Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ile jajek znoszą kury, a ile ich zjadamy? Zostało to policzone

Ile jaj znosi przeciętna kura, ile jaj spożywa mieszkaniec danego regionu, czy też jak kształtuje się ich produkcja. To wszystko z okazji Świąt Wielkanocnych podliczył Urząd Statystyczny.

Tak jak Boże Narodzenie kojarzy się z karpiem, tak nie ma Wielkanocy bez jajek. Z pewnością jednak mało kto ma na ich temat większą wiedzę, niż to, jak wyglądają, że pochodzą od kury i kupujemy je w sklepach. Jak policzył Urząd Statystyczny, w ubiegłym roku przeciętna kura zniosła ich 216. Nie oznacza to jednak, że każdego roku kura znosi tyle samo jajek. Rok wcześniej zniosła ich 223 a rekordowy był rok 2014, kiedy to statystyczna polska kura zniosła 228 jajek. Dla porównania najmniejszą nieśność zanotowano w 2012 roku, kiedy to na jedną kurę przypadło zaledwie 195 jajek.

Co ciekawe, pod względem produkcji jaj, nasz region jest na szarym końcu. Z 10,47 mld jajek, które zniosły kury w całym kraju, 34,5 proc. pochodzi z Wielkopolski. Na kolejnym miejscu jest Mazowsze z 18,9 proc., woj. dolnośląskie 6,9 proc., łódzkie 5,7 proc., małopolskie 5,3 proc., czy też śląskie 4,9 proc.. Z Lubelszczyzny pochodzi tylko 2,4 proc. polskich jaj, za nami są tylko woj. pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie i opolskie. Różnie przekłada się także spożycie jajek na 1 mieszkańca. Ostatnio były to 144 sztuki, przy czym liczba ta z roku na rok spada. Najwięcej jajek jedliśmy w 2015, kiedy to statystyczny Polak spożył 215 kurzych jaj.

Z innych ciekawostek związanych z jajkami warto wspomnieć, że błędne jest przekonanie o tym, iż kolor skorupki zależy od sposobu żywienia kury. Wiele osób bowiem myśli, że jaja o ciemniejszych skorupkach są lepsze, gdyż kury są karmione naturalnym pożywieniem lub są to jaja wiejskie. Tymczasem kolor skorupki jaja zależy od upierzenia kury. Z pożywieniem kur związany jest za to kolor żółtka. W hodowlach powszechnie jednak stosuje się pasze wzbogacane w barwnik, tak aby klienci byli bardziej zadowoleni z koloru żółtek.

Jeżeli chodzi o wielkość, największym jajem u zwierząt lądowych jest jajo strusia. Mierzy ono średnio 10,5 cm a jego skorupka jest 10 razy grubsza od skorupki jaja kurzego. Ugotowanie na twardo takiego jajka zajmuje około 2,5 godziny. Z kolei jednym z najmniejszych, jest jajo koliberka hawańskiego, które mierzy około 6 mm. Jajo ma też swoje święto. Światowy Dzień Jaja ustanowiono w 1996 r. i obchodzi się go w drugi piątek października.

(fot. pixabay.com)
2017-04-16 09:00:34

15 komentarzy

  1. Wniosek jest taki że każdy Polak statystyczny powinien mieć kurę.

  2. Allle JAJAAA!!!

    W artykule sporo statystyki, o której nie miałem pojęcia, ale czytając tekst, dowiem się w końcu czy bohaterscy naukowcy rozwiązali zagadkę trawiącą ludzkość od wieków – co było pierwsze na tym wrednym świecie, jako, czy kura.

    • Dylemat jest… (dla przypomnienia najmłodszym) bo jak pierwsze pojawiło się jajko, to kto je zniósł (przecież ptoków nie było), a jak pierwszym była jednak ptaszyna, to skąd się wzięła? – Przecież nawet nasi gimnazjalni spece od ruchu drogowego i motoryzacji, wiedzą, że ptok wyłazi z jajka, a nie jak u ludzi, z rozporka.

  3. mexican_breakfast

    Najciekawsze są te statystyki z 212 roku. Faktycznie, kury wtedy kiepsko się niosły. Mogły nie doceniać wagi swojego zniosku, czasy były dość ciemne…
    Niemniej, wesołego alleluja!

  4. Ciekawe, „najmniejszą nieśność zanotowano w 212 roku”. Niezłe archiwa ma nasz urząd statystyczny. 🙂

    • Żebyś ty wiedział jakie „archiwa” ma jedynie słuszny Kościół, każdy proboszcz ma swoje i obyś sie nie dowiedział co zebrali o Tobie.

  5. Skąd wzięto te statystyki przecież przeciętny Polak nie zapisuje wszystkich produktów ile zjadł w przeciągu roku dziwne i śmieszne.Wesołych Świąt,mokrego dyngusa.

  6. Liczba jaj jeszcze wzrośnie ponieważ w ubiegłym tygodniu uratowałem kurę od zjedzenia (po prostu przeszła mi na nią ochota). Nie ma za co.

  7. A gdzie ta informacja ile jajek zjadamy? Tytuł jest mylący.

    • „Różnie przekłada się także spożycie jajek na 1 mieszkańca. Ostatnio były to 144 sztuki, przy czym liczba ta z roku na rok spada. Najwięcej jajek jedliśmy w 2015, kiedy to statystyczny Polak spożył 215 kurzych jaj.”

      red.

  8. Sołtys Pierdziołek ze wsi Turka koło Wólki

    Coś mnie się nie zgadza. Coraz więcej wiatraków robiących prąd i coraz więcej autostrad a kury się coraz więcej niesą?
    To chłopy małorolne bzdury opowiadają.

Z kraju