Środa, 15 maja 202415/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jak przechowywać narzędzia ogrodowe?

Porządek w składziku na narzędzia ogrodnicze zdecydowanie ułatwia ich znalezienie i zabezpiecza przed uszkodzeniem. Jak jednak przechowywać wszystkie te haczki, szpadle, grabie i sekatory, kiedy nie mamy na to zbyt wiele miejsca, a narzędzia są różnych rodzajów i wielkości i nie da się ich ułożyć na żadnej półce? Co zrobić, jeśli dysponujemy bardzo ograniczonym miejscem do przechowywania narzędzi?

Jak przygotować narzędzia ogrodnicze do przechowywania?

Zastanawiając się nad tym, jak przechowywać narzędzia ogrodnicze, warto poświęcić nieco uwagi również kwestii ich przygotowania do takiego przechowywania. Narzędzia takie jak szpadle, haczki, widły czy grabie mają bezpośredni kontakt z mokrą glebą, darnią i liśćmi. Nic więc dziwnego, że po zakończeniu prac ogródkowych, narzędzia są zwyczajnie brudne. Przed umieszczeniem ich w składziku, konieczne jest usunięcie wszelkich zabrudzeń. Wilgotna gleba pozostawiona na metalowych częściach może powodować ich przyspieszone korodowanie, zaszkodzi również trwałości drewnianych trzonków.

Z konewek należy wylać resztki wody. Dobrze jest również upewnić się, że narzędzia podczas pracy nie zostały uszkodzone. Jeśli zauważymy pękniętą rączkę czy uszkodzony trzonek, warto pomyśleć o ich wymianie na nowe przez kolejną turą prac w ogrodzie.

Gdzie przechowywać narzędzia ogrodnicze?

Szczęśliwcy,  którzy posiadają  budynek gospodarczy przeznaczony  wyłącznie do przechowywania narzędzi i maszyn używanych w ogrodzie, mają bardzo ułatwione zadanie. Wiele osób jednak nie ma takiego miejsca, a do dyspozycji pozostaje zaledwie część ogrodowej altanki, garaż lub domowa piwnica. Gdzie trzymać narzędzia ogrodowe, kiedy brakuje na nie miejsca?

W przypadku deficytu przestrzeni, składzik na narzędzia musi zostać naprawdę dobrze zorganizowany. Odpowiednie, ekonomiczne wykorzystanie dostępnej przestrzeni będzie możliwe, jeśli zastosujemy odpowiednie techniki przechowywania. Z całą pewnością nie należy bezładnie wrzucać  swojego sprzętu na podłogę w piwnicy, ani opierać o ścianę garażu. Grabie pozostawione w taki sposób stanowić mogą przyczynę poważnej kontuzji, kiedy nieopatrznie na nie nadepniemy. Poza tym pozostawione w nieładzie, narzędzia narażone będą na uszkodzenia, nie mówić nawet o trudnościach w znalezieniu potrzebnych akcesoriów. Warto więc wygospodarować w piwnicy, garażu czy altance kąt, który będzie wykorzystywany wyłącznie jako składzik na narzędzia ogrodnicze. Następnie, należy go jeszcze odpowiednio wyposażyć.

Jak zachować porządek w składzie narzędzi?

Aby niewielki składzik na narzędzia ogrodnicze spełnił swoje zadanie, należy wyposażyć go w odpowiednie akcesoria do składowania. Po pierwsze, przyda się wieszak na narzędzia ogrodowe. To niezastąpione rozwiązanie w przypadku wszelkich narzędzi wyposażonych w uchwyty lub rączki, umożliwiające powieszenie na haczykach wieszaka. Wieszak przykręcany do ściany pozwala na przechowywanie części narzędzi w sposób oszczędzający powierzchnię na posadzce. Dzięki temu zostaje więcej miejsca na te akcesoria, których nie można powiesić. Na grabie, haczki, szpadle czy widły idealny będzie stojak. Dzięki niemu wstawione do środka narzędzia utrzymują pozycję pionową i nie trzeba ich opierać o ściany.

W sklepach z artykułami ogrodniczymi nabyć można również uchwyty i haczyki na pojedyncze narzędzia, przykręcane do ścian lub bocznych powierzchni regałów.  Rozwiązanie takie pozwala znaleźć miejsce na bezpieczne przechowywanie sekatorów, siekierek czy pił do drewna.

Jeśli podczas prac ogrodniczych wykorzystywane są konewki, warto przeznaczyć na nie osobną półkę.  Przyda się ona również na pozostałe akcesoria, wykorzystywane podczas prac w ogródku, takie jak różnego rodzaju rękawice ochronne, maty do podłożenia pod kolana bądź składane stołeczki. Jeśli natomiast do podlewania używamy gumowego węża ogrodowego, najlepiej  powiesić go po uprzednim zwinięciu na specjalny wieszak. Dzięki temu uniknie się jego załamywania, które mogłoby doprowadzić do szybszego pękania gumy.

Niezależnie od tego, ile miejsca można przeznaczyć na przechowywanie narzędzi ogrodowych, prawidłowe zagospodarowanie powierzchni zdecydowanie ułatwi zachowanie porządku.