Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Inspekcja Pracy kontroluje PZL Świdnik. To efekt zabrania pracownikom krzeseł

Inspektorzy pracy sprawdzają warunki, w jakich pracują zatrudnieni w świdnickich zakładach PZL. Przede wszystkim chodzi o konieczność wykonywania obowiązków służbowych na kolanach.

Po ubiegłotygodniowych publikacjach, związanych z pracownikami PZL Świdnik, którzy musieli wykonywać swoje służbowe obowiązki na kolanach, do przedsiębiorstwa wkroczyła Inspekcja Pracy. Kontrolę rozpoczął inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie. Jak nas poinformowała Katarzyna Fałek-Kurzyna z Sekcja Prewencji i Promocji PIP w Lublinie, jej zakresem objęto w szczególności zagadnienia opisane w materiałach prasowych.

Wszystko zaczęło się od zdjęcia, jakie opublikował na swoim profilu na Facebooku Związek Zawodowy Inżynierów i Techników PZL-Świdnik. Jak wyjaśniali związkowcy, wspólną decyzją polskiego dyrektora i włoskiego doradcy, pracownikom zabrane zostały krzesła, na których wcześniej pracowali. Kilka z nich pozostało, jednak przeznaczone są one dla mistrza i kontrolerów, pracownicy nie mogą na nich siadać. Kiedy sprawa wyszła na jaw, pracownicy dostali zapewnienie od kierownictwa, że osoby odpowiedzialne już pracują nad błyskawicznym dostarczeniem nowych krzeseł.

Co ważne, przez dłuższy czas nikt z PZL-Świdnik nie był w stanie wyjaśnić, dlaczego pracownicy zostali tak potraktowani. Dopiero po wielogodzinnym oczekiwaniu otrzymaliśmy stanowisko, w którym zapewniano, że firma dołoży wszelkich starań, aby wszyscy pracownicy traktowani byli z należnym im szacunkiem, a realizowana przez nich praca wykonywana była z poszanowaniem najwyższych standardów etycznych i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak dodaje Katarzyna Fałek-Kurzyna z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie, z uwagi na fakt, że kontrola nie została jeszcze zakończona, nie są jeszcze znane szczegóły ustaleń dokonanych podczas czynności przeprowadzonych w świdnickim zakładzie.

2018-09-27 23:02:42
(fot. nadesłane)

27 komentarzy

  1. czy są krzyże na ścianach ?To podstawa BHP

  2. W ramach zaleceń IP osoby odpowiedzialne za tę sytuację powinny przez najbliższy rok swoje obowiązki przy biurku wykonywać bez krzeseł.

  3. Choroba zawodową zwyrodnienie stawów kolanowych murowana i problemy z chodzeniem również. Przetrzepać ich równo za te średniowieczne warunki.

  4. A mi się marzy odłożyć trochę kasy, a potem zatrudniać się w tego typu firmach i szczać na prezesów i wszelkich dyrektorów doprowadzając ich do szewskiej pasji, olewaniem ich kołchozowych zasad.

  5. Im więcej kontroli IP tym lepiej dla pracowników. Ograniczenie samozatrudnienia i kontrola IP. Może wreszcie będzie normalność na rynku pracy. Gdzie pracownik nie będzie złem koniecznym tylko partnerem w biznesie.

  6. efekty Dobrej zmiany , a w TVPis zero bezrobocia

Z kraju