Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ich apele, postulaty oraz protesty nie przynoszą efektu. Po raz kolejny wyjdą na drogę

Protestują od ubiegłego roku, pikiety organizowano m.in. w Krasnymstawie, Łopienniku czy Wólce Orłowskiej, jednak jak podkreślają, z ich zdaniem nikt się nie liczy. Dlatego walka mieszkańców o swoje domy, przedsiębiorstwa i gospodarstwa będzie trwała aż do skutku.

Dziś o godzinie 15:00 w Łopienniku Górnym w powiecie krasnostawskim odbędzie się kolejna akcja protestacyjna mieszkańców, przeciwko planowanej linii kolejowej CPK. Jak wskazują organizatorzy, lokalna społeczność nie zgadza się z realizacją wariantów, która jest narzucana im w obecnej formie dlatego też po raz kolejny postanowili ów fakt podkreślić. Dodają, iż jest to walka o domy, przedsiębiorstwa i gospodarstwa osób zagrożonych wysiedleniem, a także tych, którym przyjdzie mieszkać w pobliżu torów. Mieszkańcy zapewniają, że nie pozwolą zniszczyć tego, na co pracowały całe pokolenia.

Przypomnijmy, chodzi o tzw. szprychę nr 5 CPK, czyli planowaną linię kolejową z Trawnik przez Krasnystaw, Zamość, Tomaszów Lubelski, Bełżec do granicy z Ukrainą. Inwestycja zakłada budowę w sumie ok. 100 km nowych torów. Pomimo tego, że stworzono cztery alternatywne warianty przebiegu linii, żaden z nich nie zyskał aprobaty lokalnych społeczności. Jak wskazują mieszkańcy, każda z zaproponowanych tras głęboko ingeruje w zabudowę i społeczną własność. Burzone będą nie tylko domy, ale też prowadzone od pokoleń firmy. Na liście obiektów do rozbiórki są też nowo wybudowane i aktualnie powstające budynki mieszkalne. Do tego dochodzą miejsca mające duże znaczenie dla lokalnej społeczności.

Protestujący od dawna podkreślają, że z ich zdaniem nikt się nie liczy. Stworzyli nawet własny wariant przebiegu linii kolejowej, aby jak najmniej ingerowała ona w życie lokalnych społeczności. Jednak do tej pory ich postulaty nie są brane pod uwagę. Dlatego też po raz kolejny wyjdą na drogę. Pikieta odbędzie się na przejściu dla pieszych w sąsiedztwie biblioteki. Społeczny Komitet Przeciwników Budowy Torowiska w Ramach Planów CPK na Terenie Powiatu Krasnostawskiego zapewnia, że protest ma charakter pokojowy i informacyjny.

(fot. lublin112/archiwum)

42 komentarze

 1. Każdy by chciał żeby władza coś robiła, no ale wiecie nie u nas bo to, bo tamto, a za rok wyjdą i będą mówić że panie oni nic dla nas nie zrobili my ich nie chcemy i to tak w kółko. Nawet żeby zaproponowali 8 wariantów to im żaden nie będzie odpowiadał i tyle. Trzeba robić swoje i nie patrzeć na głupków którzy pod namową Agro unii protestują.

  • Obrażasz ludzi. A mają słuszność. Władza ma coś robić, ale z sensem, i po to m.in. jest samorząd, żeby dostosować władzę do potrzeb obywateli, a nie narzucać z góry absurdalne pomysły.

 2. Do „Andy”

  Słusznie i merytorycznie. Popieram

  • Niesłusznie i socjotechnika. Dla amatorów manipulacji. Słuszność mają protestujący.

 3. Będzie Kołodziejczak z swoimi?

 4. nie kryty krytyk

  przypomnijcie na kogo głosowaliście, chcieliście dobrą zmianę, macie dobrą zmianę.
  może zapomnieli powiedzieć że to będzie dobra zmiana dla was, ale dla nich napewno, tyle co kasy przytulili.
  a wy głupie owieczki teraz chodzić i protestować, ale pamiętajcie na jesieni głosiki na PIS trzeba oddać, oni wam ” dadzą”
  autobusy już sa w każdej gminie i po każdej wsi jeżdżą, ludzie z ameryki wracają bo taki dobrobyt.

  • I tak będziemy głosować na PiS twoi złodzieje do koryta się już nie dostaną szwabskie pucybuty.

   • nie kryty krytyk

    mówisz o sasinie morawieckim obajtku kaczynskim szumowskim i dudzie??
    no jak na razie trzeba ich odstawić od koryta.
    razem z ich przestępcami z struktur policji, z generałem granatnikiem na czele.
    towarzysz Kaczyński wpuścił na wiec czy nie miałeś zaproszenia xD.
    ale dobrze że od razu twierdzisz że jestem za peło, to tylko potwierdza jak ubogi umysłowo jesteś.
    typowy dzban ze wsi którego tłuka po ryju a on myśli że go ocucić chcą.
    jak już tak porównujesz rządy, to może powiedz ile kosztował chleb masło olej, węgiel, prąd, zus. te 8 lat temu, czy nawet te 6 lat temu jak twoje plastusie już rządziły.

 5. Sukces lotniska w Radomiu pokazuje, jaki sens ma budowa CPK.

  • Porównujesz lotnisko już z założenia zbędne, do przeniesienia największego lotniska w tym kraju w nowe miejsce.
   Twoje dzieci mogą mieć problemy z maturą.

   • nie kryty krytyk

    problem z maturą to chyba mają zwolennicy tego lotniska, powiedz jak tam idzie budowa, skonczą w terminie??
    ile już kasy poszło się janiepawlić do tej pory?? ile ludzi bierze kase za zarządzanie spółką która nie ma nawet ziemi pod lotnisko ogłaszane pare lat temu.
    zarząd puchnie, przeciwnie do rozwoju budowy, ale to wasz sukces niby przekop kanału dla kajaków.

 6. Na TORY wyjdźcie !! …matoły.

 7. Budowa linii KDP do Zamościa jest konieczna wraz z drogą ekspresową S17 utworzy korytarz transportowy wysokiej przepustowości dla Zamojszczyzny. Będzie ogromnym impulsem rozwojowym dla Zamościa i ona powstanie a dlaczego? Z prostego powodu, Ukraina od wielu lat chce wybudować linie kolejową i z Lwowa do Hrebennego, Kolej Dużych Prędkości pójdzie przez Tomaszów Lubelski, Zamość Krasnystaw i w miejscowości Trawniki połączy się z istniejącą linią Kolejową nr 7

  W dodatku w obrębie miasta Zamość po jego północno wschodniej stronie zostanie poprowadzona łącznica, gdzie powstanie wzdłuż tej linii i linii LHS terminal przeładunkowy, to szansa na wiele miejsc pracy dla Zamojszczyzny. Ona jest konieczna , obecnie wiele protestujących podnosi kwiestie że nikt tym no będzie jeździł bo tak jest teraz, NIC BARDZIEJ MYLNEGO obecnie mało kto jeździ bo czas przejazdu to jakieś 2 godziny 30h lub może i więcej samochodem dojezdziesz w 1h a ekspresówkami pogrąży jeszcze bardziej tą linię, nowa linia kolejowa wraz z ekspresówką połączy Zamość z cywilizacją a Tomaszów Lubelski zyska dostęp wogle do koleji

 8. Co za płomienna wypowiedź osoby z manią wielkości, uważającej się za wizjonera który lekką ręką zarządza sobie czyjąś własnością – temu zabierz- bo ma mniej, temu daj, a kraj rozkwitnie od morza do morza- tfu, do gór, ale może mierzyć dalej? Po trupach do jakiegoś celu. Jak na razie przemieszczanie się ludzi i towarów jest ograniczane przez inne czynniki niż brak arterii komunikacyjnych i lotnisk, a pamietajmy, że te obiekty też wymagają nakładów żeby je utrzymać. Gospodarka musi więc rozwijać się w wielu dziedzinach, a podstawą jej rozwoju jest dobrze ukierunkowana jednostka ludzka i jej mrówcza praca, oraz mądre zarządzanie, a tego obecnie brak. I żadne wymądrzanie się nie pomoże.

 9. CPK jest wpisane w strategię Unii Europejskiej, więc cóż Polska jest w Unii i nie zamierza z niej wyjść więc inwestycja będzie realizowana

Dodaj komentarz

Z kraju