednak sposoby na zmniejszenie dokuczliwych objawów, np.krople do oczu na alergię Zabak.

To lek dostępny w aptece bez recepty, który należy stosować zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Krople leczą objawy sezonowego alergicznego zapalenia spojówek, łagodząc dolegliwości i jednocześnie pozwalając pacjentowi na kontrolowanie objawów. Zawierają ketotifen, czyli środek przeciwalergiczny o wielokierunkowym działaniu – antyhistaminowym i zapobiegającym rozpadowi komórek tucznych. Krople Zabak łagodzą dolegliwości alergiczne, takie jak:

  • świąd,
  • łzawienie,
  • podrażnienia,
  • przekrwienie,
  • obrzęki.

Stosowanie kropli do oczu Zabak w sezonie pylenia pozwala uniknąć sytuacji, w której dolegliwości staną się na tyle nasilone, że trudno będzie sobie z nimi samodzielnie poradzić.

Producent zaleca, aby zakraplać oczy 2 razy na dobę – rano i wieczorem. Dzięki kroplom Zabak można złagodzić dolegliwości występujące zarówno natychmiast po kontakcie z alergenem, jak i w późniejszym etapie alergicznego zapalenia spojówek.

Krople utrzymują swoje właściwości nawet przez 3 miesiące od otwarcia, mimo że w ich składzie nie ma konserwantów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu ABAK, który pozwala na zachowanie sterylności i uniknięcie skażenia kropli. ABAK to nowoczesna konstrukcja butelki, która składa się z mikrofiltrów i bifunkcyjnej membrany uniemożliwiającej przedostawanie się bakterii i innych potencjalnie chorobotwórczych mikroustrojów do wnętrza. Pozbawienie kropli Zabak konserwantów sprawia, że można je stosować bezpiecznie u osób z bardzo wrażliwymi oczami. Zabak może być stosowany przez osoby dorosłe, dzieci powyżej 3. roku życia oraz kobiety karmiące piersią.

Źródła:

Na podstawie charakterystyki produktu leczniczego ZABAK® z dnia 06.10.2021

https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57892,ostre-okresowe-i-przetrwale-alergiczne-zapalenie-spojowek

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/69492,alergiczne-zapalenie-spojowek

https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/666/original/5-19.pdf?1477401600

ZABAK®, 0,25 mg/ml, krople do oczu, roztwór. 1 ml zawiera 0,345 mg wodorofumaranu ketotifenu, co odpowiada 0,25 mg ketotifenu. Roztwór klarowny, bezbarwny do lekko brązowo-żółtego. Wskazania do stosowania: Objawowe leczenie sezonowego alergicznego zapalenia spojówek. Podmiot odpowiedzialny: LABORATOIRES THEA 12, rue Louis Blériot 63017 CLERMONTFERRAND CEDEX 2 FRANCJA. Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: Thea Polska Sp. z o.o., ul. Cicha 7, 00-353 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.