Intensywne opady deszczu na obszarze województwa lubelskiego. Zbliżają się kolejne burze

Deszczowa aura towarzyszy nam od samego poranka. W regionie pojawiły się burze, zjawiska te z biegiem godzin pojawią się w kilku powiatach woj. lubelskiego. Burzom nie powinny na ogół towarzyszyć groźne zjawiska atmosferyczne.

We wtorek niemal cała Polska jest w obszarze obniżonego ciśnienia. Jedynie północne krańce kraju są w zasięgu wyżu znad Morza Norweskiego. Na pofalowanym froncie rozwinęło się wczoraj zaburzenie falowe w rejonie Węgier. W nocy z poniedziałku na wtorek nasz kraj zaczął dostawać się pod wpływ niżu. Niewielki niż przemieszcza się z południa na północ, przynosząc opady i burze.

Od drugiej części nocy nad regionem występują opady atmosferyczne. Są one zarówno o charakterze jednostajnym, ale także konwekcyjnym. Sumy opadowe na stacjach telemetrycznych IMGW wynoszą przeważnie od 5 mm do 15 mm za ostatnie 12 godzin. Miejscami w zasięgu występowania chmur Cumulonimbus sumy mogły być większe. W godzinach porannych na Roztoczu i w całym pasie południowym i południowo-wschodnim regionu występowały lokalne burze. Temperatura powietrza wynosi od 12°C do 14°C w regionie.

Zobrazowania radarowe z polskiej sieci POLRAD ukazują, że szczególnie intensywne opady występują na południu regionu. Cała strefa opadów przemieszcza się z południa na północ. Dodatkowo znad zachodniej Ukrainy do naszej części Polski zbliżają się burze. W ciągu najbliższych godzin burze prognozowane są w takich powiatach jak: tomaszowski, zamojski i hrubieszowski. Zagrzmieć może potem także w powiecie chełmskim i włodawskim. Niektóre modele prognozują, że wyładowania atmosferyczne wystąpią w całym pasie południowym i wschodnim regionu.

Burzom nie powinny na ogół towarzyszyć groźne zjawiska atmosferyczne. Lokalnie możliwe akumulacje opadów do 40 mm w czasie burz. Niewykluczony drobny grad do 1 cm. Konwekcja burzowa przybiera na ogół postać układów wielokomórkowych. Przesuwa się z południa na północ.

Prawdopodobieństwo wystąpią silnych porywów wiatru będzie ograniczone z uwagi na uniesiony tryb konwekcji, ale nie można wykluczyć wiatru do 70 km/h. Obserwacje nadchodzących burz może ograniczać zachmurzenie niskie. Niewykluczone, że burzowa aura utrzyma się do godzin nocnych. Burze mogą występować zwłaszcza we wschodnich powiatach województwa lubelskiego i przesuwać mają się z południa na północ. W drugiej części nocy opady zaczną odsuwać się znad regionu. Temperatura wyniesie od 13°C do 14°C.

Środa będzie dalej chłodna. Temperatura wyniesie od 16°C do 21°C. Najchłodniej będzie na zachodzie i w centrum regionu, najcieplej na wschodzie. Zachmurzenie ma być na ogół duże do całkowitego, lecz w drugiej części dnia możliwe są lokalne przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia.

Czwartek przyniesie wyraźną poprawę pogody. Zachmurzenie ma być na ogół małe do umiarkowanego. Znajdziemy się w zasięgu wyżu. Na niebie pojawią się głównie podinwersyjne chmury Cumulus. Wiatr ma być słaby z południowego-zachodu i zachodu.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

2 komentarze

 1. Chłop małorolny, co nie znaczy, że głupi...

  No i dobrze, że zbliżają się kolejne burze – tyle tego wszelakiego draństwa sie namnożyło, że choć od czasu do czasu niech ta Bozia zagrzmi na te swoje rozbrykane owieczki…
  A co bardziej odpornym na grzmoty, niech przyłoży piorunem.

  • Chłop małorolny, co nie znaczy, że głupi...

   Przepraszam zapomniałem dodać:
   Mnie nie bo za co ? Przecież jak tu kogoś wkurzę niepochlebnym komentarzem, to nie powód, żeby mnie zara piorunem !!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7466zł 0.38%
  • GBP 5.1104zł 0.3%
  • EUR 4.548zł 0.16%
  • CHF 4.2219zł 0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL