Iwona K. wyłudziła miliony. Jakie szanse mają poszkodowani? – Odpowiada adwokat

Przedstawiamy kolejną bezpłatną poradę prawną, związaną z problemami naszych czytelników. Tym razem związana jest ona z głośnym w ostatnim czasie przypadkiem wielomilionowych wyłudzeń przez Iwonę K. Jak zawsze, pomocny w problemach naszych czytelników jest lubelski Adwokat Łukasz Lecyk.

Tak problem swój opisała nasza czytelniczka: – Zostałam oszukana przez to, że osoba, która przedstawiała się jako przedstawicielka firmy ubezpieczeniowej, niejako miała mi założyć poliso-lokatę na bardzo dobrych warunkach, zapewniała szybki zysk, co okazało się nieprawdą. Przedstawiając fałszywe dokumenty, wyłudziła ode mnie 65 000 złotych. W tym momencie kobieta jest zatrzymana przez policję, przez to, że osoby poszkodowane złożyły zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury w Lublinie. Policja przesłuchuje świadków i osoby poszkodowane – takich jak ja jest bardzo dużo.

Ludzie wpłacali duże kwoty, wszystko wyglądało na bardzo wiarygodne. Teraz nie wiemy, jakie kroki mamy poczynić. Myśleliśmy o założeniu sprawy cywilnej, ale kobieta ta nie ma majątku przepisanego na siebie. Za pieniądze, które wyłudzała, miała kupować dobra dla innych; piękne domy, sklep, klubokawiarnię, restauracje, samochody, traktory, działki, sady itp.

W jaki sposób możemy odzyskać swoje pieniądze, czy jest sens składania pozwu o sprawę cywilną? Komornik sprawdzi, czy jest ściągalna? Od razu można stwierdzić, że nie, a potem założyć koleją sprawę tzw skargę pauliańską i sprawdzić, czy przez ostatnie 5 lat miała zapisane coś na siebie i czy przepisała coś np. na któregoś z członków swojej rodziny? Wydaje się to mało prawdopodobne, gdyż wszystko było zaplanowane od dłuższego czasu. Czy w procesie karnym złożyć wniosek pokrzywdzonego o orzeczenie obowiązku naprawiania wyrządzonej szkody w całości? Zastanawiamy się w takim wypadku czy wniosek załatwi równolegle sprawę cywilną. Jednak co to nam da, skoro kobieta jest niewypłacalna.

W jak sposób możemy ściągać nasze pieniądze z osób, do których np. trafiły owe dobra, które to zakupowała za nasze pieniądze? W jaki sposób przed sądem możemy sprawdzić, czy dobra które posiadają np. jej bliscy, nie pochodzą z pieniędzy przez nią wyłudzanych? Czy Urząd Skarbowy w takim przypadku będzie mógł nam w jakiś sposób pomóc? Czy w przypadku gdy np. żaden z członków jej rodziny nie pracuje na wysokim stanowisku, muszą w jakiś sposób udowodnić skąd posiadali pieniądze na zakup cennych dóbr majątkowych w krótkim czasie? Czy składając pozew sprawy cywilnej coś przyśpieszy, bo sama sprawa karna będzie najprawdopodobniej bardzo długotrwała, gdyż jest dużo osób poszkodowanych? W jaki sposób możemy wnioskować o postawienie w stan oskarżenia inne osoby, do których mogły trafić dobra przez nią zakupione?

Czy w tym momencie możemy wnioskować o pełnomocnika z urzędu, gdy sprawa karna nie jest jeszcze w sądzie? Teraz są zbieranie dowody przez policję. Policja w czasie zatrzymania kobiety zabezpieczyła samochód wart ok. 120 tyś zł. i gotówkę którą miała przy sobie. Czy jeżeli teraz założylibyśmy proces cywilny, to czy komornik mógłby ściągnąć pieniądze z zabezpieczonego przez policję i prokuratora majątku?

Adwokat Łukasz Lecyk nie ukrywa, że sprawa ma charakter zawiły. – Postawionych pytań jest wiele, ale z oczywistych względów ustosunkować się mogę do nich w sposób schematyczny. Zgodnie z przepisem art. 46 kodeksu karnego, w razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Zgodnie z przepisem art. 49a kodeksu postępowania karnego, wniosek o orzeczenie obowiązku naprawienia szkody przez oskarżonego, pokrzywdzony może złożyć aż do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej.

Uwaga! Obowiązek naprawienia szkody nie obejmuje odsetek wynikających z opóźnienia świadczenia odszkodowawczego. Nie wynikają one z faktu wyrządzenia szkody, lecz ze zwłoki w jej naprawieniu. Stanowisko to jest aprobowane w orzecznictwie oraz w literaturze. Jednakże w świetle ostatniej nowelizacji kodeksu karnego, która nadała temu środkowi kompensacyjnemu cywilistyczny charakter, pogląd ten wymaga rewizji. Wysokość szkody, której obowiązek naprawienia sąd orzeka jako środek karny, powinna być ustalana nie tylko z uwzględnieniem szkody rzeczywistej, ale i utraconych korzyści i odsetek. W mojej ocenie korzystniej jest złożyć wniosek o orzeczenie obowiązku naprawienia szody przez oskarżonego. Na etapie procesu karnego nie ponosi Pani żadnych opłat. Natomiast by wszcząć postępowania cywilne, należy uiścić opłatę sądową w wysokości 5 % wartości przedmiotu sporu. W wypadku Czytelniczki wartość przedmiotu sporu to 65 000 zł. Łatwo policzyć, że opłata od pozwu wyniosła by aż 3 250 zł.

Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, która sprawa (cywilna czy karna) toczyła by się szybciej. Zależy to od bardzo wielu czynników. Przybliżoną informację może Pani uzyskać dzwoniąc do właściwego Sądu z zapytaniem o terminy rozpoznawania bliźniaczych spraw. Jeśli członkowie rodziny tej kobiety nie są podejrzanymi w toczącej się sprawie karnej, nie ma mowy o stawianiu tychże osób „w stan oskarżenia”. Strona inna niż oskarżony (a więc na etapie postępowania prokuratorskiego – pokrzywdzony, na etapie sądowego – oskarżyciel posiłkowy) może ustanowić pełnomocnika. Pokrzywdzony lub oskarżyciel posiłkowy, który nie ma pełnomocnika z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono pełnomocnika z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów reprezentacji bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Kończąc, chciałbym zaznaczyć, iż w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego. Jeżeli akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny, pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Co daje status oskarżyciela posiłkowego? Przede wszystkim pokrzywdzony nabywa status strony na etapie postępowania sądowego, a co za tym idzie ma większą kontrolę nad tym co się dzieje w sprawie. Może wnosić środki odwoławcze, składać wnioski dowodowe i podejmować inne czynności procesowe.

Bezpłatnych porad prawnych dla czytelników portalu lublin112.pl udziela adwokat Łukasz Lecyk z Kancelarii Adwokackiej mieszczącej się przy ul. Czechowskiej 4/321 w Lublinie – http://www.adwokat-lecyk.pl/

(fot. policja)
2016-11-24 22:42:07

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Jest jeszcze taki W.G****** w lublinie ten też naoszukiwał ludzi pewnie będzie następny i to z całej polski – obiecywał kredyty , brał kase niby na ubezpieczenie lub fundusz gwarancyjny a tak naprawdę nigdzie wniosków nie składał a pieniążki przytulał

 2. Oooo… Za duzo powiedziane …..

 3. zapewne mąż policjant do tej pory nie dowierza, że w lotto nie wygrał… 🙂

 4. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
  Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny (art. 32).
  Tak oto, zupełnie niechcący, Bogusław Biedrzyński udowodnił, że po ośmiu latach nieprzerwanych rządów PO-PSL Polska istnieje jako „ PAŃSTWO PRAWNE „ równie realnie, jak granica syryjsko – węgierska, o której również wspomina Ewa Kopacz.
  Sędzia Daniel Strzelecki ( Jelenia Gora )winien więc odpowiadać za rażące naruszenie prawa !
  Ilu takich Biedrzyńskich jest w Polsce, panie ministrze Ziobro?
  O ilu z nich nikt nawet słowa nie napisze?
  Czy nadal mają żyć w gorzkim poczuciu krzywdy, wyrządzonej im przez Państwo?
  http://pressmania.pl/?p=32602
  http://3obieg.pl/daniel-strzelecki-nietykalny

 5. Jak w państwie prawa jest możliwe żeby funkcjonariusze państwowi żyli świadomie z pieniędzy pochodzących z kradzieży. Skoro obdarowała bliskich „fortuną” to należy domniemać, iż skoro siostra, ojciec, mąż to byli lub obecni funkcjonariusze, to są w tym momencie w to zamieszani. Bo to pieniądze pochodzące z kradzieży, więc powinni mieć zarzut paserstwa.

 6. Jakie wyłudzenie? Sami oddali jej te pieniądze. Pazerność przesłoniła im zdrowy rozsądek. Tyle sie trabilo o takich przypadkach po aferze w amber gold. Wiecej myślenia, mniej naiwności proponuje.

 7. Bardzo dziwn3 ale w polsceprawdziwe stwie4dzenie „”zawila sprawa”” bylem CHRL tam2 tygodnie po sprawie i chory czlowiek otrzymuje n0. NERKI !!!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7751zł 0.15%
  • GBP 4.8457zł -0.65%
  • EUR 4.2928zł -0.08%
  • CHF 3.7844zł -0.19%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Studenci Uniwersytetu Medycznego zagrają dla małych pacjentów
  „Globalna wioska” w Lublinie. Bedzie można poznać kulturę, kuchnię i zwyczaje panujące w kilkunastu krajach
  Lublin na weekend. Sprawdź co się wydarzy
  „Zdrowy Nowy Rok, Zdrowe Ferie” – bezpłatne badania profilaktyczne w Tarasach Zamkowych
  UMCS zaprasza na Noc Biologów 2019
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.