Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Historyczny bruk chcą pokryć asfaltem. Oburzeni mieszkańcy protestują przeciwko pomysłowi urzędników

Powrócił pomysł usunięcia „kocich łbów” z uliczki prowadzącej z centrum Janowca do zamku. Mieszkańcy nie zgadzają się na takie rozwiązanie. Są za remontem nawierzchni, jednak z pozostawieniem historycznego charakteru traktu.

W Janowcu w powiecie puławskim trwa zbiórka podpisów przeciwko pomysłowi urzędników związanym z ułożeniem nowej nawierzchni na jednej z ulic. Chodzi dokładnie o odcinek prowadzący z centrum miejscowości w stronę zamku. Ten fragment ul. Lubelskiej pokryty jest tzw. kocimi łbami, jednak te mają zostać usunięte, a na ich miejsce pojawić się ma nawierzchnia bitumiczna. To wywołało oburzenie mieszkańców.

Sprawę nagłośnili członkowie Towarzystwa Przyjaciół Janowca. Jak wskazują, jest to już kolejne podejście urzędników do tego tematu. W ubiegłym roku, kiedy gmina otrzymała sporą rządową dotację na inwestycje, postanowiła przeznaczyć środki na remont dróg. Na liście znalazła się m.in. właśnie ul. Lubelska. W planach było usunięcie bruku i zastąpienie go betonową kostką lub właśnie asfaltem. Obok miał też powstać chodnik. Nie zgodził się na to Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Mieszkańcy podkreślają, że kocie łby ułożono w 1959 roku, a uliczka jest częścią chronionego historycznego układu urbanistycznego. Stanowi ona również znak tożsamości miasteczka, podobnie jak ma to miejsce w leżącym na drugim brzegu Wisły Kazimierzu Dolnym.

– Ulica Lubelska jest wizytówką miasteczka, ten trakt przemierzają liczni turyści przemieszczający się pomiędzy rynkiem a zamkiem będącym główną atrakcją turystyczną Janowca. Można zaryzykować stwierdzenie, że to reprezentacyjna aleja Janowca. Od ponad półwiecza funkcjonuje w nawierzchni bruku. Każda inna nawierzchnia oddala nas od utwierdzonej tradycją estetyki. Obniża także kapitał turystyczny miejscowości – wskazują mieszkańcy.

Dlatego też postanowili rozpocząć zbiórkę podpisów pod petycją, w której sprzeciwiają się wymianie nawierzchni w tym miejscu. Odzew jest ogromny. W liczącej tysiąc mieszkańców miejscowości, w dwa dni uzbierano już 500 podpisów. Pismo ma zostać przekazane do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Będą do niego dołączone wytyczne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w których wyraźnie jest mowa, aby sprzeciwiać się pomysłom wymiany historycznych bruków na asfalt.

Mieszkańcy zapewniają, że w żadnym przypadku nie sprzeciwiają się oni remontowi ul. Lubelskiej. Zwłaszcza, że jej nawierzchnia naprawdę jest w fatalnym stanie. Jednak ma to być efekt wieloletnich zaniedbań m.in. w postaci braku jakichkolwiek remontów. Swoje dołożyła jeszcze przeprowadzona kilka lat temu budowa sieci kanalizacyjnej, którą ułożono pod powierzchnią jezdni. Wykonawca prac miał w sposób nieumiejętny odtworzyć nawierzchnię, przez co doszło do jej degradacji.

– Stary bruk należy wyremontować, czyli ułożyć go na nowo, aby był równy i stabilny. Koncepcja projektowa zwężenia jezdni na rzecz poszerzenia chodnika jest kapitalna i poza jakąkolwiek dyskusją. Proponujemy pozostawić nawierzchnię jezdni z istniejącego bruku, oczywiście po ponownym jego ułożeniu, z kamiennymi rynsztokami w układzie bezkrawężnikowmym, z chodnikiem uwzględniającym rowerzystów – wskazują mieszkańcy Janowca.

Zbiórka podpisów cały czas jest prowadzona.

(fot. Janowiec n/Wisłą)

15 komentarzy

  1. Brawo dla mieszkańców, szkoda że nim nie jestem bo mogę się podpisać po tysiąckroć. Lobby samochodowe ma w tym interes, albo znajomki, albo urzędnicy tam dojeżdzają autem do domu i mają gdzieś historię. To takie samo działanie jak betonowanie placów miejskich i przy okazji wycinanie wszystkich lub wiekszości drzew.

  2. Madre władze Janowca a moze by pomyslec nad remontem DROGI WSTYDU od Góry puławskiej do janowca aby turysci mogli dojechać

  3. Drogę wstydu do Janowca to nawet Szulowski do siebie nie potrafi zrobić , on oprócz ulokowania rodziny na Zakładach nic nie potrafi
    a zapomniałem jak się chwalił w radio Puławy obroną przed Tarnowem w przeciągu 5 lat podpisał „dwa pisma”…….