Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Jak czyścić trampoliny ogrodowe? Najczęstrze zabrudzenia i ich usuwanie

Trampoliny ogrodowe, jak każdy sprzęt sportowy, wymagają regularnej konserwacji i czyszczenia. Stojąc tygodniami pod gołym niebem, są szczególnie narażone na zabrudzenia. Zanim na dobre skończy się sezon, dowiedz się, jak czyścić trampoliny ogrodowe, by wiosną 2022 cieszyć się sprzętem w idealnym stanie. 

Najczęstsze zabrudzenia i ich usuwanie

Trampolinę należy wyczyścić zawsze, gdy pojawią się zabrudzenia. Do najczęstszych należą: kurz, pot, opadające z drzew liście, ziemia i piasek wnoszone na stopach, martwe owady i odchody ptaków. Im dłużej je zostawisz, tym trudniej będzie je potem usunąć. Co więcej, niektóre zabrudzenia, jak odchody ptasie, mogą skutkować pojawieniem się przebarwień i uszkodzeń na macie. Do czyszczenia nie należy stosować agresywnej chemii. Najbezpieczniej użyć wody z łagodnym detergentem, np. płynem do naczyń. Chyba że producent w ogóle nie dopuszcza stosowania środków chemicznych. Ze względów higienicznych ważna jest także regularna dezynfekcja elementów, z którymi użytkownicy mają bezpośredni kontakt, tj. maty, drabinki i zamka w siatce zabezpieczającej. 

Składanie trampoliny

Demontaż trampoliny, który zwykle odbywa się wraz z nadejściem chłodnych, jesiennych dni, zawsze powoduje konieczność jej wyczyszczenia. Dzięki temu następny sezon powitasz czystym i sprawnym sprzętem. Trampoliny ogrodowe różnią się zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, więc sposób ich montażu i demontażu będzie się (zwykle nieznacznie) różnić. Jednak bez względu na to, czy składasz dużą trampolinę ogrodową, czy mały, dziecięcy batut, zawsze przeczytaj instrukcję producenta. Większość producentów zaleca, by na zimę chować całą trampolinę. Na własną odpowiedzialność możesz zostawić w ogrodzie stelaż, a schować tylko matę, siatkę i drabinkę. Zdemontowane elementy umyj i dokładnie osusz. Ile czasu rozkłada się i składa trampolinę? To zależy głównie od rozmiaru sprzętu. Jakie są rozmiary trampolin? Popularne są modele o średnicach 252 cm i 312 cm. Przykładowo, na składanie trampoliny firmy Dollo o średnicy ok. 3 m warto wygospodarować wolną godzinę. Aby przyspieszyć tę czynność, poproś o pomoc drugą osobę. 

Jak czyścić trampoliny ogrodowe? Najczęstrze zabrudzenia i ich usuwanie

Trampolina ogrodowa Dollo Sport o śr. 312 cm

Codzienna ochrona trampoliny ogrodowej

Stare powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się również w przypadku trampolin ogrodowych. Zamiast codziennie walczyć z wodą, liśćmi, martwymi owadami, ptasimi odchodami i innymi zabrudzeniami, można od razu zaopatrzyć się w dobry, dopasowany do danego modelu trampoliny pokrowiec. Codzienne nakładanie pokrowca sprawdzi się zwłaszcza, gdy trampolina stoi w pobliżu drzew, a także w deszczowe i wietrzne dni. Zwróć uwagę, żeby kupowany pokrowiec zakrywał całą konstrukcję, nie tylko samą matę do skakania. Na rynku znajdziesz modele w wersjach basic i premium, w różnych rozmiarach, a nawet kolorach.

Czyszczenie to nie wszystko – co zrobić, gdy trampolina skrzypi?

Sprawdź, czy zawiasy nie uległy korozji. Jeśli zauważysz rdzę, kup środek do jej usuwania i zastosuj go na wybranym elemencie, przestrzegając instrukcji producenta. Następnie posmaruj zawiasy. Czynność powtarzaj kilka razy w sezonie. Jaką trampolinę wybrać, by uniknąć problemu rdzy? Najlepiej wysokiej jakości model, w którym wszystkie metalowe elementy zostały fabrycznie zabezpieczone przez korozją. A co zrobić w przypadku, gdy doszło do nieodwracalnych zmian? Niektóre części, jak matę czy sprężyny, można w całości wymienić. Ceny trampolin ogrodowych są stosunkowo wysokie. To wydatek rzędu kilkuset złotych. Dlatego producenci często oferują możliwość zamówienia części zamiennych, aby nie trzeba było kupować nowego sprzętu, gdy zniszczy się jeden element. 

Jak czyścić trampoliny ogrodowe? Najczęstrze zabrudzenia i ich usuwanie

Zestaw 10 szt. sprężyn do trampoliny