Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jacek Sasin: „Przejęcie „Bogdanki” będzie korzystne i dla państwa, i regionu” (zdjęcia)

– To spółka o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego państwa. Bogdanka to spółka perspektywiczna, a jej nabycie przez Skarb Państwa zabezpieczy interes Polski – mówi wicepremier Jacek Sasin. Minister Aktywów Państwowych podpisał list intencyjny o przejęciu przez Skarb Państwa akcji Lubelskiego Węgla „Bogdanka” od spółki Enea.

Na przeprowadzenie takiej transakcji niedawno zgodę wyraziła cała Rada Ministrów. Rząd podjął uchwałę, że w ramach wydzielenia aktywów węglowych z Grupy Enea, LW Bogdanka zostanie nabyta przez Skarb Państwa. List intencyjny między Skarbem Państwa oraz spółką Enea, która jest większościowym właścicielem akcji kopalni, rozpoczyna ten proces. Chodzi o odkupienie pakietu 64,57 proc. akcji spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka”.

– Polska energetyka znajduje się w bardzo ważnym momencie. Przez kontrolowanie strategicznych aktywów wypracowujemy najlepszą, bezpieczną ścieżkę transformacji – podkreśla Jacek Sasin.

Przejęcie „Bogdanki” przez państwo ma duże znaczenie ze względów gospodarczych. Zabezpieczy interes kraju w sektorze energetycznym i zapewni dostawy węgla kamiennego dla odbiorców, w tym dla energetyki zawodowej. Kopalnia dostarcza węgiel m.in. do elektrowni Połaniec i Kozienice.

W ramach transformacji energetyki rząd podjął decyzję o wydzieleniu ze spółek energetycznych aktywów węglowych i przekazanie ich do tworzonej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Wicepremier podkreśla, że proces ten przebiega zgodnie z planem i powinien zostać zakończony do końca tego roku. Oprócz energetyki tradycyjnej, opartej na węglu, Polska planuje także miks energetyczny zakładający inwestycje w OZE i energetykę jądrową. Jacek Sasin zaznacza, że proces transformacji elektroenergetyki musi postępować w takim tempie, aby bezpieczeństwo i niezależność energetyczna Polski nie były zagrożone.

– Jesteśmy gotowi na transformację energetyczną, która jest jednym z fundamentów polityki europejskiej, ale nie za wszelką cenę – uzasadnia wicepremier  Jacek Sasin.

Bogdanka ma w tej chwili ponad 28% udziału w rynku. Węgiel trafia głównie do energetyki zawodowej. Firma sprzedaje też węgiel do gospodarstw domowych. Kopalnia ma duże szanse rozwojowe. W tym roku rozpoczną się pierwsze odwierty na południu Lubelszczyzny (okolice Tomaszowa Lubelskiego) w poszukiwaniu węgla koksowego. Surowiec ten wpisany jest na listę surowców strategicznych dla UE.

Jacek Sasin: „Przejęcie „Bogdanki” będzie korzystne i dla państwa, i regionu” (zdjęcia)

Jacek Sasin: „Przejęcie „Bogdanki” będzie korzystne i dla państwa, i regionu” (zdjęcia)

Jacek Sasin: „Przejęcie „Bogdanki” będzie korzystne i dla państwa, i regionu” (zdjęcia)

(fot. źródło MAP)

61 komentarzy

 1. popatrz na sytuacje kopalni w ktorych panstwo ma udzialy…Bogdanka stoi jako tako bo nie jest panstwowa, zreszta co tu daleko patrzec, przyklad czechy… panstwowe kopalnie zamykano, ponoc sie nie oplacalo wydobywac… prywaciarz kupil i nagle sie zaczelo oplacac…przypadek?

 2. Spokojnie węgiel to nasze złoto.

 3. to dlatego że zapowiadają wegiel po 1000 zł??
  trzeba ostatnią kopalnie zrobić nie rentowną?
  no tak przecież to wina tuska jak wszystko

 4. Przyjmę troli pełowskich do siania miału.

 5. Panie Sasin z całym szacunkiem ale ratowaliście już 2 stadniny koni arabskich tj. Janów i Michałów zwalniając wieloletnich dyrektorów Trelę i Białoboka zapowiadając ich sądzenie za niegospodarność i malwersacje.
  I jak tam stadniny się mają ?? A no mają się tak że Janów notuje rok rocznie straty ponad 3mln zł, Michałów przekroczył 1mln oczywiście na minusie.
  Dla przypomnienia za PO obie stadniny były po kilka mln ale na plusie.
  Może w i w kopalni zwolnicie w końcu Artura Wasila, ja proponowałbym na jego miejsce Marka Skomorowskiego który żadnej pracy się nie boi i z sukcesem wyprowadził stadniny z niebezpiecznych górek finansowych do bezpiecznych dolin.

 6. No i po Bogdance.